کسب رتبه های تک رقمی کنکور ارشد صنایع غذایی 1403

سیب زمینی سبز را بخوریم یا نخوریم؟

سسب-زمینی-سبز-را-بخوریم-یا-نخوریم؟-سولانین-چیست؟

سیب زمینی سبز را بخوریم؟ پیاز سبز را بخوریم؟ سولانین چیست؟ مضرات سولانین چیست؟ سم سیب زمینی چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. از شما ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن پاسخ این سوال که سیب زمینی سبز را بخوریم یا نه انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

سیب زمینی سبز را بخوریم یا نخوریم؟

هنگامی که یک سیب زمینی برمیدارید و متوجه می شوید که سبز شده، این سوال برای شما پیش می آید که سیب زمینی سبز را بخورم یا نخورم؟ در واقع رنگ سبز و طعم تلخی که گهگاه در سیب زمینی ایجاد می شود می تواند نشان دهنده وجود یک سم باشد. برخی از افراد این سوال برایشان پیش می آید که که آیا خوردن سیب زمینی سبز می تواند انها را بیمار کند یا اینکه پوست کندن یا جوشاندن آن باعث می شود که خوردن آن بی خطر باشد. این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد سیب زمینی سبز بدانید و اینکه آیا آنها برای سلامتی شما خطر دارند یا نه را پوشش می دهد.

سیب زمینی سبز، سولانین در سیب زمینی، سیب زمینی سمی

چرا سیب زمینی سبز میشود؟

سبز شدن سیب زمینی یک فرآیند طبیعی است. سیب زمینی چنانچه در معرض نور قرار گیرد همگام با تولید کلروفیل (رنگدانه طبیعی سبزیجات) سولانین تولید میشود که از گروه گلیکوآلکالوئید می باشد. این باعث می شود که سیب زمینی های با پوست روشن از زرد یا قهوه ای روشن به سبز تبدیل شوند. این فرآیند در سیب‌زمینی‌های با پوست تیره‌تر نیز اتفاق می‌افتد، اگرچه رنگدانه‌های تیره ممکن است آن را پنهان کنند.

 

آیا سیب زمینی سبز، سمی است؟

هنگامی که قرار گرفتن در معرض نور باعث تولید کلروفیل در سیب زمینی می شود، می تواند باعث تولید ترکیبات خاصی نیز بشود که از آسیب حشرات، باکتری ها، قارچ ها یا حیوانات گرسنه محافظت می کند. متأسفانه این ترکیبات می توانند برای انسان سمی باشند. سولانین، سم اصلی است که سیب زمینی تولید می کند. این سم باعث مهار آنزیمی که در تجزیه برخی انتقال دهنده های عصبی نقش دارد، می گردد.  همچنین با آسیب رساندن به غشای سلولی می تواند بر نفوذپذیری روده شما تأثیر منفی بگذارد.

سولانین در سیب زمینی سبز به طور معمول در سطوح پایین در پوست و گوشت سیب زمینی و همچنین در سطوح بالاتر در قسمت هایی از گیاه سیب زمینی وجود دارد. با این حال، وقتی سیب زمینی در معرض نور خورشید قرار می گیرد یا آسیب می بیند، مقدار بیشتری از آن را تولید می کند. کلروفیل شاخص خوبی برای وجود سطوح بالای سولانین در سیب زمینی است، اما معیار کاملی نیست. زیرا نور باعث تولید هر دو میشود اما تولید انها کاملا مستقل از یکدیگر است.

این مقاله رو از دست نده:  نحوه تولید کفیر سنتی و صنعتی |خواص درمانی کفیر

در واقع، بسته به تنوع، یک سیب زمینی ممکن است خیلی سریع سبز شود، اما حاوی سطوح متوسطی از سولانین باشد  یا ممکن است به آرامی سبز شود، اما حاوی سطوح بالایی از سم سولانین باشد.  با این وجود، سبز شدن سیب زمینی نشانه این است که سیب زمینی ممکن است شروع به تولید سولانین بیشتری کند.

 

سولانین چیست؟ آیا سیب زمینی سبز سمی است؟

مصرف چه مقدار سولانین میتواند مضر و خطرناک باشد؟

مصرف ۲۵ میلی گرم در یک وعده مصرفی آن باعث شروع علائمی نظیر حالت دل به هم خوردگی در یک فرد بالغ احساس میشود و در ۱۲۰ الی ۱۸۰ میلی گرم در یک وعده مصرفی آن باعث بروز بیماری گوارشی (دل درد و دل پیچه و استفراغ ) میگردد بیشترین میزان پراکندگی تولید این سم بیشینه ۳ میلی متر زیر پوسته سیب زمینی میباشد که فقط در فرآیند سرخ شدن در دمای ۱۷۰ درجه سلسیوس بخش اعظم آن از بین می رود.

 

آیا جوشاندن و پوست کندن قسمت های سبز سیب زمینی موثر است؟

سطح سولانین در پوست سیب زمینی بالاترین میزان است. به همین دلیل، پوست کندن سیب زمینی سبز به کاهش قابل توجه سطح به حذف سولانین کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که پوست کندن سیب زمینی سبز حداقل 30 درصد از ترکیبات سمی گیاهی آن را از بین می برد. با این حال، هنوز تا 70٪ از ترکیبات در گوشت باقی می ماند. این بدان معناست که در سیب‌ زمینی‌ سبز با غلظت سولانین بسیار بالا، ممکن است سیب‌زمینی پوست کنده به اندازه‌ای باشد که شما را بیمار کند.

متأسفانه، جوشاندن و سایر روش های پخت سیب زمینی سبز، از جمله مایکروویو یا سرخ کردن، سطح سولانین را به میزان قابل توجهی کاهش نمی دهند. بنابراین، آنها سیب زمینی سبز را برای خوردن ایمن تر نمی کنند. اگر یک سیب زمینی فقط چند لکه سبز کوچک دارد، می توانید آنها را برش دهید یا پوست سیب زمینی را بگیرید.

از آنجا که سولانین نیز در غلظت های بالاتر در اطراف چشم یا جوانه های سیب زمینی تولید می شود، باید آنها را نیز حذف کرد. با این حال، اگر سیب زمینی خیلی سبز است یا طعم تلخی دارد (نشانه سولانین)، بهتر است آن را دور بریزید.

 

سیب-زمینی-سبز-را-بخوریم-یا-نه؟

راه های جلوگیری از سبز شدن سیب زمینی چیست؟

خوشبختانه گزارش مسمومیت با سولانین نادر است. با این حال، ممکن است به دلیل ماهیت عمومی علائم آن کمتر گزارش شود. سیب‌زمینی‌هایی که حاوی سطوح غیرقابل قبول سولانین هستند، معمولاً به فروشگاه مواد غذایی نمی‌رسند.با این وجود، اگر به درستی از آن استفاده نشود، سیب زمینی می تواند پس از تحویل به سوپرمارکت یا در حین نگهداری در آشپزخانه، سولانین تولید کند. بنابراین، نگهداری مناسب سیب زمینی برای جلوگیری از ایجاد سطوح بالاتر سولانین مهم است.

این مقاله رو از دست نده:  10 مواد غذایی سرشار از روی + نقش روی در بدن انسان

آسیب فیزیکی، قرار گرفتن در معرض نور و دماهای بالا یا پایین عوامل اصلی تحریک سیب زمینی برای تولید سولانین هستند. حتما قبل از خرید سیب زمینی ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آسیب ندیده اند یا سبز شدن آنها شروع نشده است. در خانه، آنها را در یک مکان خنک و تاریک، مانند زیرزمین یا زیرزمین نگهداری کنید. آنها باید در یک کیسه مات یا کیسه پلاستیکی نگهداری شوند تا از نور محافظت کنند.

نگهداری آنها در یخچال خوب نیست، زیرا برای نگهداری سیب زمینی دمای خیلی پایین مناسب نیست. برخی مطالعات حتی افزایش سطح سولانین را به دلیل نگهداری در دمای یخچال نشان داده اند. علاوه بر این، آشپزخانه یا انباری برای نگهداری طولانی مدت خیلی گرم است. اگر جای کافی برای نگهداری سیب زمینی ندارید، فقط مقداری را که قصد استفاده از آن را دارید خریداری کنید. آنها را در یک کیسه مات در پشت کابینت یا کشو نگهداری کنید، جایی که به بهترین وجه از نور و گرما محافظت می شود.

 

چرا سیب زمینی سبز میشود؟ سیب زمینی سبز سمی است؟ سولانین چیست؟ سیب زمینی سبز را بخوریم؟

خوردن سیب زمینی سبز در بارداری خوبه یا نه؟

خوردن سیب زمینی سبز به طور کلی، چه در بارداری و چه در حالت عادی، توصیه نمی‌شود. سیب زمینی‌هایی که سبز شده‌اند، حاوی ماده‌ای به نام سولانین هستند. سولانین یک گلیکوآلکالوئید سمی است که می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود و علائمی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، و در موارد شدیدتر مشکلات عصبی ایجاد کند.

در دوران بارداری، باید به‌خصوص به تغذیه خود دقت کنید، زیرا برخی مواد غذایی می‌توانند تأثیرات منفی بر روی جنین داشته باشند. مصرف سیب زمینی سبز و حاوی سولانین می‌تواند خطرات بالقوه‌ای برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. بنابراین، بهتر است از مصرف سیب زمینی‌های سبز و دارای لکه‌های سبز خودداری کنید و همیشه از سیب زمینی‌های سالم و تازه استفاده کنید. اگر سیب زمینی‌ای دارید که قسمتی از آن سبز شده است، می‌توانید بخش سبز را به دقت برش داده و دور بیندازید، اما به طور کلی بهتر است از مصرف سیب زمینی‌های به طور کامل سبز شده پرهیز کنید.

 

خوردن سیب زمینی جوانه زده خوبه یا نه؟

خوردن سیب زمینی جوانه زده معمولاً توصیه نمی‌شود. وقتی سیب زمینی جوانه می‌زند، می‌تواند سطوحی از سموم به نام سولانین و چاکونین تولید کند. این سموم می‌توانند موجب مسمومیت غذایی شوند و علائمی مانند تهوع، استفراغ، دل‌درد، و اسهال ایجاد کنند. اگر سیب زمینی جوانه زده باشد ولی جوانه‌ها و قسمت‌های سبز آن برداشته شود و سیب زمینی به خوبی پخته شود، ممکن است مقدار سموم به حد ایمنی برسد. با این حال، برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از خطرات احتمالی، بهتر است از خوردن سیب زمینی‌های جوانه زده پرهیز کنید یا آن‌ها را کاملاً تمیز و جوانه‌ها را جدا کنید و سپس مصرف کنید.

این مقاله رو از دست نده:  تولید محصولات لبنی سین بیوتیک(پنیر،شیرکاکائو)

 

مدت زمان سبز شدن سیب زمینی چه قدر است؟

مدت زمان سبز شدن سیب زمینی بستگی به شرایط محیطی، به ویژه دما و رطوبت، دارد. به طور کلی، سیب زمینی‌ها در دمای اتاق (حدود 20 درجه سانتی‌گراد) و در شرایط رطوبت مناسب ممکن است طی 2 تا 4 هفته شروع به سبز شدن کنند. این فرآیند به این دلیل اتفاق می‌افتد که سیب زمینی‌ها حاوی غده‌هایی هستند که در شرایط مناسب شروع به جوانه زدن می‌کنند.

 

چگونه سبز شدن سیب زمینی را کنترل کنیم؟

نگهداری در محیط خنک و تاریک: دماهای پایین‌تر (حدود 4-10 درجه سانتی‌گراد) و محیط تاریک می‌تواند فرآیند سبز شدن را به تأخیر بیندازد.

دور از منابع نور: نور باعث تحریک جوانه‌زنی می‌شود، بنابراین نگهداری سیب زمینی‌ها در تاریکی به کاهش سرعت سبز شدن کمک می‌کند.

رطوبت مناسب: محیط خیلی مرطوب می‌تواند سبز شدن را تسریع کند، بنابراین نگهداری سیب زمینی‌ها در محیط خشک‌تر می‌تواند مفید باشد.

اگر هدف شما سبز کردن سیب زمینی برای کاشت است، می‌توانید آنها را در محیط گرم‌تر و نور کافی قرار دهید تا فرآیند جوانه زنی تسریع شود.

 

نتیجه گیری (حرف آخر)

به عنوان حرف آخر اگر یک سیب زمینی لکه های کوچک سبز رنگی دارد میتوانید با جدا کردن آن لکه های کوچک سیب زمینی را مصرف کنید اما اگر این لکه ها بزرگ هستند و مقدار زیادی از داخل سیب زمینی به رنگ سبز در امده اند اصلا آن سیب زمینی را مصرف نکیند زیرا سولانین یک نوع سم طبیعی محسوب میشود و می تواند خطرناک باشد. همچنین همیشه سیب زمینی را در مکان تاریک و در دمای 3 تا 4 درجه نگهداری کنید تا عمر ماندگاری سب زمینی ها بیشتر شود.

 

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.6 / 5. تعداد رای: 101

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی