اندازه گیری خاکستر ادویه

مراحل اندازه گیری خاکستر ادویه

اندازه گیری خاکستر ادویه به چه صورت است؟ در این پست از علم فود قصد داریم روش اندازه گیری خاکستر ادویه را بررسی کنیم. با علم فود همراه باشید.

 

روش اندازه گیری خاکستر ادویه

برای اندازه گیری خاکستر ادویه به ابزار و مواد زیر نیاز داریم:

 • بوته چینی
 • کوره الکتریکی
 • ترازو با دقت 0.001 گرم
 • دسیکاتور
 • شعله
 • هود آزمایشگاهی
 • روپوش و دستکش
 • ماسک و کلاه
 • ادویه
 • هیدروژن پراکسید

اندازه گیری خاکستر ادویه

 

روش اندازه گیری خاکستر ادویه

1-بوته چينی را به مدت 20 دقيقه در كوره الكتريكی با دمای 25± 550 درجه سلسيوس به وزن ثابت برسانید و در دسیکاتور سرد کرده و سپس وزن کنید.

2ـ حداکثر 5 گرم نمونه را با دقت در بوته چینی وزن کنید.

3ـ نمونه را بر روی شعله زیر هود آزمایشگاهی بسوزانید.

4ـ نمونه سوخته شده را در کوره با دمای 550 درجه سلسیوس به مدت 3 تا 5 ساعت قرار دهید تا نمونه به رنگ سفید مایل به خاکستری درآید.

5ـ بوته چینی را از کوره خارج و در دسيكاتور سرد نمایید.

6ـ بوته چینی همراه با خاکستر را وزن کنید.

7ـ درصد خاكستر را با استفاده از فرمول زير محاسبه نمایید:

توجه: اگر خاکستر در کوره سفید نشد آن را از کوره خارج کرده و پس از خنک شدن در دسیکاتور، چند قطره هیدروژن پراکسید یا آب مقطر به آن اضافه کنید. و با استفاده از شعله رطوبت نمونه را تبخیر نموده و دوباره در کوره قرار دهید.

 

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی 

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است.

این مقاله رو از دست نده:  آزمایشات فلفل سیاه (کنترل کیفیت فلفل سیاه)

از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر مانند اندازه گیری نشاسته در فراورده های گوشتی و اندازه گیری اسیدیته، پراکسید استخراجی روغن و اندازه گیری فیبر خام در مواد غذایی، اندازه گیری کلسیم در مواد غذایی و غیره اشاره کرد.

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید (با امکان دریافت گواهینامه از آزمایشگاه همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی).

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

بعد از گذراندن این دوره به آزمایشات مهم و اصلی که بین اکثر مواد غذایی مشترک است، مسلط میشوید. گواهینامه این دوره معتبر هست و برای استخدام شدن در جایگاه مسئول فنی و یا مسئول کنترل کیفیت میتونید مدرک این دوره رو به سازمان غذا و دارو ارائه بدید. همچنین این دوره برای افرادی که تمایل به یادگیری آزمایشات و یا گذراندن کارآموزی دارند بسیار مناسب است. گواهینامه این دوره دارای اعتبار و قابل ترجمه برای مهاجرت به خارج از کشور است.

این مقاله رو از دست نده:  دستورالعمل نگهداری نمونه شاهد مواد غذایی

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اندازه گیری خاکستر ادویه

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.3 / 5. تعداد رای: 35

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی