5 مورد از آزمون های کنترل کیفی شیر+ ویدئو آموزش

آزمون های کنترل کیفی شیر چیست؟ سلاام دوست عزیز علم فودی🌹. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با آزمون های کنترل کیفی شیر انتخاب کردید. گروه علم فود، یک ویدیو آموزشی هم برای آزمایشات کنترل کیفت شیر تهیه کرده است. که شما میتونید در همین پست این ویدئو رو ببینید و به صورت کاملا عملی با ابن آزمون ها آشنا بشید. پس تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید😊.

رااستی، شما میتونید با دنبال کردن پیج اینستاگرام علم فود به کلیی مطالب و ویدیوهای آموزشی متنوع و کاربردی در زمینه صنایع غذایی دست پیدا کنید. پس این فرصت رو از دست ندید. فقط کافیه بر روی عکس زیر کلیک کنید تا به دنیای علم مواد غذایی وارد بشید.

آزمایشات کنترل کیفیت شیر

آزمایشات کنترل کیفی شیر

آزمون اندازه گیری دانسیته شیر

برای انجام این آزمون ابتدا نمونه شیر را درون یک مزور میریزیم. تقریبا دو سوم مزور باید از شیر پر باشد. سپس دستگاه لاکتودانسیمتر را درون شیر قرار میدهیم. اجازه بدهید تا لاکتودانسیمتر ساکن بماند. بعد هم درجه هم تراز با سطح شیر را یادداشت کنید. هم زمان دمای شیر را نیز اندازه بگیرید.

توجه: نحوه خواندن لاکنودانسیمتر مهم است و به دما بستگی دارد. پس حتما مقاله روش خواندن لاکتودانسیمتر را در سایت علم فود مطالعه کنید.

آزمون تست الکل شیر

این آرمون یک روش ساده و یکی از آزمون های کنترل کیفی شیر است. در این روش باید مقدار مساوی از الکل و نمونه شیر را به کمک پیپت بردارید و درون لوله آزمایش بریزید و سپس با اتانول 68% مخلوط کنید. در تست الکل، لخته شدن و عدم لخته شدن شیر بررسی میشودو در این آزمون اگر شیر لخته شود به معنای اسیدیته بالای شیر است.

این مقاله رو از دست نده:  کاربرد کروماتوگرافی در صنایع غذایی

***دوست عزیز علم فودی، اگر می خواهید با روش های دیگر اندازه گیری اسیدیته شیر آشنا شوید، بر روی عکس زیر کلیک کنید.***

روش های اندازه گیری اسیدیته شیر

آزمون تشخیص نشاسته در شیر

افزودن نشاسته در شیر، یکی دیگر از انواع تقلبات در شیر است. بنابراین اندازه گیری نشاسته در شیر، یکی از آزمون های کنترل کیفیت شیر محسوب میشود. در این آزمون چند قطره رنگ ید به شیر اضافه میکنیم. تشکیل رنگ آبی، نشان دهنده وجود نشاسته است. نمونه ای که حاوی نشاسته باشد، آبی میشود. نمونه شیری هم که نشاسته نداشته باشد، به همان رنگ باقی میماند.

آزمون تشخیص نمک در شیر

یکی دیگر از آزمون های کنترل کیفیت شیر، آزمون تشخیص نمک در شیر است. در این آزمون 1cc از نمونه شیر را به کمک پیپت درون لوله آزمایش میریزیم. سپس چند قطره کرومات پتاسیم 10% را به نمونه اضافه کنید. نمونه را هم بزنید. سپس 2cc نیترات نقره را به مخلوط اضافه کنید. و دوباره هم بزنید. سپس دوباره 3cc نیترات نقره را به مخلوط اضافه کنید. اگر رنگ زرد مشاهده کردید، دلیل آن وجود نمک است. اگر رنگ قهوه ای  قهوه ای آجری مشاهده کردید، نمونه فاقد نمک است.

***دوست عزیز علم فودی، اگر می خواهید با سریعترین روش های تشخیص تقلب در شیر و لبنیات آشنا شوید، بر روی عکس زیر کلیک کنید.***
روش های تشخیص تقلب در شیر

آزمون تست جوش شیر

آزمون جوشاندن هم یک از آزمایشات کنترل کیفیت شیر است.  در این آزمون مخلوطی از شیر را در یک لوله آزمایش میریزیم و به کمک یک گیره آن را در بن ماری قرار میدهیم و دمای بن ماری را تنظیم می کنیم. اگر در این آزمون شیر لخته شود، نشان دهنده نامناسب بودن کیفیت شیر است.

این مقاله رو از دست نده:  اندازه گیری خاکستر ادویه

 

دوست عزیز علم فودی سری هم به سایت علم فود بزنید. شما در سایت علم فود به کلی مقاله در حوزه صنایع غذایی دسترسی دارید. برای ورود به سایت علم فود، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.