خواص روغن پنبه دانه + کاربرد روغن پنبه دانه

خواص پنبه دانه | کاربرد پنبه دانه

خواص روغن پنبه دانه چیست؟ کاربرد روغن پنبه دانه چیست؟ سلام خدمت شما دوست علم فودی عزیز?. ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن پاسخ سوال هاتون انتخاب کردید. روغن پنبه دانه یکی از روغن های خوراکی ارگانیک است. در این پست از علم فود قصد داریم درمورد خواص روغن پنبه دانه، کاربرد روغن پنبه دانه و مضرات روغن پنبه دانه صحبت کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

آیا روغن پنبه دانه از روغن های خوب و سالم است؟

روغن پنبه دانه از روغن های خوراکی گیاهی است که از دانه گیاهان پنبه گرفته می شود. یک دانه کامل پنبه حاوی حدود 15 تا 20 درصد روغن است. برای از بین بردن گوسیپول باید روغن پنبه دانه تصفیه شود. گوسیپول از سموم طبیعی است که در گیاه پنبه دانه وجود دارد و رنگ زرد خود را به روغن می دهد و گیاه را از حشرات محافظت می کند. از کاربرد روغن پنبه دانه میتوان به این اشاره کرد که روغن تصفیه نشده پنبه را بعضا به عنوان سموم دفع آفات استفاده می کنند.

روغن پنبه دانه در پخت و پز استفاده می شود و همچنین از خواص روغن پنبه دانه میتوان به این موارد که به عنوان داروی خانگی برای شرایط خاص پوستی و بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز اشاره کرد. روغن پنبه دانه مانند روغن زیتون غنی از چربی غیراشباع است که می تواند به کاهش LDL (کلسترول “بد”) و افزایش HDL (کلسترول “خوب”) کمک کند. اما، اسیدهای چرب اشباع نیز زیاد دارد، که تأثیر متفاوتی بر کلسترول دارد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

 

کاربرد روغن پنبه دانه

از موارد کاربرد روغن پنبه دانه، استفاده از آن در غذاهای فرآوری شده است به دلیل اینکه میتواند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد. از کاربرد روغن پنبه دانه در محصولات غذایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

از کاربرد روغن پنبه دانه میتوان به استفاده از آن در پخت و پز نیز اشاره کرد. یکی از خواص روغن پنبه دانه این است که به محصول خاصیت مرطوب بودن می دهد و جویدن آن را راحت میکند. از دیگر موارد کاربرد روغن پنبه دانه این است که برای دستیابی به یک قوام خامه ای در برخی محصولات کمک می کند. روغن پنبه دانه همچنین در بسیاری از فست فود ها برای سرخ کردن مورد استفاده قرار می گیرد زیرا طعم غذا را تشدید می کند. روغن پنیه دانه نسبت به سایر روغن های گیاهی ارزانتر است.

این مقاله رو از دست نده:  ایزومالت در صنایع غذایی (کاربرد+تولید+انواع)

روغن پنبه، استفاده های غیر غذایی زیادی هم دارد. در دهه 1800، روغن پنبه دانه در درجه اول در لامپ های روغنی و برای ساخت شمع مورد استفاده قرار می گرفت. از کاربرد روغن پنبه دانه میتوان به این اشاره کرد که امروزه از این ماده در حشره کش ها، مواد شوینده لباسشویی و مواد آرایشی هم استفاده می شود. روغن پنبه دانه ممکن است به دلیل ارزانتر بودن فواید اقتصادی هم داشته باشد، اما محتوای چربی اشباع شده آن را در مقایسه با روغن های گیاهی دیگر یک انتخاب ناسالم می کند.

کاربردهای روغن پنبه دانه

 

خواص روغن پنبه دانه

خواص روغن پنبه دانه برای پوست

استفاده از روغن پنبه دانه برای پوست یکی از خواص روغن پنبه دانه است. روغن پنبه دانه حاوی مقادیر زیادی ویتامین E ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها است که فواید زیادی برای پوست شما دارند، از جمله خواص روغن پنبه دانه برای پوست:

 • مرطوب کننده
 • ضد پیری
 • خواص ضد التهابی

اسیدهای چرب خاص باعث افزایش نفوذپذیری پوست شما می شوند. که در این حالت به پوست شما اجازه می دهد تا مواد دیگر را برای نتیجه بهتر جذب کند. اسید لینولئیک که یکی از اسیدهای چرب موجود در روغن پنبه است و یک ماده رایج در محصولات مراقبت از پوست میباشد. همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی از آن در شامپو های ضدشوره و کرم های ضد آفتاب استفاده می شود. ممکن است به روغن پنبه دانه حساسیت داشته باشید. مقداری روغن را به اندازه یک سکه روی پوست خود قرار داده و مالش دهید. اگر در 24 ساعت هیچ واکنشی نداد باید بتوانید از آن استفاده کنید.

 

اثرات ضدسرطانی

یکی از خواص روغن پنبه دانه ضدسرطان بودن آن است. اثرات ضد سرطانی روغن پنبه و گوسپول سال هاست که مورد مطالعه قرار گرفته و تحقیقات همچنان ادامه دارد. مطالعات قدیمی در مورد حیوانات نشان می دهد که گوسیپول اثرات اشعه را بر روی سلولهای سرطانی پروستات بهبود می بخشد.

این مقاله رو از دست نده:  مراحل تولید روغن کنجد+خواص روغن کنجد

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که روغن پنبه دانه ممکن است سلولهای سرطانی را که در برابر داروهای متعدد مقاوم هستند، سرکوب کند. مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده است که روغن پنبه دانه از رشد تومور و شیوع آن در برخی از سرطان های پستان جلوگیری می کند.

 

کاهش التهاب

از دیگر خواص روغن پنبه دانه کاهش دادن التهاب است. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم های غذایی حاوی چربی های اشباع نشده تنها می توانند التهاب را کاهش دهند. به نظر می رسد افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای پر از چربی های اشباع نشده دارند، به میزان قابل توجهی مواد شیمیایی التهابی در خون آنها کمتر است. التهاب با بیماری مزمن از جمله بیماری های قلبی ارتباط دارد.

روغن پنبه حاوی فقط 18 درصد چربی اشباع نشده است، اما در صورت هیدروژنه شدن مقدار اسید چرب های اشباع آن به میزان 50 درصد افزایش می یابد. از نظر تئوری، روغن پنبه دانه می تواند یک اثر ضد التهابی مشابه روغن زیتون داشته باشد. این ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و بهبود علائم بیماری های التهابی مانند ورم مفاصل کمک کند. اگرچه روغن پنبه هیدروژنه دارای چربی های اشباع نسبتاً زیاد است، اما برای درمان آرتریت روغن‌های دیگری که دارای خاصیت ضد التهابی هستند توصیه می شود:

 • روغن زیتون
 • روغن دانه انگور
 • روغن کلزا
 • روغن آووکادو
 • روغن گردو

خواص و مضرات روغن پنبه دانه

 

کاهش بیماری هایی قلبی

یکی دیگر از خواص روغن پنبه دانه این است که همراه با کاهش التهاب، چربی های غیراشباع در روغن پنبه ممکن است به کاهش LDL شما و افزایش HDL کمک کند که می تواند فشار خون را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. با این حال، روغن پنبه دانه  چربی های اشباع شده بیشتری نسبت به برخی روغن های گیاهی دیگر دارد، که این امر می تواند اثر متضادی داشته باشد. در نتیجه بهتر است برای استفاده از این خاصیت از روغن های گیاهی دیگری استفاده کنید.

التیام زخم

روغن پنبه دانه حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان با بسیاری از فواید اثبات شده برای پوست از جمله بهبود سریعتر زخم است. هرچند می توانید منابع قوی تری از ویتامین E پیدا كنید. اما میتوان این مورد را نیز از دیگر خواص روغن پنبه دانه بدانیم.

این مقاله رو از دست نده:  شیر ارگانیک چگونه شیری است؟

 

مضرات روغن پنبه دانه

بحث و گفتگو در مورد مضرات روغن دانه پنبه مربوط به خطرات ناشی از گوسیپول موجود در آن است. به نظر می رسد که گوسیپول دارای عوارض جانبی منفی زیادی است ، از جمله:

 • ناباروری
 • مشکلات حاملگی، از جمله رشد زودرس جنین
 • آسیب کبدی
 • پریشانی تنفسی
 • بی اشتهایی

به همین دلیل است برای کاربرد روغن پنبه دانه در مصارف خوراکی تصفیه میشود تا گوسیپول آن از بین برود.

روغن آفتابگردان بهتر است یا روغن پنبه دانه؟

اسید چرب اولیه در روغن پنبه دانه امگا 6 یا اسید لینولئیک است. روغن پنبه دانه به سرعت روغن سویا یا دانه آفتابگردان در هنگام سرخ کردن تجزیه نمی شود. این باعث می شود که انتخاب بهتری برای صنایع غذایی و میان وعده ها باشد.

 

روغن پنبه دانه چه مزه ای دارد؟

روغن پنبه دانه طعمی ملایم و شبیه آجیل دارد. به طور کلی رنگ طلایی روشن شفاف دارد، اما مانند اکثر روغن ها، درجه رنگ بستگی به میزان تصفیه دارد. روغن های شفاف و بی رنگ لزوما روغن های بهتری نیستند، اما ممکن است به شدت تصفیه شده باشند.

 

آیا روغن پنبه دانه امگا 3 دارد؟

هنگامی که روغن پنبه دانه مصرف می کنید، مصرف اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6، دو نوع چربی غیراشباع چندگانه را افزایش می دهید. هم امگا 3 و هم امگا 6 چربی های ضروری هستند، اینها چربی هایی هستند که باید در رژیم غذایی مصرف شوند زیرا بدن شما آنها را تولید نمی کند.

 

نتیجه گیری

به نظر می رسد که روغن پنبه دارای برخی از مزایای سلامتی است، اما روغن های گیاهی دیگر، مانند روغن زیتون و کانولا ، بدون داشتن مقدار زیاد چربی اشباع ، همان مزایا را دارند. پس بهتر است برای بهره گیری از این مزایا روغن های خوراکی ارگانیک دیگری را جایگزین روغن پنبه دانه کنید.

منبع:

Is Cottonseed Oil Good or Bad for You

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.6 / 5. تعداد رای: 36

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی