میزان کلسیم شیر کاکائو

میزان کلسیم شیر کاکائو

میزان کلسیم شیر کاکائو چه قدر است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. با علم فود همراه باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به پاسخ سوالتان برسد.

 

آیا کلسیم شیرکاکائو با شیر برابر است؟

کاکائو به دلیل داشتن اگزالات کمی از جذب کلسیم شیر را کاهش میدهد. یک لیوان شیر 300 میلی گرم کلسیم قابل جذب دارد و یک لیوان شیرکاکائو حاوی مقدار معمول کاکائو (یعنی یک قاشق چای خوری کاکائو) حدود 285 میلی گرم کلسیم دارد. اما اگر مقدار کاکائو بیشتر شود از مقدار کلسیم نیز کاسته میشود .ضمن اینکه اثرات کاکائو باعث خواهد شد که قابلیت جذب کلسیم موجود نیز بین 15 تا 20 درصد کاهش یابد. بنابراین کلسیم شیرکاکائو از شیر کمتر است و به طورکلی بهتر است جایگزین شیر نشود.

 

آیا جذب کلسیم در شیر و ماست با یکدیگر برابر است؟

قابلیت جذب کلسیمی که در شیر وجود دارد با قابلیت جذب کلسیم موجود در ماست مقداری متفاوت است. کلسیم شیر به دلیل مجاورت با لاکتوز بهتر جذب بدن میشود و به حرکت عضلات بدن، راه رفتن و کارکرد قلب کمک میکند. کلسیم بیشترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است و 99 درصد از کلسیم در استخوانها و دندانها وجود دارد و فقط یک درصد آن در بافت نرم بدن موجود است.

کلسیم برای بدن بسیار ضروری است و در اثر انبساط و انقباض عروق خونی، انتقال پیام های عصبی، انقباض عضلانی و ترشح هورمون هایی مانند انسولین نقش مهمی برعهده دارد. ولی ماست هرچند کلسیم فراوانی دارد اما قابلیت جذب کلسیم آن به دلیل عدم وجودلاکتوز و حضور اسید لاکتیک قدری کمتر است.

این مقاله رو از دست نده:  مراحل تولید روغن کنجد+خواص روغن کنجد

 

مقاله 18 ماده غذایی که بمب منیزیم هستند را حتما مطالعه کنید.

علم فود

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی