کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی

کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی🌹. امیدوارم هرجا که هستید حالتون خوب باشه. خب در این مقاله می خواهیم یه نگاه به هوش مصنوعی در صنایع غذایی داشته باشیم و ببینیم این تکنولوژی چه کاربردی در صنعت غذا دارد. پس تا  پایان این مطلب با علم فود همراه باشید😊.

 

هوش مصنوعی در صنایع غذایی

شبکه مصنوعی در صنایع غذایی

یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در صنایع غذایی، استفاده از شبکه های عصبی می باشد.. شبکه عصبی مصنوعی ابزار مفیدی برای ارزیابی ایمنی و کیفیت مواد غذایی است که مدل سازی رشد میکروبی، پیش بینی ایمنی مواد غذایی، تفسیر داده های طیفی و پیش بینی خواص فیزیکی، شیمیایی، کاربردی و حسی مواد غذایی مختلف را شامل می شود.

در واقع در شبکه عصبی مصنوعی سعی بر این است که ساختاری تهیه شود که همانند مغز ، قدرت یادگیری، تعمیم دهی و تصمیم گیری داشته باشد. اين شبكه ها برای مسائل كنترل، علی الخصوص سيستم های پيچيده كه مدل سازی اين سيستم ها ميسر نيست يا به سختی انجام مي شود مناسب مي باشد.

كاربرد مدل سازی شبكه های عصبی مصنوعی در مواد غذایی در زمینه های مختلفی نظیر مدلسازی هدایت حرارتی، برآورد ضریب اصطكاک در لوله و ضرایب انتقال حرارت ارائه شده است. كاربردهای جالبی از مدلسازی شبكه های عصبی مصنوعی از قبیل آنالیز طیف بازتابش فرآورده های غذایی مختلف ازطریق كمومتری گزارش شده است. مدل سازی شبكه های عصبی مصنوعی درحال تبدیل شدن به یک ابزار بسیار امیدواركننده در مدل سازی پیش بینی كننده موادغذایی است

این مقاله رو از دست نده:  میدان پالس الکتریکی در صنایع غذایی

 

کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی

ماشین ادراک

ماشین ادراک یکی از امیدوار کننده ترین زمینه های کاربردی در حیطه ی علوم و صنایع غذایی با توجه زیاد به ماشین بینایی و بینی الکتریکی است که از سوی برخی به عنوان انقلابی در آنالیز های حسی پذیرفته شده است. پارامترهای حسی مهم مانند بو و ظاهر (از جمله شکل و رنگ) محصولات غذایی به وسیله ی تکنولوژی های دستگاه های ادراک تشخیص داده می شود که می تواند نشانه های کلی ایمنی و کیفیت مواد غذایی را ارائه دهد. استفاده از ماشین ادراک یک از نمونه های کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی است.

(electronic nose) الکتریکی بینی

حس بویایی یکی از پنج حواس اصلی (بینایی ، بویایی ، چشایی ، شنوایی و لمسی) بوده و دارای اهمیت فوق العاده بالایی در انسان می باشد. دانشمندان زیادی، بمدت چندین دهه، برای درک فرایند بویایی تلاش کرده اند. درک این فرایند کار سختی است ، چرا که مردم اغلب حتی برای پیدا کردن کلمات جهت توصیف رایحه استشمام شده، با مشکل مواجه می شوند.بینی الکتریکی یک دستگاه سیستم بویایی است که یک ابزار نسبتا جدید را برای تکمیل ارزیابی های حسی ارائه میدهد. بینی الکتریکی یکی دیگر ازنمونه های استفاده از هوش مصنوعی در صنایع غذایی است.

یک بینی الکتریکی سیستم بویایی انسان را شبیه سازی می کند و مزایای زیادی نسبت به سنسور های حسی انسانی برای کنترل کیفیت و ایمنی مواد غذایی دارد و در شرایطی استفاده می شود که ممکن است پانلیست های انسانی در معرض مواد سمی قرار بگیرند.

این مقاله رو از دست نده:  نانوحسگرها در صنایع غذایی

کاربرد شبکه عصبی در صنایع غذایی

 

ماشین بینایی

شبیه به بینی الکترونیکی ، کاربرد ماشین بینایی در زمینه ی صنایع غذایی برای به انجام رساندن وظایف مربوط به کنترل کیفی بصری و یا سنجش از راه دور در محیط های نامطلوب به جای بازرسان انسانی ، کاهش خطای بازرسانو یا افزایش بهروری است. تصاویر گرفته شده به وسیله ی دوربین دستگاه میتواند در ناحیه‌ی مرئی، مادون قرمز، فرابنفش و یا ray-x باشد. در اینجا نیز همانند بینی الکترونیکی با فرآیند تشخیص الگو مواجه هستیم که ANN یکی از ابزارهای مطلوب برای شناسایی الگوی برنامه های ماشین بینایی است.

میکروبیولوژی و تخمیر مواد غذایی

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع غذایی، در بحث میکروبیولوژی و تخمیر مواد غذایی است. با وجود الگوهای مختلف رشد و پاسخ های بیولوژیکی پیچیده ی سلول های میکروبی به عوامل بیرونی، تمایل به پیدا کردن یک مدل کلی از رشد میکروبی برای جایگزین کردن آن با روش های گران قیمت و وقت گیر شمارش میکروبی رو به افزایش است. اخیرا از ANN به عنوان یک روش جایگزین برای مدل سازی رشد میکروبی استفاده می شود که شامل پیش بینی مستقیم تعداد میکروب ها و نرخ رشد میکروب و پیش بینی غیر مستقیم پارامتر های مدل موجود است.

علاوه بر مدل سازی رشد میکروبی ، اغلب از ANN برای کنترل پارامتر های کیفی در طی تخمیر مواد غذایی، تعیین مشخصات کیفی مواد غذایی تخمیر شده، طبقه بندی محصولات تخمیری و طبقه بندی مواد غذایی آسیب دیده به علت آلودگی های میکروبی استفاده می شود.

استفاده از هوش مصنوعی در خشک کردن مواد غذایی

در تحقیقی خشک كردن هویج با استفاده از شبكه عصبی مدولار بررسی شد. پارامترهای سرعت، زمان و دمای خشک كردن به عنوان پارامترهای ورودی به شبكه در نظر گرفته شد. سپس از شبكه های با دو زیرلایه با نورون های سیگموئیدی و خطی استفاده شد. منحنی های خشک كردن حاصل از این شبیه سازی كه با این شبكه بدست آمدند با دقت های مناسبی به داده های آزمایشی برازش داده شدند. نتایج نشان داد كه شبكه عصبی مورد استفاده شده در تخمین تقریبی شرایط بهینه خشک كردن مناسب است.

این مقاله رو از دست نده:  آموزش مکانیک سیالات در صنایع غذایی|کنکور ارشد

 

دوست عزیز علم فودی اگر دوست داری کلی مطلب در حوزه صنایع غذایی یاد بگیری، روی عکس زیر کلیک کن و وارد پیج علم فود شو….

پیج اینستاگرام علم فود

از منابع استفاده شده:

مقاله کاربرد شبکه عصبی مصنوعی در علوم و صنایع غذایی

مقاله شبکه عصبی و کاربرد آن در صنایع غذایی

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

مقالات سایت علم فود قابل کپی نیستند و در صورت نیاز به فایل متنی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به تهیه آن کنید، توضیحات زیر را با دقت بخوانید.

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

  • وارد لینک پرداخت شوید
  • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
  • ***در فرم پرداخت لینک مقاله مورد نظر خود را وارد نمائید*** (در صورت وارد نکردن لینک، هیچ فایلی برای شما ارسال نخواهد شد)
توجه کنید که فایل PDF همین مقاله برای شما ارسال خواهد شد. و هیچ محتوای بیشتری نسبت به این مقاله ارسال نخواهد شد. (این قابلیت برای کسانی است که نیاز به فایل محتوا جهت ارائه در دانشگاه یا مقالات دارند است)

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیج اینستاگرام علم فود

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی