کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت غذا

کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. امیدوارم هرجا که هستید حالتون خوب باشه. خب در این مقاله می خواهیم یه نگاه به هوش مصنوعی در صنایع غذایی داشته باشیم و ببینیم این تکنولوژی چه کاربردی در صنعت غذا دارد. پس تا  پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

هوش مصنوعی در صنایع غذایی

شبکه مصنوعی در صنایع غذایی

یکی از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در صنایع غذایی، استفاده از شبکه های عصبی می باشد.. شبکه عصبی مصنوعی ابزار مفیدی برای ارزیابی ایمنی و کیفیت مواد غذایی است که مدل سازی رشد میکروبی، پیش بینی ایمنی مواد غذایی، تفسیر داده های طیفی و پیش بینی خواص فیزیکی، شیمیایی، کاربردی و حسی مواد غذایی مختلف را شامل می شود.

در واقع در شبکه عصبی مصنوعی سعی بر این است که ساختاری تهیه شود که همانند مغز ، قدرت یادگیری، تعمیم دهی و تصمیم گیری داشته باشد. اين شبكه ها برای مسائل كنترل، علی الخصوص سيستم های پيچيده كه مدل سازی اين سيستم ها ميسر نيست يا به سختی انجام مي شود مناسب مي باشد.

كاربرد مدل سازی شبكه های عصبی مصنوعی در مواد غذایی در زمینه های مختلفی نظیر مدلسازی هدایت حرارتی، برآورد ضریب اصطكاک در لوله و ضرایب انتقال حرارت ارائه شده است. كاربردهای جالبی از مدلسازی شبكه های عصبی مصنوعی از قبیل آنالیز طیف بازتابش فرآورده های غذایی مختلف ازطریق كمومتری گزارش شده است. مدل سازی شبكه های عصبی مصنوعی درحال تبدیل شدن به یک ابزار بسیار امیدواركننده در مدل سازی پیش بینی كننده موادغذایی است

 

کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی

ماشین ادراک

ماشین ادراک یکی از امیدوار کننده ترین زمینه های کاربردی در حیطه ی علوم و صنایع غذایی با توجه زیاد به ماشین بینایی و بینی الکتریکی است که از سوی برخی به عنوان انقلابی در آنالیز های حسی پذیرفته شده است. پارامترهای حسی مهم مانند بو و ظاهر (از جمله شکل و رنگ) محصولات غذایی به وسیله ی تکنولوژی های دستگاه های ادراک تشخیص داده می شود که می تواند نشانه های کلی ایمنی و کیفیت مواد غذایی را ارائه دهد. استفاده از ماشین ادراک یک از نمونه های کاربرد هوش مصنوعی در صنایع غذایی است.

این مقاله رو از دست نده:  جایگزین های چربی در صنایع غذایی

 

(electronic nose) بینی الکتریکی

حس بویایی یکی از پنج حواس اصلی (بینایی ، بویایی ، چشایی ، شنوایی و لمسی) بوده و دارای اهمیت فوق العاده بالایی در انسان می باشد. دانشمندان زیادی، بمدت چندین دهه، برای درک فرایند بویایی تلاش کرده اند. درک این فرایند کار سختی است ، چرا که مردم اغلب حتی برای پیدا کردن کلمات جهت توصیف رایحه استشمام شده، با مشکل مواجه می شوند.بینی الکتریکی یک دستگاه سیستم بویایی است که یک ابزار نسبتا جدید را برای تکمیل ارزیابی های حسی ارائه میدهد. بینی الکتریکی یکی دیگر ازنمونه های استفاده از هوش مصنوعی در صنایع غذایی است.

یک بینی الکتریکی سیستم بویایی انسان را شبیه سازی می کند و مزایای زیادی نسبت به سنسور های حسی انسانی برای کنترل کیفیت و ایمنی مواد غذایی دارد و در شرایطی استفاده می شود که ممکن است پانلیست های انسانی در معرض مواد سمی قرار بگیرند.

بینی-الکتریکی،-هوش-مصنوعی-در-صنایع-غذایی

ماشین بینایی

شبیه به بینی الکترونیکی ، کاربرد ماشین بینایی در زمینه ی صنایع غذایی برای به انجام رساندن وظایف مربوط به کنترل کیفی بصری و یا سنجش از راه دور در محیط های نامطلوب به جای بازرسان انسانی ، کاهش خطای بازرسانو یا افزایش بهروری است. تصاویر گرفته شده به وسیله ی دوربین دستگاه میتواند در ناحیه‌ی مرئی، مادون قرمز، فرابنفش و یا ray-x باشد. در اینجا نیز همانند بینی الکترونیکی با فرآیند تشخیص الگو مواجه هستیم که ANN یکی از ابزارهای مطلوب برای شناسایی الگوی برنامه های ماشین بینایی است.

 

میکروبیولوژی و تخمیر مواد غذایی

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع غذایی، در بحث میکروبیولوژی و تخمیر مواد غذایی است. با وجود الگوهای مختلف رشد و پاسخ های بیولوژیکی پیچیده ی سلول های میکروبی به عوامل بیرونی، تمایل به پیدا کردن یک مدل کلی از رشد میکروبی برای جایگزین کردن آن با روش های گران قیمت و وقت گیر شمارش میکروبی رو به افزایش است. اخیرا از ANN به عنوان یک روش جایگزین برای مدل سازی رشد میکروبی استفاده می شود که شامل پیش بینی مستقیم تعداد میکروب ها و نرخ رشد میکروب و پیش بینی غیر مستقیم پارامتر های مدل موجود است.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 کارگاه بسته بندی سبزیجات

علاوه بر مدل سازی رشد میکروبی ، اغلب از ANN برای کنترل پارامتر های کیفی در طی تخمیر مواد غذایی، تعیین مشخصات کیفی مواد غذایی تخمیر شده، طبقه بندی محصولات تخمیری و طبقه بندی مواد غذایی آسیب دیده به علت آلودگی های میکروبی استفاده می شود.

کاربرد شبکه عصبی در صنایع غذایی

استفاده از هوش مصنوعی در خشک کردن مواد غذایی

در تحقیقی خشک كردن هویج با استفاده از شبكه عصبی مدولار بررسی شد. پارامترهای سرعت، زمان و دمای خشک كردن به عنوان پارامترهای ورودی به شبكه در نظر گرفته شد. سپس از شبكه های با دو زیرلایه با نورون های سیگموئیدی و خطی استفاده شد. منحنی های خشک كردن حاصل از این شبیه سازی كه با این شبكه بدست آمدند با دقت های مناسبی به داده های آزمایشی برازش داده شدند. نتایج نشان داد كه شبكه عصبی مورد استفاده شده در تخمین تقریبی شرایط بهینه خشک كردن مناسب است.

 

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

کنترل کیفیت و آزمایشگاه مواد غذایی

آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، آموزش آزمایشگاه های کنترل کیفیت محصولات غذایی را به صورت عملی و تحلیلی تهیه کرده است. برای آشنایی و ثبت نام در این دوره های آموزشی بر روی مشاهده دوره ها کلیک کنید. (بعد از گذراندن این دوره ها، امکان دریافت گواهی معتبر و مورد تایید سازمان غذا و دارو با امتیاز آموزشی وجود دارد).

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین فنی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی ارائه شده و در بستر اپلیکشین قابل مشاهده می باشد، تمامی سرفصل های مهم غذا و دارو که مسئولین فنی صنایع غذایی در بدو ورود به کار باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره، گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی مشاهده آموزش کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  دانلود چک لیست gmp صنایع غذایی

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

پیج اینستاگرام علم فود

مقاله کاربرد شبکه عصبی مصنوعی در علوم و صنایع غذایی

مقاله شبکه عصبی و کاربرد آن در صنایع غذایی

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 52

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی