آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

مراحل انجام آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

آزمون اندازه گیری فسفر پنیر به چه صورت است؟ چگونه میزان فسفر را در پنیر اندازه بگیریم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با آزمون اندازه گیری فسفر پنیر انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

اساس آزمون اندازه گیری فسفر پنیر چیست؟

آزمون اندازه گیری فسفر پنیر عبارت است از درصد وزنی فسفر که طبق روش زیر بدست می آيد. اساسا کار آزمون اندازه گیری فسفر پنیر تبدیل فسفر موجود در نمونه به اورتو فسفات توسط خاکستر گیری و سپس رسوب دادن آن به صورت فسفو مولیبدات آمونیوم بوسیله محلول مولیبدات آمونیوم و انحلال بوسیله مقدار معینی از قلیای استاندارد و تیتراسیون قلیای باقیمانده بوسیله اسید استاندارد می باشد.

 

تجهیزات و مواد مورد نیاز در آزمون اندازه گیری فسفر پنیر  چیست؟

بوته ی چینی

حمام آب جوش

پیپت ۲۵،۵ و ۵۰ میلی لیتری

شیشه ساعت

کاغذ صافی

بالن ژوژه ی ۱۰۰ میلی لیتری

بشر ۴۰۰ میلی لیتری

کاغذ صافی واتمن

مواد و معرفهای مورد نیاز

کربنات سدیم

اسید کلریدریک غلیظ

کاغذ لیتموس

پودر نیترات آمونیوم

مولیبدات آمونیوم اسیدی

سود ۰/۱ نرمال

فنل فتالئین

اسید کلریدریک ۰/۱ نرمال

آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

روش آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

روش آزمون اندازه گیری فسفر پنیر  به صورت زیر است:

 تهیه خاکستر

در مرحله اول آزمون اندازه گیری فسفر پنیر ،حدود ۱ گرم نمونه را در بوته چینی طبق روش، به خاکستر تبدیل می نمائیم. 0.1 تا 0.2 گرم هم کربنات سدیم به آن اضافه میکنیم زیرا فسفر در درجه حرارت بالاتر از ۵۵۰ تصعید میشود به همین منظور از فلزات قلیایی استفاده میکنیم تا کربنات به صورت CO2 خارج شود و فسفات سدیم در نمونه باقی بماند تا بتوان آن را به راحتی اندازه گیری نمود.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 آزمون های آبمیوه

 

حل کردن خاکستر

در مرحله دوم آزمون اندازه گیری فسفر پنیر ،خاکستر آماده شده را به کمک ۵ml اسید کلریدریک غلیظ حل نموده و روی بن ماری جوش قرار میدهیم تا کاملا خشک شود. مجددا ml ۲۵ اسید کلریدریک ۲۰٪ به کپسول اضافه میکنیم و درب کپسول را با شیشه ساعت میپوشانیم و به مدت ۱۰ دقیقه روی بن ماری جوش قرار میدهیم. سپس محتویات کپسول را با استفاده از کاغذ صافی معمولی و داخل یک بالن ژوژه ۱۰۰ml صاف مینمائیم و پس از سرد شدن آن را به حجم میرسانیم.

 

رسوب گیری

در مرحله سوم آزمون اندازه گیری فسفر پنیر ،از خاکستر حل شده در اسید ۵۰ml آن را برداشته و به یک بشر ml ۴۰۰ منتقل میکنیم یک تکه کاغذ لیتموس داخل بشر میاندازیم و قطره قطره آمونیاک اضافه میکنیم تا محلول خنثی شود و رنگ کاغذ لیتموس به رنگ آبی در آید برای ایجاد محیط کمی اسیدی قطره قطره اسیدنیتریک اضافه میکنیم تا رنگ کاغذ لیتموس قرمز شود. حال حجم محتویات بشر به 100میلی لیتر می رسانیم. ۱۵ گرم پودر نیترات آمونیوم و ۲۵ml مولیبدات آمونیوم اسیدی به نمونه اضافه می کنیم.

بشر را به مدت نیم ساعت بر روی هم زن برقی قرار میدهیم تا رسوب زرد رنگ فسفو مولیبدات آمونیوم تشکیل گردد حال رسوب ایجاد شده را با استفاده از کاغذ صافی واتمن صاف نموده و بخوبی با آب مقطر شستشو میدهیم تا محیط اسیدی نباشد. برای کنترل خنثی بودن محیط میتوان از سود ۰/۱ نرمال و معرف فنل فتالئین استفاده کرد. چنانچه رنگ محلول ارغوانی شود شستشو کامل است در غیر اینصورت باید شستشو را ادامه دهیم.

این مقاله رو از دست نده:  آزمون های میکروبی سس سالاد+فساد در سس مایونز

روش-آزمون-اندازه-گیری-فسفر-پنیر

حل کردن رسوب

در مرحله چهارم آزمون اندازه گیری فسفر پنیر ،کاغذ صافی همراه با رسوب را به همان بشری که در آن رسوب گیری انجام شد، منتقل نموده و دقیقا ۵۰ml سود ۱۰ نرمال به آن اضافه میکنیم تا آمونیوم بخوبی حل و بی رنگ شود.

 

تیتراسیون

در مرحله آخر از آزمون اندازه گیری فسفر پنیر ، تیتراسیون اضافی سود را با اسید کلریدریک ۱ نرمال خنثی مینمائیم. توجه : یک نمونه شاهد نیز باید کار شود.

 

محاسبه مقدار فسفر پنیر

فرمول درصد فسفر در پنیر به صورت زیر است:

فرمول آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

w : وزن نمونه

N : نرمالیته ی اسید مصرفی

B : حجم اسید مصرفی برای شاهد

S : حجم اسید مصرفی برای نمونه

مطابق جدول ترکیبات مواد غذایی در ۱۰۰ گرم پنیر ۳۳۸-۴۰۰mg فسفر وجود دارد.

 

دوره متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، دو دوره آموزشی در زمینه آزمایشات کنترل کیفیت مواد غذایی که شامل آزمایشات کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی و آزمایشات کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی می باشد را به صورت کاملا عملی و مهارت محور در سایت علم فود ارائه میدهد. این دوره ها در آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی ضبط شده و آزمون های مهم و نکات مهم آزمایشات مواد غذایی در دوره آموزش داده شده است.

بعد از گذراندن دوره های آزمایشگاه شیمی و میکروب مواد غذایی میتوانید، گواهینامه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز با مجموعا 10 امتیاز بازآموزی کسب کنید. برای آشنایی با دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی بر روی ثبت نام و شروع یادگیری کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  اندازه گیری خاکستر گوشت

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

 

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین صنایع غذایی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکشین ارائه شده است تمامی مباحث مهمی که مسئولین صنایع غذایی در بدو ورود به واحد تولیدی باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با 5 امتیاز بازآموزی ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی