ترکیبات نوشابه انرژی زا (فواید+مضرات+بسته بندی)

ترکیبات نوشابه انرژی زا | تولید نوشابه انرژی زا

ترکیبات نوشابه انرژی زا چیست؟ فواید و مضرات نوشابه انرژی زا چیست؟ بسته بندی نوشابه انرژی زا به چه صورت است؟ فرمولاسیون نوشیدنی انرژی زا چیست؟  سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن پاسخ سوال هاتون در مورد نوشیدنی های انرژی زا انتخاب کردید. در این مقاله از علم فود می خواهیم ترکیبات نوشیدنی انرژی زا، فواید و مضرات نوشابه انرژی زا و بسته بندی نوشابه انرژی زا را بررسی کنیم. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

ترکیبات نوشابه انرژی زا

 

نوشابه انرژی زا چیست؟

نوشابه های انرژی زا، نوشیدنی‌های غیر الکلی هستند که انرژی زیادی را به مصرف کننده ارائه میدهند. این دسته از نوشیدنی ها حاوی کالری کمتری نسبت به نوشیدنی های تجاری هستند و می توان دلیل انرژی‌زا بودن آنها را مقادیر زیادی کافئین دانست.

میزان کالری نوشابه های انرژی که به آنها انرژی زا گفته می شود در مقایسه با سایر نوشیدنی ها نظیر آب میوه ها یا لیمونادها کمتر بوده و به دلیل میزان قند و چربی کم عملا تولید انرژی نمیکنند بلکه به دلیل تحریک سیستم عصبی موجب افزایش ضربان قلب و سریعتر شدن گردش خون شده و با خون رسانی بیشتر به سلول‌های بدن فرد احساس نشاط ، بیداری و هشیاری میدهد.

بیشتر نوشیدنی های انرژی زا معمولاً گازدار و یا با پایه شیر هستند. یکی از نوآوری های جدید در این زمینه، تولید پودر نوشیدنی و قرص های انرژی زا است. حمل پودرها و قرص ها راحت است و هر زمان که بخواهید، میتوانید آن را با آب مخلوط نمایید.

فرمولاسیون-نوشیدنی-های-انرژی-زا-و-ورزشی

 

ترکیبات نوشابه انرژی زا

مواد اساسی مورد استفاده برای ترکیبات نوشابه انرژی زا یکسان هستند و به عنوان محرک عمل می کنند و به عملکرد بدن کمک می کنند. ترکیبات نوشابه انرژی زا معمولا عبارتند از:

 

قندها

یکی از ترکیبات نوشابه انرژی زا، شیرین کنند ها هستند.نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی از قندهای طبیعی و یا شیرین کننده های مصنوعی هستند. قندها به اشکال مختلف مانند فروکتوز بالا، سوکرالوز، آسسولفام-K یا آسپارتام در این نوع نوشیدنی استفاده میشود. اگر نوشیدنی های انرژی زا بدون قند می نوشید، به احتمال زیاد یکی از مواد شیرین کننده مصنوعی در آن وجود دارد.

اگرچه منعی برای برخی از این شیرین کننده ها وجود ندارد (و همه نهادهای مهم بهداشتی آن را بی خطر اعلام کرده اند) ، اما همیشه بحث داغی در مورد ایمن بودن یا نبودن شیرین کننده مصنوعی برای بدن شما وجود دارد. این مسئله درست است که باید به آن فکر کنید، خصوصاً آسپارتام (چون یکی از رایج ترین شیرین کننده های مصنوعی مورد استفاده است و به صراحت، بسیار سالم نیست).

 

کافئین

از دیگر ترکیبات نوشابه انرژی زا، کافئین ها هستند. نوشابه های انرژی زا بطور متوسط حاوی ۶۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین هستند که بطور نمونه نوشابه های کولا حاوی ۵۰ میلی گرم و یک فنجان قهوه حاوی ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم کافئین می باشد. کافئین علاوه بر اینکه یک محرک است. به عنوان یک چربی سوز نیز به حساب می آید و در بیش از ۶۰ گیاه یافت می شود. این ماده در گیاهان نقش آفت کش را دارا بوده و باعث مرگ یا فلج شدن حشراتی که از گیاهان حاوی کافئین تغذیه می کنند ، می شود.

ما می توانیم کافئین طبیعی را در نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه پیدا کنیم. با این حال، تولید کننده تمایل دارد کافئین مصنوعی را به نوشیدنی های دیگر مانند نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه اضافه کند. کافئین به بدن احساس هوشیاری می دهد و همچنین رگ های خونی را گشاد می کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، محصولات دارای کافئین را انتخاب می کنند. با این حال، کافئین بیش از حد خوب نیست زیرا می تواند منجر به چندین اختلال در سیستم تنفسی ما شود.

مصرف سالم کافئین 400 میلی گرم در روز است و این بدان معنی است که می توانید حدود 4 فنجان نوشیدنی (چای یا قهوه) با هر فنجان حدود 80 میلی گرم کافئین دریافت کنید. وجود کافئین در یک وعده حدود 226 گرم نوشیدنی انرژی زا باید بین 70 تا 80 میلی گرم کافئین باشد.

 

ترکبات نوشیدنی های انرژی زا

تائورین

تائورین یکی دیگر از ترکیبات نوشیدنی انرژی زا است و یک اسید آمینه است که توسط بدن انسان (معمولاً به طور طبیعی) تولید می شود. با این حال، تائورین که اغلب در نوشیدنی های انرژی زا پیدا می کنیم معمولاً ساخته می شود، زیرا تأثیرات خوبی در ایجاد نشاط بیشتر در انسان دارد. این اسیدآمینه غیرضروری به تنظیم ضربان قلب، انقباضات عضلات و سطح انرژی ما کمک می کند. معمولاً بدن به اندازه کافی تائورین می سازد، بنابراین برای دریافت آن نیازی به مکمل نیست.

اما دلیل اینکه به ترکیبات نوشابه انرژی زا، تائورین اضافه میشود این است که در بعضی از مواقع و در زمان استرس، خستگی و بیماریها نیاز بدن این اسید آمینه افزایش می‌یابد و در آن هنگام بدن قادر نخواهد بود این ماده را به اندازه کافی و مورد نیاز تولید کند.

تائورین می تواند یک ترکیب انتقال دهنده عصبی مهار کننده خفیف باشد. که به افراد امکان می دهد با افزایش سطح مواد محرک دیگر عملکرد بهتری داشته باشند. مطالعات همچنین نشان داد که این ترکیب شیمیایی خاص می تواند به ما در کاهش کلسترول ، افزایش اثر از نظر انقباضات عضلات قلب و بهبود جریان خون و همچنین افزایش اکسیژن رسانی به سلولهای قلب کمک کند.

 

ویتامین B

به اصطلاح ویتامین B یکی از مواد تشکیل دهنده بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا است. مطمئناً ، اگر ما ویتامین های گروه B کمتری از میزان نیاز بدن خود مصرف می کنیم، ممکن است در بدن خود احساس ناراحتی کنیم مانند احساس خستگی و سرگیجه. با این حال ، متخصصان می گویند مصرف روزانه گوشت، سبزیجات و میوه ها به اندازه کافی مناسب است تا نیاز شما به ویتامین های گروه B را تأمین کند.

این مقاله رو از دست نده:  3 راه مهم تعیین زمان ماندگاری مواد غذایی + ویدیو

مقدار ویتامین های گروه B که می توانیم در ترکیبات نوشیدنی انرژی زا پیدا کنیم می تواند بیش از نیاز روزانه این ویتامین باشد. شاید برای شما جالب یک قوطی نوشیدنی انرژی زا حتی می تواند 8000٪ بیشتر از مقدار توصیه شده ویتامین B در روز باشد. طبق مجله پزشکی انگلیس (از طریق مطالعه موردی که آنها منتشر کردند)، پس از مصرف 5 قوطی نوشیدنی انرژی زا برای مدت سه هفته، میزان سمی نیاسین در بدن انسان ایجاد می شود.

این منجر به هپاتیت غیر ویروسی می شود. ویتامین های گروه B برای بدن مفید هستند، اما اگر بیش از حد مصرف شوند ، دیگر مفید نخواهند بود. هیچ کس (حتی متخصص در این زمینه) نمی داند که چرا ویتامین های گروه B در هر تبلیغات تجاری نوشیدنی های انرژی زا به شدت تقویت می شود.  Marrie Caudhil، P.hd R.D از دانشگاه کورنل در مورد این موضوع گفته است که “شاید این فقط یک ترفند بازاریابی برای فریب بیشتر افراد باشد.”

 

اینوزیتول

یکی دیگر از ترکیبات نوشابه انرژی زا، اینوزیتول است. اینوزیتول یک ترکیب شیمیایی است که به طور گسترده در طبیعت در دسترس است. این ماده در بسیاری از میوه ها، به ویژه نارنج و طالبی به صورت طبیعی یافت می شود. استفاده از اینوزیتول در ترکیبات نوشیدنی انرژی زا عمدتا به این دلیل است که به عنوان ماده جهت تقلب استفاده می شود. هیچ مطالعه رسمی در مورد این موضوع وجود ندارد اما اینوزیتول می تواند معده را ناراحت کند، باعث سرگیجه و خستگی و همچنین سردرد شود.

 

جین سینگ

جینسینگ تأثیرات بسیار خوبی برای بدن ما دارد. این ماده باعث سلامت بدن ما می شود و چند صد سال است که برای حفظ شادابی بدن انسان استفاده می شود. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که جینسینگ در واقع می تواند منجر به چندین اختلال در سلامتی شود. این عوارض عبارتند از: فشار خون پایین، ورم، تپش قلب، تب، کاهش اشتها، تاکی کاردی ، سرگیجه، سردرد، سرخوشی یا حتی سقط جنین. البته، این تنها درصورتی است که شما بیش از حد آن را مصرف کنید زیرا این ماده خاص در صورت مصرف متعادل برای بدن شما بسیار مفید است.

 

گلوکورونولاکتون

گلوکورونولاکتون یکی دیگر از ترکیبات نوشابه انرژی زا است. گلوکورونولاکتون ماده شیمیایی طبیعی است که یک ساختار مهم در بافت همبند است. در حالی که هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است، اما استفاده از گلوکورونولاکتون منتقدانی دارد زیرا گفته می شود اثرات بدی بر مغز انسان میگذارد. همچنین به چندین بیماری مزمن مانند تومور مغزی مربوط می شود. بسیاری از کشورها مانند فرانسه ، کانادا و آلمان اظهار داشته اند که مصرف این ماده شیمیایی بی خطر نیست.

 

ترکیبات، مضرات و فواید نوشابه های انرژی زا

 

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها از دیگر ترکیبات نوشابه انرژی زا، مولکول هایی هستند که به بدن کمک می کنند تا بهبود یابد و از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کند. معمولاً می توانیم ویتامین C و E ، ویتامین A (بتا کاروتن ، رتینول) و سلنیوم را در محبوب ترین نوشیدنی های انرژی زا پیدا کنیم. اینها همه آنتی اکسیدان هستند.

آنتی اکسیدان ها به درمان بیماری و جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند. بیشتر این آنتی اکسیدان ها در صورت مصرف بیش از حد از بدن دفع می شوند ، اما ویتامین A می تواند خطرناک باشد زیرا در بدن جمع میشود . همچنین می تواند باعث آسیب کبدی شود. به همین دلیل است که وقتی نیاز بدن به آنتی اکسیدان است، نباید خیلی به نوشیدنی های انرژی زا اعتماد کنیم.

 

کراتین

کراتین یک اسید امینه است که به طور طبیعی در بدن در طی سوخت و ساز پروتئین تولید می شود. با این حال، می توانید آن را در گوشت نیز پیدا کنید. این یکی از دلایلی است که چرا  می گویند خوردن گوشت در واقع می تواند به ساخت عضلات کمک کند، زیرا گوشت حاوی مقدار زیادی کراتین است. به عنوان یکی از ترکیبات نوشیدنی انرژی زا از کراتین استفاده میشود. مصرف بیش از حد کراتین برای بدن ما مفید نیست زیرا می تواند منجر به آسیب کلیه شود.

 

عصاره گوارانا

گوارانا از گیاهان منطقه آمریکای جنوبی است. این گیاه نیز از جمله گیاهان حاوی کافئین است. عصاره گوارانا، خاصیت محرک سیستم عصبی مرکزی، افزایش انرژی، چربی سوزی و ادرار آوری را دارد.

فرمولاسیون-نوشیدنی-های-انرژی-زا-و-ورزشی

عصاره جینگوبیلو

یک گیاه بومی کشور چین است که اثرات مصرف آن شامل بهبود یادگیری و حافظه، بهبود تمرکز، بهبود گردش خون، ضدافسردگی، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی دارد.

 

متیل زانتین ها

یک الکالوتید است که بعنوان محرک سیستم عصبی فعالیت میکند.

 

اسیدهای آلی

اسیدهای ملایم مانند اسید سیتریک، اسید مالیک یا اسید فسفریک که به آنها طعم ترشی می دهد.

 

نگهدارنده ها

برخی از نوشابه های انرژی زا برای نگهداری پاستوریزه می شوند. اگر پاستوریزه نشوند، از مواد نگهدارنده مانند بنزوات سدیم یا سوربات پتاسیم استفاده می شود.

طعم دهنده‌ها

طعم دهنده های معمول نوشیدنی های انرژی زا مرکبات، لیمو، توت، انبه، گیلاس یا گریپ فروت است.

 

بسته بندی نوشابه انرژی زا

در سال ۲۰۰۲،  CCL Container و Mistic Brands با همکاری یکدیگر مدلی از Mistic TMRE ارائه دادند. نتیجه کار نوعی قوطی های قابل بازیافت از نوع آلومینیوم بود. از آن به بعد، بسیاری از نوشابه ای انرژی زا در این نوع بسته بندی به بازار ارئه شد که توسط کمپانی CCL ساخته می شوند. Coca- Cola دو نوع از این بسته بندی ها به شکل گلوله تفنگ و پیچ در قالبهایی آلومینیومی وارد بازار کرد.

بسته بندی نوشیدنی های انرژی زا باید روشن و پر زرق و برق باشد تا ظریف و کم رنگ. از آنجا که هدف اصلی گروه علاقه مندان به ورزش های سنگین، بزرگسالان جوان و نوجوانان هستند، طرح های برچسب که نشان دهنده پر انرژی بودن، هیجان  و سرعت است، مناسب طرح بسته بندی نوشیدنی های انرژی زا است.

این مقاله رو از دست نده:  روغن های خوراکی ارگانیک|روغن های خوراکی گیاهی

 

بسته بندی نوشابه انرژی زا

 

تفاوت نوشابه ورزشی با انرژی زا

نوشابه های ورزشی (SPORT DRINKS) حاوی الکترولیت ها، قندها، آب و سایر مواد مغذی ایزوتونیک (با نسبت مشابه در سطح خون بدن) می باشد که جهت جایگزین نمودن آب، الکترولیت ها و مواد مغذی از دست رفته ورزشکاران تولید میشوند. اما ترکیبات نوشابه انرژی زا عمدتا از کافئین، تائورین و قندها است.

 

فواید نوشابه انرژی زا

دریافت انرژی بیشتر

البته اولین فایده آن به روشنی مشخص است. نوشابه انرژی زا احساس هوشیاری، بیداری و بهره وری بیشتر را ایجاد

میکند.

دریافت سریع کافئین

از آنجا که نوشیدنی های انرژی زا به صورت سرد سرو می شوند، می توان آنها را بسیار سریعتر از قهوه که معمولاً فقط به دلیل داغ تر بودن ان، ارام نوشیده می شود، مصرف کرد. مصرف سریعتر منجر به ورود سریع کافئین به جریان خون می شود.

طعم های متنوع

عطر و طعم قهوه و چای برای همه جالب نیست، بنابراین نوشیدنی های انرژی زا برای افرادی که خواهان افزایش کافئین هستند اما قهوه یا چای را دوست ندارند مفید است. نوشیدنی های انرژی زا دارای طعم ها و گزینه های مختلفی هستند.

مکمل های اضافی

علاوه بر کافئین، نوشابه های انرژی زا اغلب حاوی مواد انرژی زای دیگری مانند تائورین ، ویتامین های گروه B، جینسینگ و گلوکورونولاکتون هستند. اعتقاد بر این است که این اثرات را افزایش می دهد.

ایجاد طراوت

از آنجا که بیشتر نوشابه های انرژی زا  به صورت خنک و گازدار سرو می شوند، تأثیر شادابی بر مصرف کننده دارند. از نظر بسیاری از افراد، این باعث جذابیت بیشتر آنها نسبت به سایر نوشیدنی های کافئین دار است که معمولاً به صورت گرم و همراه با یک محصول لبنی مصرف می شوند.

بهبود سریعتر بعد از ورزش

نوشابه های انرژی زا راهی برای بهبود سریع بعد از ورزش به دلیل کاهش مواد مورد نیاز بدن است.بسیاری از ورزشکاران یک نوشیدنی سرد و سبک را بعد از تمرین بر خلاف نوشیدنی گرم یا شیری ترجیح می دهند.

 کم کالری

در حالی که قهوه سیاه صفر کالری است، در واقع افراد کمی قهوه سیاه می نوشند، اما طعم آن را با شکر، شیر، خامه یا حتی کره افزایش می دهند. نوشیدنی های انرژی زا کم کالری زیادی در دسترس هستند که کافئین را بدون کالری و قند به بدن میرسانند.

 

مضرات نوشابه انرژی زا

ایست قلبی

کسانی که بیماری قلبی زمینه ای دارند فقط پس از چند نوشیدنی انرژی زا دچار ایست قلبی شده اند. قبل از نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا یا کافئین، حتماً از سلامت قلب خود آگاه باشید. یک مطالعه جدید نشان داد که نوشیدنی های انرژی زا باعث انقباضات قلبی شدیدتری می شود، که می تواند برای برخی از افراد با بیماری قلبی مضر باشد.

مطالعه دیگری ارتباط بین نوشابه های انرژی زا و حوادث قلبی در بین نوجوانان را نشان می دهد. این مطالعه توصیه می کند که نوجوانان بیش از یک نوشیدنی انرژی زا 250 میلی لیتری در روز  و نه قبل یا هنگام ورزش مصرف نکنند. مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که در نوجوانان 18-40 ساله که نوشیدنی های انرژی زا می نوشند، افزایش قابل توجهی در فاصله QTc آنها وجود دارد که نشانگر خطر غیرطبیعی ریتم قلب است.

تحقیقات در سال 2018 نشان داد که تنها 90 دقیقه پس از مصرف یک نوشیدنی انرژی زا حدود 709 میلی لیتری، قطر داخلی عروق به نصف کاهش یافته است. تصور می شود که مقادیر بالای قند و کافئین عامل این اتفاق است.

سردرد و میگرن

مصرف بیش از حد نوشابه انرژی زا می تواند منجر به سردردهای شدید ناشی از علائم ترک کافئین شود. تغییر مقدار کافئین مصرفی روزانه شما می تواند باعث سردردهای مکرر شود.

بی خوابی

نوشیدنی های انرژی زا کار خوبی در بیدار نگه داشتن افراد انجام می دهند، اما در صورت استفده بیش از حد ممکن است خواب بعضی از افراد را کاملاً بهم بریزد. این کمبود خواب باعث اختلال در عملکرد می شود و برای رانندگی یا انجام سایر کارهای سنگین می تواند خطرناک باشد.

دیابت نوع 2

از آنجا که بسیاری از نوشابه های انرژی زا نیز دارای مقدار زیادی قند هستند، در نهایت می توانند سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده را که منجر به دیابت نوع 2 می شود، فرسوده کنند.

تداخل دارویی

برخی از مواد موجود در نوشابه انرژی زا می تواند با داروهای تجویز شده خصوصاً داروهای مصرف شده برای افسردگی تداخل داشته باشند.

اعتیاد

افراد می توانند به کافئین و نوشیدنی های انرژی زا معتاد شوند. از ترکیبات نوشابه انرژی زا یعنی کافئین و گوارانا، اعتیاد آور میباشند و با مصرف طولانی مدت ممکن است ایجاد سردرد کنند. اعتیاد به نوشابه انرژی زا در افراد عمدتا جنبه روانی دارد.

رفتار مخاطره آمیز

مطالعه ای در ژورنال American College Health منتشر شده است که نشان می دهد نوجوانان هنگام مصرف کافئین بیشتر در معرض رفتارهای خطرناک قرار می گیرند که می تواند منجر به  مشکلات حقوقی شود.

اضطراب و عصبی بودن

مصرف بیش از حد کافئین از نوشیدنی های انرژی زا باعث اضطراب برخی از افراد می شود. این می تواند در انجام کارهایشان تداخل ایجاد کند یا باعث بروز مشکلات عاطفی شود. این مطالعه نشان می دهد که چگونه کافئین می تواند اضطراب ایجاد کند.

استفراغ

مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا منجر به استفراغ می شود. این امر در صورت تکرر باعث کم آبی و فرسایش اسیدی دندانها و مری میگردد.

 

مضرات نوشابه انرژی زا برای کودکان

اگرچه نوشیدنی های انرژی زا در بین نوجوانان بسیار محبوب هستند ، اما در واقع نوشیدنی های بزرگسالان هستند. از آنجایی که بسیاری از آنها حاوی سطح کافئین هستند که بالاتر از حد توصیه شده برای افراد زیر 18 سال است ، بنابراین برای یک فرد در حال رشد مناسب نیستند. همچنین ، ممکن است بچه ها هنوز از حساسیت خود به کافئین یا سایر بیماری های قلبی که ممکن است هنوز تشخیص داده نشوند ، آگاهی نداشته باشند. این دلایل مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان را خطرناک می کند.

این مقاله رو از دست نده:  پرکاربردترین پایدارکننده های مواد غذایی

یک نظرسنجی اخیر اعلام کرده است که حدود 35٪ از مصرف کنندگان نوشیدنی های انرژی زا بالای 35 سال هستند. در واقع نوشیدنی های انرژی زا که حاوی مقادیر زیادی قند هستند ، بیشتر مورد توجه زنان و کودکان قرار دارند، در حالی که نوشیدنی های انرژی زا با طعم قوی معمولاً توسط مصرف کنندگان مرد ترجیح داده می شوند.

 

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است.

از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر مانند اندازه گیری نشاسته در فراورده های گوشتی و اندازه گیری اسیدیته، پراکسید استخراجی روغن و اندازه گیری فیبر خام در مواد غذایی اشاره کرد.

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

مصرف نوشابه انرژی زا و تعادل

درست مثل هر محصول کافئین دار دیگر، اعتدال مهم است و نوشیدنی های انرژی زا هم از این قضیه مستثنی نیستند. مصرف کنندگان باید نوشابه های انرژی زا را به میزان متوسط مصرف کنند  مصرف کنندگان نوشابه های انرژی زا باید از حد مجاز شخصی خود در مصرف کافئین آگاه باشند.

در حالی که برخی ممکن است از مصرف نوشابه انرژی زا بهره مند شده و از این نوشیدنی ها لذت ببرند، برخی دیگر ممکن است، خلاف این را ثابت کنند. برخی ممکن است در واقع احساس کنند که از قهوه یا چای سود بیشتری می برند. این درست است و هر یک از گزینه ها باعث برتر یا کم شدن گروهی نسبت به گروه دیگر نمی شود.

بعضی از افرادی که اصلا از نوشابه های انرژی زا استفاده نمیکنند، بر این اعتقادند که برای سلامتی مضر است. اگرچه بیشتر تحقیقات انجام شده تا به امروز از این استدلال پشتیبانی نمی کنند، مگر اینکه فردی بیش از حد از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کند، اما مهم است که چگونه محصولی بر سلامتی شما تأثیر می گذارد.

توجه: فواید نوشیدنی های انرژی زا دلیل محبوبیت آنهاست اما درست مثل بیشتر موارد در زندگی، رعایت اعتدال مهمترین نکته است.

 

نوشیدنی های هوشمند

نوعی نوشیدنی انرژی زا، نوشیدنی های هوشمند، یا نوشیدنی های نوتروپیک است. این نوشیدنی ها ترکیبی از آب میوه های مختلف ، ویتامین ها و مکمل های گیاهی است. نوشیدنی های هوشمند اغلب شامل مکمل های اسید آمینه هستند که این اعتقاد وجود دارد که باعث، افزایش سطح انرژی و مقاومت در برابر استرس می شوند.

 

نتیجه گیری

با توجه به موارد گفته شده در بالا، مصرف نوشیدنی های انرژی زا با برند شناخته شده و اصل، برای سلامتی مضر نیست. ترکیبات نوشابه انرژی زا، ترکیباتی هستند که انرژی را برای بدن فراهم میکنند. البته چند مورد را در مورد مصرف نوشیدین های انرژی زا باید در نظر بگیریم:

  • گروه سنی
  • میزان مورد مصرف به صورت روزانه
  • نداشتن بیماری زمینه ای مانند بیماری های قلبی

باتوجه به موارد گفته شده، گروه سنی کودکان و افراد دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری قلبی نباید نوشیدنی های انرژی زا مصرف کنند. همچنین مصرف بیش از دو قوطی در روز برای افرادی که ورزش های سنگین میکنند توصیه نمیشود.

نکته دیگری که به ان اشاره کردیم این است که هنگام فعالیت بدنی شدید و ورزش کردن از نوشابه انرژی زا استفاده نکنید. چرا که خاصیت ادرار آوری کافئین و تعریق حین فعالیت جسمی باعث کم آبی بدن میگردد. همچنین از آنجایی که مصرف این نوشابه ها باعث کم آبی بدن میشود، همراه با آنها آب بنوشید.

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

آزمایش میکروبی شیر

علم فود

 Chemicals in Energy Drinks – Compound – Effects

How to Manufacture and Market a Winning Energy Drink

Top 10 Energy Drink Benefits

Top 15+ Energy Drink Dangers

مقاله نوشابه های انرژی زا

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.7 / 5. تعداد رای: 58

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

2 پاسخ

  1. سلام زیر نوشابه های انرژی زا چیزی حک شده که شامل تاریخ تولید و انقضا و pp13333 و bn:23.131.. 8
    این دوتا کلمه ینی چی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی