روش شمارش کلی فرم ها در مواد غذایی

شمارش کلی فرم ها در مواد غذایی

روش شمارش کلیفرم ها در مواد غذایی چیست؟ چگونه کلیفرم ها را در مواد غذایی بشماریم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با روش شمارش کلیفرم ها در مواد غذایی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

چرا شمارش کلیفرم ها در مواد غذایی اهمیت دارد؟

کلیفرم ها، گروهی از باکتری های خانوادە انتروباکتریاسـه هستند که گرم منفی، میله ای شکل، غیرمتحرک، هوازی، بی هوازی اختیاری و تخمیر کنندۀ لاکتوز می باشـند. این باکتری ها ساکن رودە بزرگ انسان و حیوان هستند و دارای منشاء گیاهی و حیوانی می باشـند.

وجود این دسته در مواد غذایی و آب شاخصی برای کیفیت بهداشتی است.

 

توجه:

این روش در مواردی که انتظار میرود تعداد کلنی های مورد شمارش کلی فرم بیش از 100 در هر میلی لیتر یا هر گرم از آزمایه باشد توصیه میشود.

روش شمارش کلیفرم ها در مواد غذایی

کلیات انجام آزمون

1.مقدار معینی از آزمایه (در مورد فرآورده های مایع) یا سوسپانسیون اولیه و رقت های ده دهی تلقیح میشود و سپس محـیط کشت جامد (در مورد سایر فرآورده ها) به پلیت ها به صورت دوتایی انتخابی به آن تلقیح میشود.

2.پلیت ها در دمای 30 درجه سلسیوس (در مورد شیر و فرآورده های آن ) یا 37 درجه سلسیوس (در مورد سایر مواد غذایی) به مدت زمان 24 ساعت گرمخانه گذاری میشود.

3.کلنی های مشخص کلی فرم ها شمارش میشوند و در صورت لزوم تعدادی از کلنی ها بـا روش تخمیر لاکتوز تایید میشوند.

4.با شمارش کلنی ها در پلیت های منتخب، تعداد کلنی ها در هر میلی لیتر یـا هر گرم از نمونه محاسبه میشود.

این مقاله رو از دست نده:  اندازه گیری درصد پری کنسرو

 

شمارش کلی فرم ها در مواد غذایی را عملی یاد بگیرید

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی غذا و دارو، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت عملی آموزش داده شده است. از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اندازه گیری اسیدیته مواد غذایی، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات تخصصی مهم دیگر مانند اندازه گیری کلسیم و فیبر در مواد غذایی اشاره کرد.

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش و شناسایی میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی مانند شمارش کلی فرم ها در مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید (بعد از گذراندن این دوره ها امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با مجموعا 20 امتیاز وجود دارد).

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

این مقاله رو از دست نده:  آزمون اندازه گیری نقطه انجماد شیر

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

این دوره با سرفصل ها و گواهی مورد تایید غذا و دارو با 5 امتیاز در بستر اپلیکیشن و به صورت ویدیویی در سایت علم فود ارائه میشود. برای آشنایی و ثبت نام در دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی