آموزش آزمون فینگر تست (finger test)

روش انجام آزمون فینگرتست

آزمون فینگر تست را عملی یاد بگیرید. روش فینگر تست چیست؟ آزمون فینگر تست را چگونه انجام دهیم؟ چرا آزمون فینگر تست مهم هست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با روش فینگر تست انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

دلیل انجام آزمون فینگر تست چیست؟

دستورالعمل آزمون فینگر تست، استاندارد فینگر تست

 

چرا آزمون فینگر تست مهم است؟

اهمیت آزمون فینگر تست در واحدهای تولیدی

روش انجام آزمون فینگر تست

انجام آزمون فینگر تست، هر 2 ماه یكبار از همه افرادی که در واحد تولیدی مشغول به کار هستند، به روش زیر انجام میشود به این ترتيب كه ابتدا پليت های مورد نظر به تعداد افراد استریل می گردد، سپس داخل این پليت ها به اندازه 15 تا 20 میلی لیتر از محيط كشت agar bile red violet یا agar Macanki كه از قبل در اتوکلاو استریل شده میریزیم.

پس از بستن محيط در داخل پليتها كليه افراد توليد به مدت 10 ثانيه دست و یا دستان خود را از قسمت انگشتان در روی محيط قرارداده و كمی حركت و فشار می دهند سپس اسامی این افراد روی پليت حک شده و پس از 48 ساعت نتایج مربوطه در فرم مشخصی ثبت می گردد و با توجه به معيار در نظر گرفته شده در كارخانه مورد بررسی قرار می گيرد.

البته آزمون فینگر تست را به روش دیگری هم میتوان انجام داد که این روش همراه با نکات آزمون فینگر تست و به طور کلی آزمون های پایش بهداشت کارکنان و سطوح و هوا در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی ارائه شده است که در ادامه با این دوره آشنا میشویم.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100روش شمارش کلستریدیوم پرفرنژنس

آزمون فینگر تست، دستورالعمل فینگر تست

بررسی نتیجه آزمون فینگر تست

در صورت عدم رشد كلنی نتيجه رضایت بخش می باشد، در صورت رشد كمتر از 5 نتيجه قابل بررسی و تذكر می باشد ،در صورت رشد كلنی بيشتر از 5 نتيجه غير قابل قبول می باشد و به فرد مورد نظر آموزش های لازم داده شده و محل كار ایشان به طوریكه با مواد غذایی در ارتباط كمتری باشد تغيير یافته و زمان گرفتن فینگر تست از او در بازه های کوتاه تری انجام میشود.

 

دانلود فرم نتایج فینگرتست

فرم نتایج فینگرتست شامل ستون های شخص آزمایش شونده، تاریخ آزمون، محل نمونه برداری، نتیجه و توضحات می باشد. برای دانلود فرم نتایج فینگرتست بر روی عکس زیر کلیک کنید:

فرم-نتایج-فینگر-تست

 

آزمون فینگر تست رو به صورت عملی یاد بگیرید

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، دو دوره آموزشی آزمایشگاه میکروب مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و مهارت محور در سایت علم فود ارائه میدهد. این دوره ها در آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی ضبط شده و آزمون های مهم و نکات مهم آزمایشات مواد غذایی در دوره آموزش داده شده است.

یکی از آزمون های آموزش داده شده در دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی، آزمون فینگر تست و آزمون های پایش بهداشت هوا و سطوح می باشد که نکات مهمی در مورد فینگر تست با روشی متفاوت در این دوره آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره ها میتوانید، گواهینامه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز با مجموعا 20 امتیاز کسب کنید. برای آشنایی با دوره های کنترل کیفیت مواد غذایی بر روی ثبت نام و شروع یادگیری کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  10 راه سریع تشخیص تقلب در شیر و لبنیات

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین صنایع غذایی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکشین ارائه شده است تمامی مباحث مهمی که مسئولین صنایع غذایی در بدو ورود به واحد تولیدی باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز بازآموزی ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه به سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 48

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی