دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی

دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی

دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی شامل چه دوره هایی است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنون که علم فود رو برای آشنایی با دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

کنترل کیفیت در صنایع غذایی

دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی شامل دوره هایی است که روش و اصول کنترل کیفیت مواد غذایی را آموزش دهد. کنترل کیفیت در صنایع غذایی به معنای بررسی و مطابقت معیار های مهم محصولات طبق استاندارد ملی است. هر محصولی آزمون های کنترل کیفی مخصوص به خود را دارد.

برای مثال یک کارخانه تولید فراورده های گوشتی برای کنترل کیفیت محصول نهایی خود باید یک سری از آزمایشات که شامل آزمایشات میکروبی و شیمی مواد غذایی است را انجام دهد که انجام این آزمون ها به عهده بخش کنترل کیفیت است. کنترل کیفیت در صنایع غذایی را میتوان به دو بخش کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی و کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی تقسیم کرد. مثلا برای فراورده های گوشتی، آزمون های کنترل کیفی شیمی زیر باید انجام شود:

 • اندازه گیری رطوبت
 • اندازه گیری پروتئین کل
 • اندازه گیری درصد چربی کل
 • اندازه گیری کربوهیدرات کل
 • اندازه گیری خاکستر کل
 • اندازه گیری پی اچ
 • اندازه گیری نمک
 • اندازه گیری فسفر کل
 • اندازه گیری باقی مانده نیتریت

آزمون های کنترل کیفی میکروبی فراورده های گوشتی نیز شامل موارد زیر است:

 • آزمون توتال کانت
 • آزمون کلی فرم ها
 • اشرشیاکلی
 • استافیلوکوکوس اورئوس کوآگولاز مثبت
 • سالمونلا
 • کلستریدیوم های احیاکننده سولفیت
 • کپک و مخمر
این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی مپ در صنایع غذایی

 

آزمایشات-مواد-غذایی،-مسئول-فنی-صنایع-غذایی، آزمایشات کنترل کیفیت مواد غذایی، دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی

دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو دو دوره آموزشی کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی و کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی در آزمایشگاه را به صورت عملی در سایت علم فود ارائه داده است. این دوره ها به صورت ویدیو و در بستر اپلیکشن علم فود قابل مشاهده است. در این دوره ها اصول کار در آزمایشگاه، نحوه تحلیل استانداردها و آزمون های مهم مواد غذایی به صورت عملی آموزش داده شده است. بعد از گذراندن هر دوره امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو و امتیاز وجود دارد. همچنین در راستای آموزش کنترل کیفیت مواد غذایی علم فود دوره های آموزشی کنترل کیفیت را به صورت تخصصی برای محصولات مهم نیز در سایت ارائه میدهد.

 

دوره آموزشی کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی

یکی از دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی که در سایت علم فود ارائه شده است، دوره آموزشی کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی است. در این دوره به صورت عملی و کاربردی نحوه ساخت محیط کشت، نحوه رقت سازی در آزمایشگاه، اصول استریلیزاسیون در آزمایشگاه میکروبی ،کشت دادن به روش سطحی و پورپلیت و تمام آزمون ها مهم میکروبی آموزش داده شده است.  بعد از گذراندن این دوره امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با 10 امتیاز وجود دارد. برای آشنایی با دوره آموزشی کنترل کیفیت میکروبی مواد غذایی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره-های-تخصصی-صنایع-غذایی،-آموزش-کنترل-کیفیت-میکروبی-مواد-غذایی

 

دوره آموزشی کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی

یکی از دوره های آموزشی کنترل کیفیت صنایع غذایی که در سایت علم فود ارائه شده است، دوره آموزشی کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی است. در این دوره به صورت عملی و کاربردی آزمون های مهم شیمی مواد غذایی مانند اندازه گیری پروتئین، چربی، رطوبت، خاکستر، خاکستر نانحلول در اسید، اندازه گیری کلسیم در مواد غذایی، اندازه گیری فیبر در مواد غذایی، اندازه گیری نشاسته در فراورده های گوشتی و غیره آموزش داده شده است. بعد از گذراندن این دوره امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با 10 امتیاز وجود دارد.برای آشنایی با دوره آموزشی کنترل کیفیت شیمی مواد غذایی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  روش اندازه گیری عیار فهلینگ

دوره-های-تخصصی-صنایع-غذایی،-دوره-آزمایشگاه-و-کنترل-کیفیت-شیمی-مواد-غذایی

آموزش آزمایشگاه و کنترل کیفیت محصولات کنسروی

کنترل کیفیت و آزمایشگاه محصولات کنسروی

کنسرو

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی غذا و دارو، آموزش آزمایشگاه میکروبی و شیمی محصولات کنسروی را به صورت عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی و میکروبی طبق استاندارد محصولات کنسروی به صورت عملی آموزش داده شده است. برای آشنایی و ثبت نام در این آموزش بر روی مشاهده دوره کلیک کنید. (بعد از گذراندن این دوره امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با 10 امتیاز وجود دارد).

 

شرح وظایف کارشناس کنترل کیفیت صنایع غذایی

کارشناس کنترل کیفیت صنایع غذایی، مسئولیت کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات نهایی را به عهده دارد. کنترل کیفیت یکی ازقسمت های اصلی هر واحد تولیدی است. در واقع لازمه تولید یک محصول خوب کنترل کیفیت دقیق آن است. کارشناس کنترل کیفیت صنایع غذایی باید کیفیت شیمیایی و میکروبی محصولات و مواد اولیه را طبق استاندارد بررسی کند و با انجام آزمون هایی که در استاندارد گفته شده نتایج آزمون های را با حد مجاز گفته شده در استاندارد مطابقت دهد.

 

دوست عزیز علم فودی برای آشنایی با سایر دوره های تخصصی علم فود در زمینه صنایع غذایی و عضویت در سایت، همچنین دسترسی به مقالات علمی در حوزه صنعت غذا و تغذیه بر روی عکس زیر کلیک کنید:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 35

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

این مقاله رو از دست نده:  آزمون اندازه گیری فسفر پنیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی