آزمایشات آبلیمو(تشخیص آبلیموی طبیعی از تقلبی)

سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با آزمایشات آبلیمو و تشخیص آبلیموی تقلبی از طبیعی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید🌹.

 

آبلیموی طبیعی چیست؟

آبلیموی طبیعی حاصلِ لیموترش از جنس مرکبات (سیتروس) هست. یه فراورده تخمیرنشده ولی قابل تخمیر که با روش های مکانیکی از اندوکارپ میوه تازه، سالم و رسیده ی لیموترش به دست میاد. آبلیموی طبیعی یه محصول مفید که سرشار از ترکیبات مفیدِ مثل ویتامین ها (مخصوصا ویتامین C)، ترکیبات پلی فنلی و 22 ترکیب ضد سرطانی از حمله لیمونین.

لیمونین، روغن طبیعی لیمو هست که از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری میکند. از آنجایی که آبلیمو محصولی پرفروش هست امکان تقلب در اون خیلی زیاد می باشد. اما راه های مختلفی وجود داره که بتوان آبلیموی طبیعی را از صنعتی تشخیص داد.

 

ویژگی های آبلیموی طبیعی

ویژگی های آبلیموی تازه و طبیعی:

1 .رنگ زرد یا زرد کهربایی

2 .طعم ترشی مایل به تلخی

3 .دارای بوی طبیعی لیموترش

4.حداقل مواد لرد (عامل کدورت) 1گرم در لیتر

 

تقلبات رایج در تولید آبلیمو:

1 .مقداری کاه زبر را با آب ولرم مخلوط کرده و مدتی به حال خود قرار مي دهند که در این صورت پس از مدت کوتاهی مایع زردرنگی حاصل مي شود، آن را مدتی روی ليموی آب گرفته و گاه چرخ شده قرار داده وسپس پوست ليموها را جدا کرده و مقداری اسيد سيتریک یا جوهر ليمو به آن اضافه مي کنند

2 .مقداری آب به ليموی آب گرفته و چرخ شده اضافه کرده و پس از مدتيی مخلوط را به هم زده قسمت مایع را جدا کرده و مقداری جوهر ليمو به آن اضافه می کنند

این مقاله رو از دست نده:  آزمون کرایس روغن

 

آزمایشات آبلیمو (روش تشخیص تقلبات آبلیمو):

اندازه گیری عناصر

یکی از آزمایشات آبلیمو، اندازه گیری املاح معدنی در این محصول هست.ماده معدنی اصلی در آبلیموی طبیعی پتاسیم هست. از طریق اندازه گیری میزان پتاسیم میتوان به تقلبات آبلیمو پی برد. میزان پتاسیم که با روش فلیم فتومتری (دستگاهی برای اندازه گیری غلظت یون ها) اندازه گیری میشود در نمونه های تقلبی پایین تر از نمونه های طبیعی هست.

 

اندازه گیری ترکیبات پلی فنولیک

اندازه گیری ترکیبات پلی فنولیک با اسپکتروفتومتر یکی از روش های تشخیص تقلبات در آبلیمو است. چرا که میزان ترکیبات پلی فنولی از جمله فلاوونوئیدها که خاصیت انتی اکسیدانی دارند در آبلیموی طبیعی بیشتر از تقلبی است. (برای آشنایی با اسپکتروفتومتری، مقاله کاربرد اسپکتروفتومتری در صنایع غذایی را مطالعه کنید)

 

اندازه گیری اسیدیته آبلیمو:

یکی دیگر از آزمایشات آبلیمو، اندازه گیری اسیدیته است.اسیدیته آبلیمو حداقل باید 5/5 (گرم در صد) برحسب اسید سیتریک باشه. که برای اندازه گیری اسیدیته 5 سی سی از نمونه رو در یک ارلن میریزیم و سود 1/0 نرمال با افزودن معرف فنل فتالئین تا ایجاد رنگ صورتی پایدار تیتر میکنیم و نتیجه رو بر حسب اسید سیتریک محاسبه میکنیم.

 

اندازه گیری بریکس:

بریکس آبلیمو را با رفرکتومتر اندازه میگیریم که میزان مواد جامد محلول در آب آبلیموی طبیعی باید 5/7 (گرم در صد) در دمای 20درجه سلسیوس باشد.( برای آشنایی رفرکتومتر، مقاله کاربرد رفراکتومتر درصنایع غذایی را مطالعه کنید)

 

اندازه گیری چرخش نوری درآبلیمو :

اندازه گیری چرخش نوری آبلیمو با پلاریمتر یکی دیگر از روش های تشخیص تقلب در آبلیمو است. زیرا ترکیباتی در آبلیموی طبیعی وجود دارد که باعث میشود زاویه چرخش نور در پلاریمتر بیشتر شود. مثلا در آبلیموی طبیعی اسید مالیک وجود دارد اما در آبلیموی تقلبی این اسید وجود ندارد. در نتیجه میانگین چرخش نوری در نمونه های طبیعی 1/82 اما در نمونه های تقلبی 0.65 هست.

این مقاله رو از دست نده:  کاربرد دستگاه اسپکتروفتومتر در صنایع غذایی

 

اندازه گیری سیترات سدیم:

بعضی از کارخانه های که آبلیموی تقلبی تولید میکنند برای ایجاد امولسیون مناسب، سیترات سدیم اضافه میکنند که به راحتی قابل تشخیص است.

 

اندازه گیری اسید آمینه:

اندازه گیری میران اسیدهای آمینه نیز از دیگر روش های تشخیص آبلیموی طبثیعی از تقلبی است. بالاترین میزان اسیدامینه های موجود در آبلیموی طبیعی، آسپارتیک اسید، گلوتامیک اسید، پرولین، آسپارژین و سرین هست. که میزان اسیدهای آمینه با روش کروماتوگرافی سنجیده میشود. میزان اسیدهای آمینه نمونه های تقلبی پایین تر از نمونه های طبیعی هست. (برای آشنایی با کروماتوگرافی، مقاله کاربرد کروماتوگرافی در صنایع غذایی را مطالعه کنید)

 

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *