اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل

اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل به چه صورت است؟ اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل به چه صورت است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. برای آشنایی با اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل، این مقاله از علم فود را مطالعه کنید.

 

هیدروکسی متیل فورفورال در عسل چیست؟

این ترکیب حاصل تجزیه قند های ساده و فروکتوز در شرایط اسیدی است. فعالیت انورتاز و دیاستاز موجب تشکیل HMF می شود که نسبت به گرما حساس و تولید آن تسریع می شود. افزودن قند یا شربت انورت که از هیدرولیز اسیدی ساکارز بدست میاید دارای هیدروکسید فورفورال می باشد که با رزور سینول (شناساگر) واکنش نشان میدهد. البته شربت انورت که با استفاده از آنزیم انورتاز تهیه شده باشد حاوی HMF نخواهد بود، بنابراین به واکنش مذبور پاسخ نمی دهد.

 

آیا میتوان از HMF به عنوان پارامتر تشخیص تقلب در عسل استفاده کرد؟

خوشبختانه تهیه شربت انورت با فرآیند آنزیمی بسیار گران بوده و بنابراین به عنوان تقلب در عسل مورد استفاده قرار نمی گیرد. (در عسل طبیعی اگر حرارت دیده باشد ممکن است ایجاد شود لذا به عنوان مهمترین آزمایش نیست). حرارت میزان HMF را افزایش می دهد و اگر مقدار آن از حد مجاز که ۰/۰۶ تا ۰/۲ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم می باشد افزایش یابد نشان می دهد که عسل حرارت دیده و این عسل تیره تر است.

 

وسایل مورد نیاز برای اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل 

1- ترازوی دیجیتال

2- بشر ۱۰۰ میلی لیتری

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100اندازه گیری پروتئین آرد

3- پیپت ۵ و ۱۰ میلی لیتری

4- لوله ی آزمایش درب دار

5- همزن مواد

 

معرف های مورد نیاز برای اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل 

1- اتر اتیلیک

2- معرف رزور سینول

 

روش آزمون اندازه گیری هیدروکسی متیل فورفورال در عسل

١- حدود ۱۰ گرم از عسل را در بشر توزین نموده و با ۲۰cc آب مقطر مخلوط کرده و در واقع یک محلول ۵۰٪ تهیه می نمائیم.

۲- حال ۱۰cc از این محلول ۵۰٪ را به یک لوله آزمایش درب دار منتقل می نمائیم و 5 سی سی اتیلیک به آن می افزائیم. این عمل در زیر هود انجام میشود.

3- نمونه را توسط شیکر به خوبی هم میزنیم.

4.دو سی سی از لایه بالایی را جدا کرده و به یک لوله آزمایش کوچکتر منتقل میکنیم.

5. به آن 3 سی سی قطره معرف رزورسینول اضافه میکنیم. اگر در عرض یک دقیقه رنگ آلبالویی ظاهر شود دلیل بر مثبت بودن آزمایش و وجود متیل فورفورال است. اگر رنگ صورتی کم رنگ که همان رنگ رزورسینول است پدیدار گردید دلیل بر منفی بودن آزمایش و عدم وجود هیدروکسی متیل فورفورال در نمونه است.

 

دوره آموزشی آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است. از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته و آزمایشات مهم دیگر اشاره کرد.

این مقاله رو از دست نده:  بهترین دانشگاه های صنایع غذایی ایران

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اینستاگرام علم فود

 

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

  • وارد لینک پرداخت شوید
  • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
  • ***در قسمت توضیحات لینک این مقاله به همراه عنوان آن را وارد نمائید*** ( شرکت مسئولیتی در قبال اشتباه وارد کردن عنوان مقاله و یا اطلاعات از جانب خریدار ندارد)
توجه کنید که هرآنچه در محتوای مقاله مورد نظر شما باشد برای ارسال خواهد شد: نه کمتر نه بیشتر!!

دقت کنید که فایل PDF این مقاله به آدرس ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میگردد، پس از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید.

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.