روش اندازه گیری اسیدهای آلی در میوه و آبمیوه

روش اندازه گیری اسید های آلی

روش اندازه گیری اسیدهای آلی چیست؟ چگونه اسیدهای آلی در میوه و آبمیوه اندازه بگیریم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. در یکی از مقالات علم فود به روش اندازه گیری اسیدیته مواد غذایی اشاره کردیم. ممنون که علم فود رو برای آشنایی با روش اندازه گیری اسیدهای آلی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

روش اندازه گیری اسید های آلی در میوه و آبمیوه

برای اندازه گیری اسیدهای آلی، ابتدا میوه ها را کاملا شست و شو دهید، سپس آب آنها را با آبمیوه گیری بگیرید و از فیلتراسیون رد کنید تا کاملا صاف شود. نحوه اندازه گیری اسیدهای آلی به روش تیتراسیون می باشد. به این صورت که 10 میلی لیتر از آبمیوه را  بردارید و توسط ارلن رقیق کنید.

به این صورت که 10 سی سی آبمیوه را در ارلن بریزید و تا حجم 100 سی سی رقیق کنید. سپس با سود 0.1 نرمال و در مجاورت فنل فتالئین تیتر کنید. تیتر را تا جایی ادامه دهید که  یک رنگ صورتی یا قرمر نسبتا پایدار ایجاد شود و سپس عمل تیتراسیون را متوقف کنید.

در نهایت مقدار اسید قابل تیتراسیون را بر حسب اسید مورد نظر خود محاسبه کنید. برای مثال اگر میوه مورد نظر سیب بود که اسید آلی غالب آن مالیک اسید است، اسید قابل تیتراسیون بر حسب اسید مالیک را در فرمول بگذارید:

 

میزان اسید آلی در میوه یا آبمیوه : (A*N*E÷B) * 100

A: حجم سود مصرفی

N: نرمالیته سود مصرفی

E: وزن اکی والان اسید غالب

این مقاله رو از دست نده:  روش اندازه گیری اسیدیته خامه+استاندارد

B: حجم سود مصرفی

اندازه گیری اسیدهای آلی در آبمیوه و میوه

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است.

از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اندازه گیری اسیدهای آلی، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر مانند اندازه گیری نشاسته در فراورده های گوشتی و اندازه گیری اسیدیته، پراکسید استخراجی روغن و اندازه گیری فیبر خام در مواد غذایی، اندازه گیری کلسیم در مواد غذایی و غیره اشاره کرد.

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید (با امکان دریافت گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو و مجموعا ۱۰ امتیاز بازآموزی).

این مقاله رو از دست نده:  آزمایشات فلفل سیاه (کنترل کیفیت فلفل سیاه)

بعد از گذراندن این دوره به آزمایشات مهم و اصلی که بین اکثر مواد غذایی مشترک است، مسلط میشوید. گواهینامه این دوره معتبر هست و برای استخدام شدن در جایگاه مسئول فنی و یا مسئول کنترل کیفیت میتونید مدرک این دوره رو به سازمان غذا و دارو ارائه بدید. همچنین این دوره برای افرادی که تمایل به یادگیری آزمایشات و یا گذراندن کارآموزی دارند بسیار مناسب است. گواهینامه این دوره دارای اعتبار و قابل ترجمه برای مهاجرت به خارج از کشور است.

 

آدرس سایت علم فود:

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.5 / 5. تعداد رای: 27

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی