اندازه گیری خاکستر گوشت

اندازه گیری خاکستر گوشت به چه صورت است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با روش اندازه گیری خاکستر گوشت انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید??.

 

خاکستر گوشت چیست؟

طبق تعریف خاکستر کل مقدار باقیمانده حاصل از سوزاندن نمونه مورد آزمون، در دمای 25 ± 550 درجه سلسیوس است.

 

وسایل مورد نیاز برای اندازه گیری خاکستر گوشت

1.آب مقطر

2.هیدروزن پراکسید 30%

3.خشکانه

4.ترازوی دقیق آزمایشگاهی با دقت 0.1میلی گرم

5.آون

6. خردکن، چرخ گوشت

7.بوته چینی

8.کوره الکتریکی

9.اجاق الکتریکی یا شعله گاز

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی 

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است. از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر اشاره کرد.

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

روش اندازه گیری خاکستر گوشت

1. بوته را به مدت 20 دقیقه در کورۀ الکتریکی 25 ±  550 درجۀ سلسیوس گرما دهید، سپس آن را در خشکانه و در دمای اتاق خنک کنید. سپس با ترازوی دقیق آزمایشگاهی با دقت تقریبی 0.1 میلی گرم وزن کنید (m0).

2. 1.5 تا 2 گرم از نمونه ازمایشگاهی را به بوته انتقال دهید و به طور یکنواخت پخش کنید که باید بدون تاخیر و با ترازوی دقیق و با دقت تقریبی 0.1 میلی گرم وزن شود (m1)

3.اگر کورۀ الکتریکی مجهز به کنترل کنندۀ زمانی و دمایی باشد، بوتۀ حاوی نمونه را در کورۀ الکتریکی سرد  قرار دهید و بهتدریج دمای کوره را تا 25 ±  550 درجۀ سلسیوس باال ببرید و 5 تا 6 ساعت عمل گرما  دادن را در دمای 25 ±  550 درجۀ سلسیوس ادامه دهید تا خاکستر سفید رنگ حاصل شود. سپس بوته  را از کوره بردارید و در خشکانه خنک کنید.

4. بررسی خاکستر: اگر خاکستر هنوز سیاه باشد، بوته را سرد کنید و سپس چند قطره هیدروژنپراکسید یا آب
ّ مقطر اضافه کنید و پس از تبخیر رطوبت بر روی صفحه گرم، ادامۀ عمل را مطابق همین دستور تکرار کنید.
پس از سرد کردن، به وسیلۀ ترازوی آزمایشگاهی با دقت تقریبی 0.1 میلی گرم وزن کنید(m2).

5.چنانچه کوره دارای کنترل کننده دما و زمان نباشد، ابتدا نمونه را در دمای 130 درجه سلسیوس به مدت یک ساعت در اون خشک کنید، سپس بوته را از داخل اون بردارید و روی اجاق الکتریکی یا شعله گاز گرما دهید تا نمونه مورد نظر کاملا بسوزد و دیگر دودی از آن متصاعد نشود. در هنگام سوزاندن، نمونه نباید آتش بگیرد و شعله ور شود.

6.سپس بوته حاوی نمونه را در کوره الکتریکی سرد قرار دهید و دمای کوره را تا 25±   550 درجة سلسیوس
بالا ببرید و بعد از 4 ساعت، بوته را از کوره بردارید و در خشکانه خنک کنید.

7.فرمول اندازه گیری درصد خاکستر گوشت:

فرمول اندازه گیریب درصد خاکستر گوشت

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اینستاگرام علم فود

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد رای: 2

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

مقالات سایت علم فود قابل کپی نیستند و در صورت نیاز به فایل متنی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به تهیه آن کنید، توضیحات زیر را با دقت بخوانید.

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

  • وارد لینک پرداخت شوید
  • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
  • ***در فرم پرداخت لینک مقاله مورد نظر خود را وارد نمائید*** (در صورت وارد نکردن لینک، هیچ فایلی برای شما ارسال نخواهد شد)
توجه کنید که فایل PDF همین مقاله برای شما ارسال خواهد شد. و هیچ محتوای بیشتری نسبت به این مقاله ارسال نخواهد شد. (این قابلیت برای کسانی است که نیاز به فایل محتوا جهت ارائه در دانشگاه یا مقالات دارند است)

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی