آزمون اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

آزمون اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا) به چه صورت است؟ چگونه رطوبت پنیر پیتزا را اندازه گیری کنیم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا) انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

مراحل اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

مرحله اول

در مرحله اول از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا) باید نمونه برداری طبق استاندارد انجام گیرد.

 

مرحله دوم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، آزمایه باید اماده سازی شود. باید پوسته رویی یا لایه سطحی دارای لكه قارچی پنیر را بردارید، بطوریكه نمونه حاصل برای  انجام آزمون، نماینده پنیری باشد كه معمولا به مصرف می رسد.خرد كردن و یا رنده كردن نمونه بوسیله وسایل مناسب انجام می گیرد.

ماده نرم یا خرد شده را هر چه سریعتر مخلوط نمایید.در صورت لزوم، پنیرهای سخت و نیمه سخت را دوباره خرد نمایید و مجددا مخلوط كنید. پس از خرد كردن نمونه، وسایل را تمیز نمایید. اگر رنده و یا خرد كردن نمونه ممكن نبود، آنرا با فشردن، كاملا له كنید و ورز دهید. عملیات باید سریع انجام گیرد تا از كاهش رطوبت نمونه جلوگیری بعمل آید.

اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

مرحله سوم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، ظرفی شامل حدود 5 گرم از شن همراه با میله همزن شیشه ای را بدون گذاشتن درپوش ،بمدت 2 ساعت در آون حرارت دهید. درپوش را روی ظرف حاوی شن و میله همزن قرار داده و بلافاصله به دسیکاتور منتقل نمایید تا در دمای اتاق در مدت 45 دقیقه خنک شود. سپس ظرف را همراه با میله، شن و درپوش با دقت یک دهم میلی گرم توزین نمایید.

این مقاله رو از دست نده:  آزمایشات تن ماهی (آزمون های تن ماهی)

 

مرحله چهارم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، ظرف آماده شده را کمی مایل نمایید تا شن در یک طرف آن جمع گردد و در قسمت خالی آن ، حدود 3 گرم از نمونه مورد آزمون آماده شده را قرار دهید و سپس درپوش را گذاشته و ظرف را همراه با میله همزن تکان دهید و سپس ظرف را با تقریب 0.1 میلی گرم توزین نمایید.

 

مرحله پنجم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، آزمونه را با شن كاملا مخلوط نمایید و بطور یكنواخت در داخل ظرف پهن كنید. بمنظور پخش كردن و اختلاط آزمونه با شن ، از انتهای پهن همزن استفاده نمایید و سپس میله همزن را به دیواره ظرف تكیه دهید.

 

مرحله ششم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، میله همزن را ایستاده ، داخل ظرف قرار داده و ظرف را با درپوش که در کنار ظرف قرار می گیرد در داخل آون بمدت 3 ساعت حرارت دهید سپس درپوش را روی ظرف قرار داده و بلافاصله به دسیکاتور انتقال دهید.

آزمون اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

مرحله هفتم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، ظرف را به مدت حداقل 45 دقیقه در دمای اتاق خنک کنید و سپس آنرا با تقریب0.1 میلی گرم توزین نمایید. ظرف را داخل آون قرار داده و درپوش را در کنارش بگذارید و مجددا بمدت 1.5 ساعت حرارت دهید. پس از این مدت درپوش را روی ظرف قرار داده و بلافاصله به دسیکاتور منتقل نمایید. سپس ظرف را همانند خنک کرده و با تقریب0.1 میلی گرم توزین نمایید.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100آزمایشات روغن های خوراکی

 

توجه

این عمل را تا زمانیکه اختلاف بین دو توزین متوالی بیشتر از 0.5 گرم نباشد، تکرار نمایید . کمترین جرم حاصل را یادداشت کنید.

 

مرحله هشتم

در مرحله بعدی از اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)، طبق فرمول های زیر، مقدار رطوبت پنیر پیتزا و مقدار ماده خشک پنیر پیتزا را محاسبه کنید:

فرمول اندازه گیری رطوبت پنیر موزارلا(پنیر پیتزا)

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنید:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی