خشک کن روتاری، دوار یا چرخان (کاربرد +شکل)

Rotary-Drum-Dryer، خشک کن روتاری

خشک کن روتاری یا چرخان چیست؟ کاربرد خشک کن روتاری چیست؟ کاربرد و عملکرد خشک کن روتاری چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با خشک کن روتاری انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

خشک کن روتاری چیست؟

در این نوع خشک کن های مواد غذایی ماده مرطوب از یک سمت استوانه دوار وارد شده و ضمن حرکت به جلو کاملاً زیرورو شده و به طور یکنواخت خشک میشود و از سمت دیگر خشک کن استوانه ای خارج میگردد. هوای داغ میتواند به صورت همسو یا ناهمسو (مخالف) جریان یابد و منبع تولید هوای گرم نیز میتواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

انواع خشک کن های مواد غذایی، خشک کن روتاری یا چرخان

 

برای جلوگیری انتشار گرد و غبار از چه سیستمی در خشک کن روتاری استفاده میشود؟

همانند سایر انواع خشک کن ها، دما ،زمان رطوبت و سایر عوامل مؤثر در فرآیند خشک کردن تحت کنترل میباشند. به منظور جلوگیری از انتشار گرد و غبار در محیط، تولید در خروجی خشک کن چرخان از یک سیستم فیلتراسيون غبار استفاده می شود. طراحی این گروه از خشک کن استوانه ای نیز بر اساس مشخصات ویژه ماده مرطوب، ظرفیت تولید و کیفیت محصول مطلوب صورت میگیرد و در اکثر موارد نمیتوان خشک کن مورد استفاده برای یک ماده را برای تولید ماده دیگر توصیه کرد.

خشک-کن-انجمادی

زمان و ظرفیت خشک کن روتاری چه قدر است؟

برخی از این خشک کن ها دارای پره های حمل کننده داخلی برای زیر و رو کردن ذرات و تقه زن برای جلوگیری از چسبیدن پودر مرطوب به جداره استوانه میباشند. زمان خشک شدن در این خشک کن ها معمولاً بین ۵ دقیقه تا ۱ ساعت و ظرفیت آنها بین چند صد کیلوگرم تا چند صد تن تغییر می کند. جنس بدنه خشک کن استوانه ای دوار، در صورتی که ماده مرطوب اسیدی یا بازی باشد میبایست استیل ضدزنگ باشد و در غیر این صورت از فولادهای کربنی با پوشش ضد خوردگی استفاده می گردد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 تولید میوه خشک صنعتی

 

خشک کن روتاری، روتاری درایر، خشک کن چرخان، خشک کن دوار

چرا به آن خشک کن روتاری گفته میشود؟

خشک کن چرخشی نوعی خشک کن صنعتی است که برای کاهش یا به حداقل رساندن رطوبت مواد مورد استفاده از طریق تماس آن با گاز گرم شده استفاده می شود. به دلیل داشتن یک استوانه که به صورت پیوسته می چرخد به آن روتاری درایر میگویند.

 

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.6 / 5. تعداد رای: 25

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی