8 سوال مهم در مورد نگهداری مواد غذایی در یخچال

نگهداری مواد غذایی در یخچال، نگهداری مواد غذایی در فریزر

نکات نگهداری مواد غذایی در یخچال چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با روش های نگهداری مواد غذایی در یخچال انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

دمای مناسب برای نگهداری مواد غذایی در فریزر؟

دمای فریزر برای نگهداری مواد غذایی، حداکثر باید 4 درجه سانتی گراد باشه و این دما باید با ترمومتر به طور مداوم کنترل بشه. هیچ وقت بسته بندی های مواد غذایی به صورت فشرده در فریزر کنار هم قرار ندید و اجازه بدید فضای خالی بین مواد غذایی در فریزر وجود داشته باشه و هوا بتونه به خوبی گردش پیدا کنه و مواد غذایی به طور مناسبی یخ بزنند. همچنین یکی از بهترین بسته بندی ها برای مواد غذایی در یخچال که فضای کمتری هم اشغال کند، زیپ کیپ می باشد که در عکس زیر مشاهده میکنید.

روش-های-نگهداری-مواد-غذایی-در-یخچال

 

نگهداری مواد غذایی در فریزر به چه صورت است؟

بعضی از مواد غذایی به ویژه مواد غذایی خام، میکروب هایی دارند که میتوانند بیماری های غذایی ایجاد کنند. این میکروب ها در صورت پختن مواد غذایی خام از بین میروند. با اینکه رشد میکروارگانیسم در مواد غذایی خام مانند ماهی، گوشت و غیره در دمای پایین کندتر صورت میگیرد، اما حتما باید این دسته از مواد را درون ظرف هایی بسته بندی کنید که با سایر مواد غذایی تماس نداشته باشند و حتما در پایین ترین قفسات فریزر که سردتر هست، این مواد غذایی را نگهداری کنید.

 

مواد غذایی خام رو از پخته جدا کنید!!

خیلی مهمه که مواد غذایی پخته شده و آماده مصرف رو از مواد غذایی خام جدا نگه دارید چرا که با در کنار هم قرار دادن مواد غذایی خام و پخته میکروب های ماده غذایی خام به ماده غذایی پخته منتقل میشود. بهداشت عمومی مهم هست، بنابراین هنگام نگهداری مواد غذایی در یخچال باید آنها را بسته بندی یا در ظروف سرپوشیده قرار بدید و یخچال و فریزر هم باید مرتباً تمیز بشه.

انواع-روش-های-نگهداری-مواد-غذایی-در-یخچال

کدوم ماده غذایی رو در کدوم قفسه از یخچال بگذارم؟

قفسه های درب یخچال

در درب یخچال، مواد غذایی آماده مصرف مانند شیر، کره، مربا، سس و غیره را نگهداری کنید.

این مقاله رو از دست نده:  آکریل آمید در مواد غذایی(علت تشکیل + راه های کاهش)

 

قفس بالا و وسط یخچال

مواد غذایی مانند پنیر، ماست، گوشت پخته شده و پس مانده های غذا را نگهداری کنید.

 

قفسه های پایین یخچال

در قفسه های پایین یخچال، گوشت خام، مرغ و ماهی رو در ظرف های در بسته نگهداری کنید.

 

کشوهای پایین یخچال

در قفسه هایی که حالت کشویی دارند، سعی کنید میوه ها و سبزیجات را نگه داری کنید.

روش-های-نگهداری-میوه-و-سبزی-در-یخچال

 

آیا گذاشتن مواد غذایی داغ در یخچال کار درستی هست؟

خیر، بهتر است از قرار دادن غذاهای داغ مستقیماً در یخچال خودداری کنید زیرا این کار باعث افزایش دمای یخچال می شه. افزایش دما در یخچال شرایط خوبی رو برای انتشار میکروب ها فراهم می کنه. پس از گذاشتن غذای داغ در یخچال خود داری کیند و صبر کنید تا غذا تا دمای اتاق خنک بشه و بعد در یخچال بگذارید.

 

قانون 2ساعته برای گذاشتن مواد غذایی در یخچال یادتون باشه!

«قانون ۲ ساعته» رو به خاطر بسپارید: چه غذا باقی مونده باشه، چه به تازگی خریداری شده باشه، مهم هست که تا دو ساعت غذاها را خنک کرده و در یخچال قرار بدید تا از پخش شدن میکروب ها جلوگیری بشه. اگر میخواین غذا یکم زودتر سرد بشه، می تونید اون رو در یک قابلمه در آب سرد قرار بدید. دقت کنید که روی غذا کاملاً پوشانده نشه تا گرما و بخار آب اضافی به راحتی خارج بشه. وقتی سرد شد، می‌تونید غذا رو در ظرف دربسته در یخچال قرار بدید.

 

غذای باقی مونده رو تا کی میتونیم در یخچال نگه داریم؟

هر غذایی که باقی مونده رو نهایتا تا دو یا سه روز میل کنید به جز برنج. برنجی که پخته شده رو سعی کنید تا یک روز بعد نهایتا میل کنید. دلیل این موضوع این است که برنجی که پخته شده ممکن است حاوی اسپورهایی بوده باشه که این اسپور باکتری ها در طول پخت هم زنده موندن و درنتیجه بعد از گذاشتن در یخچالف  این اسپورها فرصت رشد پیدا میکنند.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100کاربرد گاز ازن در صنایع غذایی

نگهداری-مواد-غذایی-در-یخچال،-برنج-رو-تا-کی-میتونیم-در-یخچال-نگهداری-کنیم؟

برنج پخته چند روز در یخچال میمونه؟

همونطور که اشاره کردیم، برنج پخته رو نهایتا تا 1 روز بعد از پخت برنج میل کنید. یک باکتری وجود داره به اسم باسیلوس سرئوس که به رشد در برنج و تولید سم در اون در شرایط مطلوب علاقه مند هست. اگر برنج آلوده شده به سم این باکتری خورده بشه میتونه باعث ایجاد اسهال و استفراغ بشه.

 

کدوم مواد غذایی در یخچال باید نگهداری بشه؟

بعضی از مواد غذایی شرایط خوبی رو برای رشد میکروب ها دارند. اینگونه محصولات، مواد غذایی با رطوبت بالا، غنی از مواد مغذی، کم اسید هستند مخصوصا اگر در دمای بالای 4 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. مواد غذایی مثل ماهی، پنیر، لبنیات و باقی مانده غذا از جمله محصولاتی هستند که شرایط خوبی برای رشد میکروارگانیسم ها دارند. در نتیجه نگهداری این دسته از مواد غذایی در یخچال اهمیت داره.

 

نگهداری میوه در یخچال

در مورد نگهداری میوه در یخچال هم باید دقت کنیم. میوه ها گازی به اسم اتیلن تولید میکنند که میتونه تاثیر منفی بر روی سایر میوه و سبزیجات بگذاره. بعضی میوه ها و سبزیجات مثل سیب، کیوی، موز، زردآلو مقدار زیادی گاز اتیلن تولید میکنند. گاز اتیلن باعث رسیدگی میوه ها و سبزیجات میشه. بعضی میوه ها و سبزیجات مثل کلم، هویج، اسفناج، کرفس نسبت به این گاز اتیلن خیلی حساس هستند. برای نگهداری میوه ها و سبزیجات حساس به اتیلن و جلوگیری از خراب شدن اونها، اصلا اونها رو در کنار هم نگهداری نکنید.

 

کدام میوه ها و سبزیجات اتیلن زیادی تولید میکنند؟

سیب، کیوی، گلابی، آووکادو، ملون، فشن فروت اتیلن زیادی تولید میکنند بعد از این موارد میتوان به موز، زردآلو، انبه، پاپایا، هلو، گوجه اشاره کرد. نباید میوه و سبزیجات دیگر را کنار این دسته از مواد خوراکی قرار داد. زیرا اتیلن زیادی که این میوه ها تولید میکنند باعث پلاسیدگی و رسیدگی بیش از حد سایر میوه ها و سبزیجات میشود.

 

کدام میوه ها و سبزیجات حساسیت زیادی به اتیلن دارند؟

سبزیجاتی مانند کلم پیچ، هویج، خیار، سیب زمینی و کاهو حساسیت زیادی به اتیلن دارند بعد از آن میتوان به اسفناج، کرفس، مرکبات و بادمجون اشاره کرد. بنابراین این دسته از میوه جات و سبزیجات را نباید کنار سایر میوه هایی که در بالا اشاره کردیم و اتیلن زیادی تولید میکنند نگهداری کنیم.

این مقاله رو از دست نده:  انواع خشک کن های مواد غذایی(10 خشک کن صنعتی)

نگهداری-مواد-غذایی-در-یخچال،-چگونه-از-میوه-و-سبزی-در-یخچال-نگهداری-کنیم؟

نگهداری انواع مواد غذایی (در یخچال نگهداری کنیم یا نه؟)

آووکادو : اول در دمای اتاق بگذاریم تا برسه و بعد از رسیدن داخل یخچال نگهداری کنیم.

سیب: باید در یخچال نگهداری بشه.

موز: در یخچال نباید نگهداری بشه.

نان: بهتر هست در فریزر نگهداری کنید.

کره: در فریزر یا یخچال نگهداری کنید.

پنیر: در یخچال نگهداری بشه.

تخم مرغ : در یخچال نگهداری بشه.

سیر: نیازی به نگهداری در یخچال نیست.

لیمو: در یخچال نگهداری بشه.

گوشت خام یا پخته: در یخچال نگهداری بشه.

پرتقال: در یخچال نگهداری بشه.

پیاز: نیازی به نگهداری در یخچال نیست.

سیب زمینی: نیازی به نگهداری در یخچال نیست.

برگ های سبز مثل کاهو برای سالاد : در یخچال نگهداری بشه.

 

مدت زمان نگهداری گوشت پخته در یخچال چه قدر است؟

 از گوشت گاو پخته شده نهایتا مدت 3 تا 4 روز در یخچال (4 درجه سانتی گراد یا کمتر) نگهداری بشه. نگهداری گوشت پخته در یخچال، رشد باکتری ها را کند میکنه اما متوقف نمی کنه. به طور کلی توصیه میشه از باقی مانده غذای پخته شده ظرف 3 تا 4 روز استفاده کنید.

 

مدت زمان نگهداری سوپ در یخچال چه قدر است؟

یک قانون کلی اینه که سوپ را می توان حدود سه روز در یخچال نگهداری کرد، اما همیشه باید قبل از تصمیم به گرم کردن غذا، غذا را بچشید. یک سوپ شفاف و بر پایه سبزیجات با مقداری اسیدیته، مانند گوجه فرنگی، ممکن است دوام بیشتری داشته باشد. سوپ مرغ معمولاً سه تا پنج روز دوام دارد.

 

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 3.8 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی