کسب رتبه های تک رقمی کنکور ارشد صنایع غذایی 1403

انواع بسته بندی گوشت قرمز

انواع بسته بندی گوشت قرمز

انواع بسته بندی گوشت قرمز كدام است؟ در اين پست از علم فود قصد داريم انواع بسته بندی گوشت قرمز را بررسی كنيم. با ما همراه باشيد.

 

بسته بندی گوشت قرمز

تکنیک های فنی و پیچیده در صنایع بسته بندی از صد سال پیش شکل گرفت و به موازات صنعتی شدن تولیدات مختلف، پیشرفت های چشمگیری در تکنولوژی بسته بندی گوشت به وجود آمد. دام ذبح شده از کشتارگاه برای عمليات فراوری در خط توليد بسته بندی گوشت قرمز توسط ماشين های مخصوص حمل گوشت به محل بسته بندی گوشت منتقل میشود.

لاشه بعد از تخليه به صورت موقت در انبار پيش سردکن قرار گرفته سپس توسط واگنهای چرخدار برای فراوری به سالن عمليات گوشت حمل شده و روی ميز کار قرار گرفته و قسمت های مختلف لاشه شامل سردست، ران، قلوه گاه و گردن جدا ميشوند و پس از تفکيک، هر يک از اجزای فوق به صورت جداگانه در قطعات 1 تا 2 کيلوگرمی بسته بندی میشوند.

بسته بندی گوشت تازه، باید به نحوی باشد که از خروج اکسیژن جلوگیری کند، تا رنگدانه قرمز روشن اکسی میوگلوبین ایجاد شود. از این رو بسته های گوشت تازه فقط با لايه های از سلوفان پوشانده میشوند.در ادامه انواع بسته بندی گوشت قرمز را بررسی ميكنيم:

 

انواع بسته بندی گوشت قرمز

 بسته بندی تحت خلا

يکی از انواع بسته بندی گوشت قرمز، بسته بندی تحت خلا است. در این روش، مقدار هوای محتوی بسته را کاهش میدهند و دی اکسیدکربن در اثر تنفس گوشت در بسته آزاد میشود که نقش مهمی در جلوگیری از رشد باکتریها بر عهده دارد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100سیستم بسته بندی اسپتیک

 

بسته بندی با اتمسفر تغییر یافته

يكی ديگر از انواع بسته بندی گوشت قرمز، بسته بندی با اتمسفر تغييريافته است. در این روش، هوای داخل بسته را خارج میکنند و گاز مورد نظر را به بسته تزریق میکنند. گازهای مورد استفاده در اين مورد از انواع بسته بندی گوشت قرمز عبارت است از:

  • ازت خالص
  • دی اکسیدکربن
  • مخلوطی از دی اکسیدکربن و ازت

گاز نیتروژن یک گاز بی اثر است و در آب و چربی انحلال کمی دارد. از این گاز به منظور ممانعت از اکسیداسیون مواد غذایی و عدم رشد باکتری های هوازی استفاده میشود. گاز دی اکسیدکربن دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و از رشد باکتری های هوازی جلوگیری میکند.

 

بسته بندی گوشت قرمز

 

بسته بندی گوشت قرمز در کشورهای صنعتی

به طور معمول در کشورهای صنعتی، گوشت تازه در فیلم پلی وینیل کلرید قابل نفوذ اکسیژن پیچیده می شود. مزیت این روش امکان اکسیژن رسانی سریع رنگدانه های سطح و ایجاد رنگ قرمز روشن را فراهم می کند، اما اکسیداسیون رنگدانه در عرض چند روز (1 تا 7 روز) رخ می دهد.

 

 

آیا مواد قرمز موجود در بسته بندی گوشت خون است؟

هنگام خرید گوشت قرمز، از جمله استیک، بسیاری از خریداران مواد غذایی اغلب مایع قرمز رنگی را در پایین بسته بندی پیدا می کنند که احتمالاً تصور می کنید خون است. طبق گزارش Buzzfeed، معلوم شد که این در واقع خون نیست، بلکه پروتئینی به نام میوگلوبین است.

 

آیا باید خون گوشت را بشویید؟

در حالی که شستن گوشت و مرغ برای از بین بردن کثیفی، لجن، چربی یا خون ممکن است در دهه‌های پیش که بسیاری از آنها غذای خود را ذبح و آماده می‌کردند، مناسب بوده باشد، اما سیستم مواد غذایی مدرن به آن نیاز ندارد. گوشت و مرغ در طول فرآوری تمیز می شوند، بنابراین شستشوی بیشتر در منزل ضروری نیست.

این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی ضد میکروبی(تعریف+انواع+عوامل)

 

جنس بسته بندی گوشت قرمز

مواردی که در انواع بسته بندی گوشت قرمز مورد استفاده قرار میگیرند عبارت اند از:

  • مواد گیاهی با منشأ سلولزی مانند کاغذ و مقوا؛
  • سلوفان که از ترکیب سلولز با گلیسرین، مواد ضد آب و مواد دیگر ساخته شده است؛
  • ترکیبات سنتتیک مانند پلی اتیلن، نایلون، لامينت، پوشش های آلومینیومی و…

 

ویژگی های بسته بندی خوب گوشت قرمز

یک بسته بندی خوب وکارآمد باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 بسته سوراخ یا پاره نباشد.

بسته بندی طوری باشد که آب محتوی بسته را حفظ کند و از تبخیر آن جلوگیری کند. (تبخیر آب گوشت باعث خشکی و کاهش وزنی آن میشود).

مواد به کار رفته در انواع بسته بندی گوشت قرمز باید غیر سمی و محکم بوده و فاقد میل ترکیبی با گوشت باشند و هیچگونه بویی نداشته باشند.

روکش های بسته بندی باید عایق خوب و کاملی باشند و کشش پذیری خوبی داشته باشند.

بسته بندی گوشت قرمز نباید دارای خونابه باشد.(برای جذب خونابه از ساشه جاذب رطوبت استفاده میشود)

 

شرایط نگهداری گوشت قرمز بسته بندی شده

دمای محیط نگهداری گوشت تازه بسته بندی شده حدود 4 درجه سلسیوس است. در چنین شرایطی واکنش تغییر رنگ گوشت خیلی کم میشود. همچنین نور محیط نگهداری گوشت تازه بسته بندی شده باید مناسب باشد.

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 3.5 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی