انواع بسته بندی گوشت قرمز

انواع بسته بندی گوشت قرمز كدام است؟ در اين پست از علم فود قصد داريم انواع بسته بندی گوشت قرمز را بررسی كنيم. با ما همراه باشيد.

 

بسته بندی گوشت قرمز

تکنیک های فنی و پیچیده در صنایع بسته بندی از صد سال پیش شکل گرفت و به موازات صنعتی شدن تولیدات مختلف، پیشرفت های چشمگیری در تکنولوژی بسته بندی گوشت به وجود آمد. دام ذبح شده از کشتارگاه برای عمليات فراوری در خط توليد بسته بندی گوشت قرمز توسط ماشين های مخصوص حمل گوشت به محل بسته بندی گوشت منتقل میشود.

لاشه بعد از تخليه به صورت موقت در انبار پيش سردکن قرار گرفته سپس توسط واگنهای چرخدار برای فراوری به سالن عمليات گوشت حمل شده و روی ميز کار قرار گرفته و قسمت های مختلف لاشه شامل سردست، ران، قلوه گاه و گردن جدا ميشوند و پس از تفکيک، هر يک از اجزای فوق به صورت جداگانه در قطعات 1 تا 2 کيلوگرمی بسته بندی میشوند.

بسته بندی گوشت تازه، باید به نحوی باشد که از خروج اکسیژن جلوگیری کند، تا رنگدانه قرمز روشن اکسی میوگلوبین ایجاد شود. از این رو بسته های گوشت تازه فقط با لايه های از سلوفان پوشانده میشوند.در ادامه انواع بسته بندی گوشت قرمز را بررسی ميكنيم:

 

انواع بسته بندی گوشت قرمز

 بسته بندی تحت خلا

يکی از انواع بسته بندی گوشت قرمز، بسته بندی تحت خلا است. در این روش، مقدار هوای محتوی بسته را کاهش میدهند و دی اکسیدکربن در اثر تنفس گوشت در بسته آزاد میشود که نقش مهمی در جلوگیری از رشد باکتریها بر عهده دارد.

این مقاله رو از دست نده:  سیستم بسته بندی اسپتیک

 

بسته بندی با اتمسفر تغییر یافته

يكی ديگر از انواع بسته بندی گوشت قرمز، بسته بندی با اتمسفر تغييريافته است. در این روش، هوای داخل بسته را خارج میکنند و گاز مورد نظر را به بسته تزریق میکنند. گازهای مورد استفاده در اين مورد از انواع بسته بندی گوشت قرمز عبارت است از:

 • ازت خالص
 • دی اکسیدکربن
 • مخلوطی از دی اکسیدکربن و ازت

گاز نیتروژن یک گاز بی اثر است و در آب و چربی انحلال کمی دارد. از این گاز به منظور ممانعت از اکسیداسیون مواد غذایی و عدم رشد باکتری های هوازی استفاده میشود. گاز دی اکسیدکربن دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و از رشد باکتری های هوازی جلوگیری میکند.

 

بسته بندی گوش قرمز

 

مواردی که در انواع بسته بندی گوشت قرمز مورد استفاده قرار میگیرند عبارت اند از:

 • مواد گیاهی با منشأ سلولزی مانند کاغذ و مقوا؛
 • سلوفان که از ترکیب سلولز با گلیسرین، مواد ضد آب و مواد دیگر ساخته شده است؛
 • ترکیبات سنتتیک مانند پلی اتیلن، نایلون، لامينت، پوشش های آلومینیومی و…

 

یک بسته بندی خوب وکارآمد باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 •  بسته سوراخ یا پاره نباشد.
 • بسته بندی طوری باشد که آب محتوی بسته را حفظ کند و از تبخیر آن جلوگیری کند. (تبخیر آب گوشت باعث خشکی و کاهش وزنی آن میشود)
 • مواد به کار رفته در انواع بسته بندی گوشت قرمز باید غیر سمی و محکم بوده و فاقد میل ترکیبی با گوشت باشند و هیچگونه بویی نداشته باشند.
 • روکش های بسته بندی باید عایق خوب و کاملی باشند و کشش پذیری خوبی داشته باشند.
 • بسته بندی گوشت قرمز نباید دارای خونابه باشد.(برای جذب خونابه از ساشه جاذب رطوبت استفاده میشود)
این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی در صنایع غذایی | انواع بسته بندی مواد غذایی

دمای محیط نگهداری گوشت تازه بسته بندی شده حدود 4 درجه سلسیوس است. در چنین شرایطی واکنش تغییر رنگ گوشت خیلی کم میشود. همچنین نور محیط نگهداری گوشت تازه بسته بندی شده باید مناسب باشد.

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *