صفر تا 100 خط تولید بسته بندی مغز گردو

مراحل خط تولید بسته بندی مغز گردو چیست؟ سلام خدمت شما دوست عزیز🌹. در این پست از علم فود قصد داریم به طور کامل خط تولید بسته بندی مغز گردو را بررسی کینم. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید😊.

 

یک نگاه کلی به خط تولید بسته بندی مغز گردو

خط تولید بسته بندی مغز گردو

 

مراحل خط تولید بسته بندی مغز گردو

تهیه مواد اولیه

در اولین مرحله از خط تولید بسته بندی مغز گردو، مواد اولیه مناسب باید تهیه و کیفیت آن مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از اینکه مغزهای گردو برداشت شدند، باید در کوتاه ترین زمان ممکن( ترجبحا 8 ساعت پس از برداشت) به خط تولید مغز گردو منتقل شوند.

وسایل و تجهیزات حمل ونقل باید خشک، تمیز و عاری از حشرات و آلودگی های قارچی باشند. جنس این تجهیزات باید قابل شست و شو و ضدعفونی باشد. در هنگام حمل و نقل باید تا جای ممکن از تراکم محصولات روی هم جلوگیری نمود مثال در مورد پسته، منتقل کردن با جعبه های پلاستیکی که ضخامت محصول در آنها کم است بسیار مناسب است.

 

جداسازی پوسته بیرونی گردوها

به تمامی عملیاتی که روی میوه برداشت شده از درخت تا مرحله بسته بندی مغزهای گردو انجام میشود، فراوری میگویند. اولین مرحله فراوری در خط تولید مغز گردو، عملیات پوست‌گیری است. به بافت های گیاهی نرم و یا سختی كه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مغز را میپوشاند، پوست گفته میشود. مغزها دارای سه پوست به شرح زیر هستند:

الف) پوست اول: به پوست نرم و خارجی پوشش میوه كه روی پوست سخت قرار دارد، گفته میشود.

این مقاله رو از دست نده:  خط تولید دوغ پاستوریزه|توليد دوغ گرماديده و گازدار

ب) پوست دوم: پوست سخت و استخوانی است كه مغز را محافظت می‌كند و زیر پوست اول قرار دارد.

ج) پوست سوم: به پوست نازكی گفته میشود كه مغز را میپوشاند.

فرایند پوستگیری که در گذشته به صورت دستی انجام میشده است امروزه با ماشین هایی با ظرفیت های مختلف انجام میگیرد. پوستگیری با استفاده از پوستگیرهای برشی یا سایشی انجام میشود. پوستگیرهای سایشی مرسومتر هستند و در آنها پوست در اثر سائیده شدن به یک سطح ساینده جدا میشود. پوست‌كن، اصلیترین دستگاه در خط تولید بسته بندی مغز گردو است كه پوستگیری را انجام داده، پوست تر را به عنوان نخاله جداسازی نموده، به نخاله گیر هدایت و به این ترتیب عمل پوستگیری را كامل می‌كند.

 

خشک کردن مغزهای گردو

درطی خشک کردن گردوها در مراحل فراوری گردو، با استفاده از هوای داغ و خشک، رطوبت آنها کاهش یافته به حدود 6-4 درصد میرسد. در این فرایند باید دما و رطوبت تحت کنترل باشند تا از آسیب حرارتی به میوه جلوگیری شود. خشک کردن به دو روش سنتی با استفاده از گرمای خورشید و یا روش صنعتی با استفاده از انواع خشک‌کن ها انجام میشود. در انتهای خشک کردن باید، رطوبت گردو، بادام و فندق، حدود 8  ـ7 درصد و رطوبت پسته به کمتر از 6 درصد برسد.

گردو، بادام و فندق پس از خشک شدن به قسمت مغزکردن منتقل میشوند و به وسیلەه ماشینهای غلتکی و یا در روش سنتی با دست شکسته شده و مغز آنها خارج میشود. پس از شکسته شدن، مغزها توسط غربالها بر اساس اندازه، درجهبندی شده و در حین حرکت بر روی نوار نقاله بازرسی چشمی میشوند و هرگونه آسیبدیدگی، چروکیدگی، مواد خارجی و هر نقص دیگری از آنها جدا میشود.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 خط تولید سبزی خشک

خط تولید مغز گردو

 

 

مرحله مغز کردن گردوها

عمليات مغزکردن به روش دستی و يا ماشينی انجام ميگيرد. دستگاه مکانيکی مغزکن شبيه آسياب بوده که ميوههای درختي از طريق قيفی وارد دو فک آسياب ميشوند. پوست سخت آن ساييده و شکسته ميشود و مغز از فاصله بين دو فک بيرون رانده ميشود و پس از گذشتن از يک غربال مغزها جدا ميشوند.

 

بسته بندی مغزهای گردو

 در این مرحله از خط تولید بسته بندی مغز گردو، مغزها را میتوان در گونی هایی از جنس الیاف طبیعی یا مصنوعی مناسب و ضخیم، کارتن و یا بستهبندی های مناسب دیگر که استفاده از آنها برای مواد خوراکی مجاز هستند، بسته بندی کرد. برای این محصولات معمولا از بسته بندی های پلی اتیلنی استفاده میشود. بسته بندی باید به گونه ای باشد که حفاظت لازم از فراورده را تضمین کند.

دوست عزیز علم فودی شما میتونید، علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کنید. برای ورود به پیج اینستاگرام علم فود بر روی عکس زیر کلیک کنید (لطفا با لبخند وارد شوید😊)

پیج اینستاگرام علم فود

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.