بهترین بسته بندی شیر کدام است؟

بهترین بسته بندی برای شیر

بهترین بسته بندی شیر کدام است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی?. ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن سوالتون در مورد بهترین نوع بسته بندی شیر انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

بسته بندی شیر مایع

شیر به سرعت در دمای اتاق فاسد میود و کیفیت آن کاهش می یابد. این عمل در نتیجه فعالیت میکروبی و یا اکسیداسیون رخ میدهد. جابجایی، حمل و نقل و ذخیره سازی، همگی ممکن است در تسریع فساد نقش داشته باشند. بنابراین بسته بندی شیر برای حفاظت از آن در مقابل آلودگی های میکروبی، نور و اکسیژن و همچنین حفظ ارزش غذایی در طول ذخیره سازی بسیار مهم است.

امروزه مواد اصلی بسته بندی شیر، شامل کیسه های پلی اتیلنی با دانسیته بالا، بطری های پلی اتیلن ترفتالات، تیوب های پلی استایرن، کیسه های پلی اتیلن، ظروف کاغذی وسایر مواد کامپوزیت چندلایه است. هر نوع از این بسته بندی ها دارای مزایا و محدودیت هایی هستند. بطری های شیشه ای باریک (قطر 2۶ میلی متر) یا کمی پهن تر (قطر ۳۵-۴۰ میلی متر) بهترین بسته بندی برای شیر است.

 

بسته بندی شیشه ای برای شیر

شیشه به طور کلی بی اثر است، ویژگی های محصول را تغییر نمی دهد و می تواند آن را به طور مؤثری از اکسیژن، رطوبت و میکروارگانیسم ها محافظت کند، شیشه شفاف است و اجازه می دهد تا محصول بخوبی مشاهده شود، در عین حال نمی تواند از عبور نور و اثرات مضر آن جلوگیری نماید. شیشه های رنگی می تواند بخشی از شیر را از اشعه مضر ماوراء بنفش نور محافظت کند. با این حال، شیشه شکننده و سنگین است و برای تولید نیاز به انرژی تولیدی بالایی دارد. همچنین بازیافت و ذخیره سازی آن نیز گران می باشد.

 

بسته بندی آلومینیومی برای شیر

قوطی های آلومینیومی برای بسته بندی شیر غنی شده با ویتامین برای کودکان و برای محصولات شیری با طعم قهوه، دارچین، کارامل و وانیل استفاده می شود. مزایای قوطی های آلومینیومی شامل وزن سبک، دوام بالا، جذابیت، ممانعت از عبور نور و زیبایی می باشد. آلومینیوم همچنین می تواند به طور مکرر و به راحتی بازیافت گردد. با این حال، تولید آلومینیوم هزینه بر بوده و تحقیقات کنونی نشان می دهد که قوطی های آلومینیومی می توانند یک محیط بالقوه برای انتقال بيسفنول به مصرف کنندگان باشند. بيسفنول A یک ماده شیمیایی است که در پوشش قوطی های فلزی و بسته بندی های پلاستیکی خاص بکار می رود و استفاده از آن در برخی کشورها محدود شده است،

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 آزمون های میکروبی شیر

بهترین بسته بندی برای شیر کدام است

بسته بندی پلاستیکی برای شیر

پلاستیک ها به عنوان مواد بسته بندی، به دلیل وزن سبک، دوام و ممانعت از ورود گاز، انعطاف پذیری، قابل بازیافت، مقاومت در برابر سوراخ شدن و همچنین ارزان تر بودن نسبت به ظروف شیشه ای و فلزی مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند، بطری های پلی اتیلنی با دانسیته بالا (HDPE) برای بسته بندی شیر در بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده، کانادا و بریتانیا محبوب هستند. این ظروف می تواند برای بسته بندی شیر کامل پاستوریزه، شیر نیمه چرب و بدون چربی مورد استفاده قرار گیرد.

پلی اتیلن با دانسیته بالا می تواند در فیلم های مورد استفاده برای ساخت کیسه های مخصوص بسته بندی شیر نیز اضافه گردد. همچنین می تواند با سایر مواد مانند فویل آلومینیومی، کاغذ و دیگر فیلم های بسته بندی پلیمری به صورت چند لایه در آمده و در بسته بندی شیرهای استریل مصرف گردد. بسته های HDPE نسبت به مانعت از نفوذ نور و اکسیژن ضعیف هستند لذا با رنگ آمیزی توسط یک رزین یا پوشش با یک لایه مناسب دیگر این خصوصیت نیز اصلاح می شود،

از ظروف پلاستیکی PET برای بسته بندی تعدادی از فراورده های شیر مایع از جمله شیر با چربی کامل، نیمه چرب، بدون چربی، طعم دار، کشت شده، فرا پاستوریزه، UHT و شیر میکرو فیلتر شده استفاده می شود. PET نسبت به HDPE برتر است زیرا دارای ویژگی های مکانیکی مطلوبتری می باشد. همچنین نسبت به نفوذ گاز مقاوم تر بوده و اثرات نامطلوب نور بر روی کیفیت شیر در صورت استفاده از بطری های رنگی را نیز کاهش می دهد. تغییر طعم شیر در بطری های PET در مقایسه با HDPE کمتر است.

این مقاله رو از دست نده:  تفاوت کره با مارگارین چیست؟ + ویدیو تشخیص مارگارین

از سوی دیگر، بطری های HDPE رنگی با ضخامت بیشتر از بطری های PET در حال ورود به بازار بسته بندی شیر تازه می باشند. هر دو نوع مواد ذکر شده، برای بسته بندی شیر مناسب هستند. هر دو دارای ویژگی آسان بازشو هستند که برای مصرف کنندگان شیر یک خصوصیت جذاب بشمار می رود. از کیسه نایلونی نیز برای بسته بندی شیر مایع استفاده می شود. برخی از آن ها با کوپلیمر اتیلن وینیل الکل (EVOH) ساخته شده اند که با LDPE و کربن سیاه در مرکز لامینیت گردیده اند. جدیدترین نوعی که به بازار عرضه شده است، یک کیسه پلاستیکی چند لایه می باشد. در مقایسه با مواد بسته بندی سنتی، این کیسه ها عمر مفیدتری را برای نگهداری محصول ایجاد می کنند و مقاومت بیشتری نسبت به تخریب اکسیداتیو ناشی از نور و اکسیژن دارند.

 

استفاده از بسته بندی فعال و هوشمند برای شیر

بسته بندی فعال و هوشمند نیز برای محصولات شیر مایع استفاده می شود. یک مثال، استفاده از یک فیلم سلولزی خوراکی که لاکتاز در آن تعبیه شده است و با یک فیلم پلیمری نیز پوشش داده شده است. این پوشش برای کاهش سطح لاکتوز در شیر استفاده شد. لاکتاز بر روی سطح پلی اتیلن (LPDE بین لایه های متعددی از پلی اتیل انیمین (PEI) و گلوتارالدئید به شکل کووالانتی تثبیت گردید. این فیلم زیست فعال برای ظروف ۱۰۰ میلی لیتری شیر که در ۲۵ درجه سانتیگراد به مدت ۲۵ ساعت و در دمای ۷ درجه سانتیگراد برای ۴۸ ساعت ذخیره شد، مورد استفاده قرار گرفت.

 

بهترين نوع بسته بندی شير کدام است؟

در حال حاضر بهترين نوع بسته بندی شیر ظروف کارتونی چندين لایه است که برای بسته بندی شيرهای استريل (مدت دار ) به کار ميرود.

 

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است. از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر اشاره کرد.

این مقاله رو از دست نده:  مدت زمان ماندگاری شیر استریلیزه

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

آزمایش میکروبی شیر

 

علم فود

استفاده از فناوری های نوظهور در بسته بندی شیر

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 2.3 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی