کاربرد بیوپلاستیک در صنعت غذا

کاربرد بیوپلاستیک در صنعت غذا چیست؟ بیوپلاستیک چیست؟ مزایای استفاده از بیوپلاستیک در صنایع غذایی چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با کاربرد بیوپلاستیک ها در صنعت غذا  انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید🌹🌹.

 

بیوپلاستیک چیست؟

بیوپلاستیک یا پلاستیک های ارگانیک از مواد تجزیه پذیر طبیعی و از بیومس یا توده زیستی ساخته میشوند و نه از نفت و سوختهای فسیلی.

 

دلیل استفاده از بیوپلاستیکها

در دهه های اخیر، مقدار پلاستیک مصرفی مخصوصا در بسته بندی های مواد غذایی بیشتر شده است. بیشترین کاربرد این بسته بندی نیز در صنایع غذایی است. از معایب پلاستیک ها میتوان به تراوایی طبیعی انها نسبت به انتقال ترکیبات با وزن مولکولی پایین اشاره کرد. این امر باعث اکسیداسیون غذا در نتیجه نفوذ اکسیژن، و جابه جایی عناصر سمی از پلاستیکها به درون ترکیبات مواد غذایی میشود. این در نهایت باعث کاهش کیفیت مواد غذایی میگردد.

 

انواع بیوپلاستیکها

بیوپلاستیکهای تجدیدپذیر:

این بیوپلاستیکها میتوانند در مدت 4 تا 6 ماه تجزیه شوند. یک پلاستیک زمانی زیست تخریب پذیر است که بطور طبیعی توسط موجودات ذره بینی و میکروارگانیسم ها مانند باکتری، قارچ و جلبک ها تجزیه و تفکیک شوند. زیست تخریب پذیر بودن یعنی اینکه کربن موجود در بسته بندی توسط موجودات میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار گیرد و به مواد بی خطر مثل کربن دی اکسید تبدیل گردد. این دسته بیشتر برای مواد دور ریختنی استفاده میشوند.

 

بیوپلاستیک های تجزیه ناپذیر

فقط از این جهت که از منابع نفتی ساخته نمیشوند اهمیت دارند. این نوع بیوپلاستیکها در محصولاتی چون قاب گوشی موبایل استفاده میشود.

این مقاله رو از دست نده:  موفقیت در کنکور ارشد صنایع غذایی (رتبه برتر شو)

 

انواع بیوپلاستیکها در صنایع غذایی

1. پلیمرهایی که مستقیما از توده زیستی استخراج می شوند همچون پلی ساکاریدهای کیتوزان، نشاسته، گاراژینان و سلولز وپروتئین هایی همچون گلوتن، سویا و زئبن و لیپیدهای مختلف.

2. پلیمر هایی که از منومرهای مشتق شده از توده زیستی استفاده می کنند اما سنتز شیمیایی کلاسیک را برای بدست آوردن پلیمر نهایی قابل تجزیه بیولوژیکی شامل ترموپلاستیک ها و ترموست هایی چون موارد مشتق شده از روغن های سبزیجات دنبال می کنند. در رابطه با ترموپلاستیک، این مورد مربوط به پلی لاکتیک اسید (PLA) و بیو پلی اتیلن نیشکر غیر قابل تجزیه بیولوژیکی مشتق شده از اتانول می شود

3 – پلیمرهای تولید شده توسط میکروارگانیسم های اصلاح شده به صورت طبیعی با ژنتیکی همچون پلی هیدروکسی آلكانوآتها(PHA) پلی پپتیدهایی چون پلیمر های الاستین می شود در میان مواد غیر بیولوژیکی، یعنی استفاده از منومر های نفتی با آمیزه  هایی از منومرهای بیولوژیکی و نفتی، هم تعدادی از رزین های قابل تجزیه بیولوژیکی همچون پلی کاپرولاکتونها (PCL)، پلی – ونيل – الكل (PROH) و کوپلیمر های آن با اتیلن (EVOH) و برخی از بیوپلی استر PLA که نوعی پلاستیک شفاف است که از مواد طبیعی ساخته شده است. (مثل نشاسته ذرت)

 

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

  • وارد لینک پرداخت شوید
  • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
  • ***در قسمت توضیحات لینک این مقاله به همراه عنوان آن را وارد نمائید*** ( شرکت مسئولیتی در قبال اشتباه وارد کردن عنوان مقاله و یا اطلاعات از جانب خریدار ندارد)
توجه کنید که هرآنچه در محتوای مقاله مورد نظر شما باشد برای ارسال خواهد شد: نه کمتر نه بیشتر!!

دقت کنید که فایل PDF این مقاله به آدرس ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میگردد، پس از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید.

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.