صفر تا 100 آزمایشات کنسرو مواد غذایی

آزمایشات کنسرو مواد غذایی چیست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با آزمایشات کنسرو مواد غذایی انتخاب کردید. برای آشنایی کامل و یادگیری آزمایشات کنسرو مواد غذایی تا انتهای این مطلب با علم فود همراه باشید🌹.

 

کنترل کیفیت کنسرو

دوتا از مسائل مهم در مورد بسته بندی کنسروها، شامل موارد زیر است:

1.بحث خوردگی و ایجاد لکه به دلیل وجود مواد اسیدی بر روی سطوح داخلی قوطی

2.ممکن است مقادیری از قلع حل و باعث تغییر رنگ آنتوسیانین ها شود.

برای جلوگیری از این وقایع، از لاک و پوشش های خاص استفاده میشود. لاک، پوششی رو بین قلع و ماده غذایی ایجاد میکند. برای لاک زنی مواد رو میتوانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

1.محصولات کم اسید مثل کنسرو هلو، سیب و زردآلو رو میتوانیم در قوطی های بدون لاک بسته بندی کنیم.

2.کنسرو سبزیجات مانند کنسرو نخودفرنگی و ذرت شیرین که کمتر اسیدی هستند اما به دلیل اینکه گوگردی هستند و در موقع فرآیند حرارتی،تجزیه شده و هیدروژن سولفید آزاد میکنند،که اگر قوطی بدون لاک باشد، این هیدروژن سولفید با دیواره قوطی ترکیب میشود و سولفید فلزی سیاه رنگ تولید میکند، که در دیواره قوطی، لکه ایجاد میکند. پس اینگونه کنسروها به لاک مقاوم به گوگرد نیاز دارند.

در واقع این لاک ها در خودشان، اکسید روی دارند که با هیدروژن سولفید ترکیب میشود و سولفید روی سفید رنگ تولید میکند. این ترکیب هم تغییر رنگ قابل توجهی در قوطی ایجاد نمیکنند. یکی از آزمایشات مهم برای مواد غذایی کنسروی، که یک مسئول فنی یا مسئول کنترل کیفیت باید بررسی کند ، لاک قوطی کنسرو هست که در اینجا به دو مورد از این آزمایشات کنسرو مواد غذایی اشاره می کنیم:

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 آزمون های رب گوجه فرنگی

 

 آزمایشات کنسرو مواد غذایی

بررسی مقاومت لاک

بهترین روش برای اندازه گیری مقاومت لاک اینه که قوطی کنسرو را داخل اسید سیتریک2% جوشان نیم ساعت قرار بدید.بعد از نیم ساعت با یک وسیله تیز، روی قوطی خط بکشید. اگر لاک خوب باشد نباید خطی روی قوطی ایجاد بشود.

 

بررسی خوردگی لاک

اول کل سطح داخل قوطی رو بشورید و با یک پنبه آغشته به محلول سولفات مس داخل سطح قوطی را پاک کنید. قسمت هایی که قرمز شود، نشون دهنده خوردگی هست.

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.