روغن پالم مفید است یا مضر؟؟

روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر | مضرات پالم

روغن پالم مفید است یا مضر؟ مضرات روغن پالم چیست؟ هنگامی که صحبت از روغن های خوراکی گیاهی برای پخت و پز می شود، روغن پالم معمولاً بحث برانگیزترین گزینه ها، هم از نظر سلامتی و هم از نظر زیست محیطی است. روغن پالم یک روغن نباتی خوراکی است که از میوه هایی که در درخت نخل روغنی آفریقا رشد می کند حاصل می شود. درختان نخل روغنی یا همان پالم که قبلاً فقط در آفریقا یافت می شدند، به دلیل افزایش تقاضا برای روغن پالم، اکنون در آسیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی نیز رشد می کنند.

در پست قبلی علم فود درمورد تولید روغن پالم، روغن پالم اولئین و روغن پالم استئارین صحبت کردیم. در این پست از علم فود قصد داریم به این سوال که روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر پاسخ دهیم. همچنین درمورد مضرات روغن پالم در ادامه صحبت خواهیم کرد.

 

کاربرد روغن پالم در صنایع غذایی چیست؟

روغن پالم غالباً برای سرخ کردن استفاده می شود زیرا دارای نقطه دود بالای 450 درجه فارنهایت (232 درجه سانتیگراد) است و در حرارت زیاد پایدار است. روغن پالم گاهی اوقات به کره بادام زمینی و سایر کره های آجیل به عنوان یک تثبیت کننده اضافه می شود تا از جدا شدن و حل شدن روغن در بالای شیشه جلوگیری شود.

علاوه بر کره های آجیل ، روغن نخل را می توان در چندین غذای دیگر نیز یافت ، از جمله:

  • غلات
  • کالاهای پخته شده مانند نان و کلوچه
  • شکلات
  • خامه قهوه
  • مارگارین (در مورد تفاوت کره با مارگارین اطلاعات کسب کنید)

روغن پالم اغلب در محصولاتی مانند نان های صنعتی، بستنی و سایر غذاهای فرآوری شده یافت می شود، زیرا روغن پالم فاقد چربی ترانس  است و همچنین در برخی از مواد آرایشی، صابون ها و خمیردندان استفاده میشود. علاوه بر این، می توان از آن برای تولید سوخت بیودیزل استفاده کرد که به عنوان منبع انرژی جایگزین عمل می کند. به دلیل استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی این سوال پیش می ید که آیا روغن پالم مفید است یا مضر؟؟

مراحل تولید روغن پالم، پالم استئارین، پالم اولئین، روغن پالم مفید است یا مضر؟

روغن پالم مفید است یا مضر؟؟

در سراسر جهان ، مصرف روغن پالم در حال افزایش است. با این حال ، این یک روغن خوراکی بسیار بحث برانگیز است به همین دلیل ممکن است برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که روغن پالم مفید است یا مضر. از یک طرف، گزارش شده است که چندین مزیت هم برای سلامتی دارد. از طرف دیگر، از مضرات روغن پالم میتوان به خطراتی که ممکن است برای سلامت قلب داشته باشد، اشاره کرد. همچنین از دیگر مضرات روغن پالم، نگرانی های زیست محیطی مربوط به افزایش مداوم در تولید آن است.

در دهه 1980، روغن پالم به دلیل نگرانی از مصرف روغن های گرمسیری در سلامت قلب، جایگزین چربی های ترانس شد. اما، پس از مطالعاتی که درمورد خطرات سلامتی مربوط به چربی های ترانس گزارش شد، تولید کنندگان مواد غذایی  استفاده از روغن پالم را از سر گرفتند.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 اینولین در صنایع غذایی(کاربرد+تولید)

اما در جواب این سوال که آیا روغن پالم مفید است یا مضر باید گفت که روغن پالم حاوی چربی اشباع زیادی است که می تواند برای سلامت قلب و عروق مضر باشد. با این حال، یک مطالعه نشان داد، هنگامی که این روغن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف می شود، برای بیماری قلبی عروقی خطر زیادی ندارد.

 

 

روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر | مضرات روغن پالم

 

فواید روغن پالم برای بدن

اما تنها  نباید مضرات روغن پالم را دید چرا که حتی مصرف آن می تواند مزایایی نیز به همراه داشته باشد:

سلامت مغز با مصرف روغن پالم

یکی از مواردی که در پاسخ به این سوال که آیا روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر باید گفت که این روغن منبع بسیار خوبی از توکوترینول ها است، نوعی ویتامین E با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است که ممکن است سلامت مغز را پشتیبانی کند. مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد كه توکوترینول ها موجود در روغن نخل ممكن است در محافظت از چربی های غیراشباع در مغز نقش داشته باشد، همچنین به آهسته تر شدن پیشرفت زوال عقل و کاهش خطر سكته مغزی را کمک کند و از رشد ضایعات مغزی جلوگیری كنند.

 

بهبود وضعیت ویتامین A در بدن

یکی دیگر از مواردی که در پاسخ به این سوال که آیا روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر باید گفت که روغن پالم می تواند به بهبود وضعیت ویتامین A در افرادی که کمبود یا در معرض کمبود این ویتامین هستند کمک کند. مطالعات انجام شده در زنان باردار در کشورهای در حال توسعه نشان داده است که مصرف روغن پالم قرمز باعث افزایش سطح ویتامین A در خون آنها و همچنین در شیرخواران آنها می شود.

یک مطالعه نشان داد افرادی که فیبروز کیستیک دارند، که در جذب ویتامین های محلول در چربی مشکل دارند، پس از مصرف دو تا سه قاشق غذاخوری روغن پالم قرمز روزانه به مدت هشت هفته ، افزایش سطح ویتامین A را تجربه کردند.

روغن نخل قرمز همچنین به تقویت سطح ویتامین A در بزرگسالان و خردسالان کمک می کند. در حقیقت، یک مطالعه از هند گزارش داد که کودکان در سن پیش دبستانی که روزانه 5 میلی لیتر (1 قاشق چای خوری) از روغن پالم مصرف می کردند، میزان ویتامین A دریافتی انها در مقایسه با کودکانی که مکمل های ویتامین A دریافت می کردند، بیشتر بوده است.

روغن-پالم-مفید-است-یا-مضر

مضرات روغن پالم چیست؟

به طورکلی درمورد اینکه روغن پالم مفید است یا مضر،  اکثر مطالعات نشان داده اند که روغن پالم برای سلامتی قلب خوب است اما برخی دیگر نشان داده اند که برای سلامتی قلب ضرر دارد.

مطالعه اول

یک مطالعه در مورد زنان مبتلا به کلسترول بالا انجام شد. این مطالعه نشان داد که سطح LDL  (نوع کلسترول بد و مرتبط با بیماری قلبی)  با مصرف روغن نخل افزایش یافته اما با روغن های دیگر کاهش یافته است. با این حال، ترکیبی از روغن نخل و روغن سبوس برنج سطح این نوع کلسترول را کاهش داد.

این مقاله رو از دست نده:  خواص روغن پنبه دانه + کاربرد روغن پنبه دانه

مطالعات دیگر نیز افزایش سطح کلسترول LDL را در پاسخ به مصرف روغن نخل گزارش داده اند. با این حال، در این مطالعات، اندازه ذرات LDL اندازه گیری نشده است. توجه به این نکته ضروری است که اینها فقط عوامل خطرناک بالقوه هستند و شواهدی مبنی بر اینکه روغن پالم در واقع می تواند باعث بیماری قلبی شود، وجود ندارد.

 

مطالعه دوم

با این حال، یک مطالعه روی حیوانات نشان می دهد که مصرف روغن که به طور مکرر مجدداً گرم شده ، ممکن است به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی روغن باعث ایجاد رسوب پلاک در شریان ها شود.

هنگامی که موش ها غذای حاوی روغن نخل را که 10 بار  به صورت مکرر گرم شده بود رامی خورند، در طی شش ماه پلاک های بزرگی و علائم دیگر بیماری های قلبی ایجاد می کردند، در حالی که موش هایی که از روغن نخل تازه تغذیه می شدند هیچ علائمی نداشتند.

درمورد اینکه روغن پالم مفید است یا مضر تنها نباید مضرات روغن پالم را دید و باید به نیمه پر لیوان هم توجه کنیم. اما انچه که اهمیت دارد این است که بهتر است از روغن پالم به میزان کمتری استفاده شود و روغن های خوراکی گیاهی دیگر را جایگزین آن کنیم. که یکی از دلایل آن را در ادامه توضیح می دهم.

روغن پالم مفید است یا مضر؟

آیا روغن پالم برای محیط زیست مضر است؟

مسئله اصلی روغن پالم تأثیر بسیار مضر آن بر روی کره زمین است. برای تولید روغن پالم، این میوه از درختان جمع آوری می شود که به طور متوسط ​​28 تا 30 سال می تواند زندگی کند. با این حال ، هنگامی که درختان بیش از حد رشد می کنند، رسیدن به میوه را دشوار می کنند، درنتیجه به منظور ایجاد فضای برای رشد آنها درختان جدید را قطع میکنند که به جنگل زدایی جنگلهای بارانی منتج میشود.

برای برطرف کردن تقاضای فوق العاده زیاد برای تولید روغن پالم، هکتارهای جنگل های بارانی کاهش می یابد، که منجر به از بین رفتن زیستگاه حیوانات برای گونه های در معرض خطر می شود که یکی از مضرات روغن پالم محسوب میشود.

طبق گفته صندوق جهانی طبیعت (WWF) از مضرات روغن پالم تبدیل جنگل های بارانی به مزارع است که به تغییرات آب و هوایی کمک می کند، زیرا این فرایند باعث انتشار مقادیر زیاد انتشار کربن به هوا می شود.

روغن پالم مفید است یا مضر

چگونه روغن پالم بر روی محیط زیست تاثیر منفی میگذارد؟

چندین مسئله اخلاقی در مورد اثرات تولید روغن نخل بر محیط زیست، حیات وحش و جوامع وجود دارد. در دهه های گذشته، افزایش تقاضا منجر به گسترش بی سابقه تولید روغن پالم در مالزی، اندونزی و تایلند شده است. این کشورها دارای آب و هوای مرطوب و گرمسیری است که از نظر ایده آل برای رشد نخل های روغنی مناسب است.

این مقاله رو از دست نده:  ضوابط بهداشتی گوشت قرمز (لاشه، چرخ کرده و ..)

با این حال، به منظور رشد مزارع نخل روغنی، جنگل های گرمسیری و مراتع از بین می رود. که از مضرات روغن پالم است. تجزیه و تحلیل جدید نشان می دهد که 45٪ از اراضی جنوب شرقی آسیا که در حال حاضر برای تولید روغن نخل مورد استفاده قرار گرفته اند، در سال 1990 جنگلی بوده است، شامل بیش از نیمی از کل مزارع روغن نخل در اندونزی و مالزی.

پیش بینی می شود جنگل زدایی اثرات مخربی بر گرم شدن کره زمین داشته باشد ، زیرا جنگل ها با جذب کربن از جو، نقش مهمی در کاهش گازهای گلخانه ای دارند. . اینها همه از مضرات روغن پالم بر کره زمین است. تأثیر بر گونه های در معرض خطر مانند orangutans Bornean که به دلیل از بین رفتن زیستگاه با انقراض روبرو هستند.

خوشبختانه کارشناسان می گویند روش های اخلاقی و پایداری بیشتری وجود دارد. به عنوان مثال ، یک تحلیل سال 2015 نشان داد که محدود کردن گسترش مزارع جدید روغن نخل به مناطقی بدون جنگل و کاشت فقط در مناطقی که ذخایر کربن کم دارند می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را تا 60٪ کاهش دهد.

 

روغن پالم برای بدن مفید است یا مضر | مضرات روغن پالم

 

بالاخره روغن پالم مفید است یا مضر؟؟

روغن پالم یکی از پرمصرف ترین روغن های جهان است. اما در نهایت در پاسخ به این سوال که ایا روغن پالم مفید است یا مضر باید گفت که به طورکلی استفاده کم و متعادل از این روغن خطر زیادی برای سلامتی ندارد. حتی شما می توانید با مصرف آن از مزایای آن مانند وجود آنتی اکسیدان ها و ویتامین A نیز بهره مند شوید. اما به هرحال برای مصارف پخت و پز  و یا سرخ کردن میتوانید از روغن های جایگزین مانند روغن زیتون و روغن کنجد بهره ببرید.

اما درمورد اثرات بد و مضرات روغن پالم بر طبیعت باید گفت که با این حال، اثرات تولید آن بر محیط زیست، سلامتی حیوانات وحشی و زندگی افراد بومی بسیار نگران کننده است.

اگر می خواهید از روغن پالم استفاده کنید ، مارک های اخلاقی و دارای مجوز RSPO را خریداری کنید.علاوه بر این، از آنجایی که می توانید مزایای سلامتی مشابهی از سایر روغن ها و غذاها کسب کنید، احتمالاً بهتر است که نیاز روزانه خود را از سایر روغن های خوراکی گیاهی دریافت کنید.

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

آزمایش میکروبی شیر

علم فود

 www.independent.co.uk

 www.healthline.com

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.4 / 5. تعداد رای: 27

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی