آموزش مکانیک سیالات در صنایع غذایی|کنکور ارشد

مکانیک سیالات در صنایع غذایی چیست؟ چگونه مبحث مکانیک سیالات را برای کنکور ارشد صنایع غذایی بخوانم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی🌹. ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن پاسخ سوال هایتان در مورد درس اصول مهندسی صنایع غذایی و مبحث مکانیک سیالات در صنایع غذایی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید😊.

l;hآموزش مکانیک سیالات در صنایع غذایی

مکانیک سیالات در صنایع غذایی، یکی از مباحث مهم درس اصول مهندسی صنایع غذایی است که هرسال از این مبحث در کنکور ارشد صنایع غذایی، سوال مطرح میشود.من و همکارانم در مجموعه علم فود، یک پک تخصصی کنکور ارشد صنایع غذایی را آماده کرده ایم که این پک شامل 11 درس تخخصی صنایع غذایی که در کنکور مطرح میشود، میباشد. یکی از دروس این پک، درس اصول مهندسی صنایع غذایی است که تمام مباحث مهم اصول مهندسی از جمله مکانیک سیالات در صنایع غذایی، بررسی شده است.

معرفی مدرس پک آموزشی تخصصی کنکور ارشد صنایع غذایی

من مائده سادات هاشمی، دانشجوی ارشد گرایش مهندسی صنایع غذایی در دانشگاه تهران هستم. در سال 1398، موفق به کسب رتبه 2 در کنکور صنایع غذایی و کسب رتبه1 در آزمون کنترل کیفیت مواد غذایی شدم. در حال حاضر، مدرس دانشگاه هستم و از سوابق آموزشی خود میتوانم به تدریس درس شیمی مواد غذایی 1 در سایت فرادرس اشاره نمایم.

نگاهی به اهمیت مکانیک سیالات در صنایع غذایی

در درس مکانیک سیالات، رفتار جریان سیالات، زمانی که در لوله ها حرکت میکنند را بررسی میکنیم. همینطور مباحثی مثل پمپ ها، کاویتاسیون، موازنه انرژی در حرکت سیالات و معادله برنولی و….

این مقاله رو از دست نده:  سنسورهای دما در صنایع غذایی

در فرآیند تولیدی مواد غذایی، حرکت مواد غذایی مایع از یک مکان به مکان دیگر جزء ضروری محسوب می شود. از انواع مختلف سیستم ها برای انتقال مواد غذایی مایع خام یا فرآوری و همچنین فرآورده های مایع فرایند شده قبل از بسته بندی استفاده می شود. دامنه مواد غذایی که در یک کارخانه فرآوری با آنها سر و کار داریم گسترده است، شامل مواد غذایی با خواص متفاوت، از شیر گرفته تا رب گوجه فرنگی در این محدوده حضور دارند.

طراحی این سیستمها در فرآوری مواد غذایی نسبت به بیشتر کاربردهای دیگر کاملا متفاوت است زیرا الزام ضروری برای بهداشت و حفظ کیفیت فرآورده وجود دارد. سیستم انتقال باید با در نظر گرفتن سهولت و کارایی در پاکسازی طراحی شود. سیال یک کلمه عمومی است که برای گازها و مایعات استفاده می شود. یک سیال هنگامی شروع به حرکت می کند که نیرویی بر آن اعمال شود. در هر مکان و زمان در یک سیستم انتقال مایع، ممکن است چند نوع نیرو بر روی سیال عمل کند، فشار، نیروی ثقل (گرانش)، اصطکاک، اثرات حرارتی، بارهای الکتریکی، میدان های مغناطیسی و نیروهای کریولیس از جمله این نیروها هستند. از تجربه روزانه بر روی جابجایی انواع سیالات مختلف، می دانیم که اگر فشار در یک نقطه سیال و از نقطه دیگر باشد، سیال به طرف ناحیه کم فشار تر جریان می یابد.

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.