صفر تا 100 آزمون های میکروبی نوشابه گازدار

آزمون های میکروبی نوشابه گازدار

آزمون های میکروبی نوشابه گازدار را عملی یاد بگیرید. آزمون های میکروبی نوشابه گازدار چیست کنترل کیفیت میکروبی نوشابه گازدار به چه صورت است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با آزمون های میکروبی نوشابه گازدار انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

آزمون های میکروبی نوشابه گازدار چیست؟

آزمون های میکروبی نوشابه گازدار شامل موارد زیر است:

شمارش کلی میکروارگانیسم ها : بیشینه  10

باکتری های مقاوم به اسید : کمتر از 1

کپک و مخمر : کمتر از 1

فرمولاسیون-نوشیدنی-های-انرژی-زا-و-ورزشی

چرا کنترل کیفیت میکروبی نوشابه گازدار مهم است؟

نوشابه گازدار فراورده ای است که از اختلاط آب آشامیدنی، گاز کربنیک و مواد افزودنی مجاز خوراکی، قند و یا سایر شیرین کننده های مجاز تهیه و تولید میشود و دارای ویژیگی های ظاهری، فیزیکی و شیمیایی مطابق استاندارد باشد.

محدوده پی اچ نوشابه گازدار، 2.5 تا 4 است. وجود اسیدهای خوراکی با پی اچ پایین در این فراورده ها، رشد بسیاری از میکروب ها به خصوص انواع بیماری زا و هاگ دارها را محدود کرده است. علاوه بر آن گاز کربنیک موجود در نوشابه گازدار که دارای مواد مغذی کمتری می باشد، مثل سودا، رشد میکروب ها را بسیار محدود تر کرده است.

باکتری های مزوفیل و مخمرهــا نیـــز در صورتی کـه بـه تعــداد کـافی در فرآورده وجـــــود داشته باشند میتوانند نسبت به محیط نوشابه سازگاری حاصل کرده و در آن تکثیر شوند. رشد آن ها در فرآورده به طور معمول با ایجاد رسوب و کدورت، تولیــد گـــاز و تغییرات طعم و رنگ و بو همراه است.

این مقاله رو از دست نده:  ازمایش اندازه گیری عدد پراکسید

 

آزمون های میکروبی نوشابه گازدار

مهم ترین مخمرهای فاسد کننده نوشابه گازدار

بیشترین عامل فساد نوشابه های گازدار مخمر میباشد. مخمرها می توانند در شرایط اسیدی و بدون اکسیژن نوشابه ها رشد و تکثیر یابند. مهم ترین مخمرهای عامل فساد عبارتند از:

Candida, Brettanomyces, Saccharomyces,Zygosaccharomyces

مهم ترین باکتری های های فاسد کننده نوشابه گازدار

در مواردی کم نیز عامل فساد نوشابه ها، میکروارگانیسم های اسید دوست هستند مانند :

Lactobacillus, Leuconostoc, Acetobacter, Gluconobacter

 

مهم ترین کپک های فاسد کننده نوشابه گازدار

کپک های دارای آسکواسپور مقاوم به حرارت به ندرت در نوشابه های گازدار درمواردی که بسته بندی فرآورده آسیب دیده باشد مشکل ساز می شوند عبارتند از :

Byssochlamys fulva, B. nivea, Neosartorya fischeri, Talaromyces flavus

 

آزمایشات میکروبی نوشابه گازدار رو عملی یاد بگیرید

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، دو دوره آموزشی آزمایشگاه میکروب مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و مهارت محور در سایت علم فود ارائه میدهد. این دوره ها در آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی ضبط شده و آزمون های مهم و نکات مهم آزمایشات مواد غذایی در دوره آموزش داده شده است.

 با گذراندن دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی، با آزمون های میکروبی نوشابه گازدار به صورت کامل از نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، 3 آزمون میکروبی نوشابه گازدار یعنی، شمارش کلی میکروارگانیسم ها، باکتری های اسید دوست و کپک و مخمر آشنا میشوید. بعد از گذراندن دوره های آزمایشگاه شیمی و میکروب مواد غذایی میتوانید، گواهینامه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز با مجموعا 10 امتیاز بازآموزی کسب کنید. برای آشنایی با دوره های کنترل کیفیت مواد غذایی بر روی ثبت نام و شروع یادگیری کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  تست سواپ سطوح (تست سواپ در صنایع غذایی)

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

 

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین صنایع غذایی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکشین ارائه شده است تمامی مباحث مهمی که مسئولین صنایع غذایی در بدو ورود به واحد تولیدی باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز بازآموزی ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.9 / 5. تعداد رای: 39

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی