آیا روغن پالم در لبنیات استفاده میشود؟

در این پست از علم فود قصد داریم به این سوال که آیا روغن پالم در لبنیات استفاده می شود یا خیر پاسخ دهیم

 

 

آیا روغن پالم در لبنیات استفاده میشود؟

 

طبق گفته جناب آقای هدایت حسینی مدیرکل نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت:

روغن پالم یا روغن نخل یکی از انواع روغن های گیاهی خوراکی است که بیشتر از کشورهای آسیای جنوب شرقی ب ایران فرستاده میشود.
👈 این روغن همانند سایر روغن های گیاهی دیگر کلسترول و اسید چرب ترانس ندارد اما میزان اسید چرب اشباع آن از سایر روغن های گیاهی (آفتابگردان، سویا، کلزا) بیشتر است.

‼️بنابراین باتوجه به مزایای استفاده از چربی های گیاهی نسبت به چربی های حیوانی برای برخی از محصولات لبنی اجازه استفاده از آنها در برخی محصولات از جمله پنیر پروسس، پنیر پیتزا و پنیرخامه، بستنی، خامه قنادی و کره های مالشی(روغن های گیاهی، مارگارین و…) نیز از سوی وزارت بهداشت به صادرکنندگان محصولات لبنی داده شده است. البته شرط استفاده از این روغن در آن محصولات این است ک حتما بر روی بسته بندی این محصولات قید شود ک مثلا 10%روغن حیوانی این محصول با روغن پالم یا هر روغن گیاهی دیگر جایگزین شده تا مصرف کننده مطلع گردد.

❌ به غیر از محصولات چهارگانه ذکر شده (پنیر، کره، بستنی، خامه قنادی) وزارت بهداشت اجازه استفاده از روغن پالم در هیچ محصول لبنی دیگر از جمله شیر و ماست را نداده و تا کنون نیز گزارشی اعلام نشده است. ولی در عین حال نظارت ها دقیق تر خواهد شد و نمونه گیری از محصولات نهایی یک فرایند دائمی و پیگیر می باشد.

این مقاله رو از دست نده:  10 مورد از مهم ترین افزودنی ها در صنایع غذایی

 

 

روغن پالم در لبنیات

 

دکتر مجید حاجی فرجی،رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور:

لبنیات کم‌چرب بخورید چون …

لبنیات پرچرب در کشور با روغن‌های پالم برای قوام دادن و مزه‌دار کردن چرب می‌شوند و حاوی مقادیر زیادی اسید چرب اشباع هستند که برای سلامت مضر است بنابراین ترجیح آن است که شیر کم چرب مصرف شود.

اضافه کردن چربی گیاهی به لبنیات و شیرهای پرچرب در کارخانه‌های تولید لبنیات کار غیر قانونی نیست اما این حق مردم است که بدانند این میزان چربی در لبنیات و شیر، چربی خود شیر نیست و به آن چربی پالم اضافه شده است.

روغن پالم یا نخل 50 درصد اسید پالمیتیک دارد که یک اسید چرب اشباع شده است و به همین دلیل تصور می‌شود روغن پالم یک نوع روغن هیپرکلسترولمیک است. در صنایع غذایی افزودن روغن پالم در لبنیات در فرایند تولید معمولا انجام می‌شود و تولیدکنندگان محصولات لبنی با استانداردهای موجود صنایع غذایی به گرفتن چربی اشباع شیر اقدام می‌کنند بنابراین مصرف‌کنندگان لبنیات پرچرب باید بدانند که چربی شیر موجود را نمی‌خورند بلکه روغن پالم در لبنیات را میل می‌کنند.

اضافه کردن چربی گیاهی به لبنیات ازجمله افزودن روغن پالم در لبنیات به دلیل اسیدهای چرب مشکل زاست زیرا مصرف بیش از حد چربی‌های اشباع شده می‌تواند به بالا رفتن کلسترول خون و در نتیجه به بیماری قلبی منجر شود.

 

منبع : حکیم مهر

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *