شکر قهوه ای بهتر است یا سفید| تشخیص شکر قهوه ای تقلبی

 

شکر یک ماده طبیعی است که هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان را تشکیل داده است. در حالی که انواع بسیاری از شکر وجود دارد، شکر قهوه ای و سفید از محبوب ترین گونه ها هستند. در این مقاله درمورد اینکه شکر قهوه ای بهتر است یا سفید صحبت می کنیم تا به شما کمک کند که تصمیم بگیرید، کدام یک را انتخاب کنید. همچنین در ادامه روش هایی را برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی بررسی می کنیم تا بتوانید مرغوب ترین نوع آن را تهیه کنید. با علم فود همراه باشید.

 

 

 

شکر قهوه ای بهتر است یا سفید

 

با توجه به اینکه قند سفید و قهوه ای از محصولات یکسانی منشأ گرفته می شود ( نیشکر یا گیاه چغندرقند) به همین دلیل مشابه هستند. در حقیقت، بیشتر شکر قهوه ای ترکیبی از شکر و ملاس سفید است که نوعی شربت مشتق از شکر است. ملاس مسئول رنگ تیره آن است و ارزش غذایی آن را کمی افزایش می دهد.

اما در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر است یا سفید باید گفت که قابل توجه ترین تفاوت غذایی بین این دو ، این است که شکر قهوه ای کمی کلسیم ، آهن و پتاسیم بیشتر دارد.

اما به طور کلی گفته می شود، مقادیر این مواد معدنی موجود در قند قهوه ای ناچیز هستند، بنابراین منبع خوبی برای ویتامین ها یا مواد معدنی نیستند. یعنی نمی توان از آن به عنوان یک منبع برای مواد مغذی یاد کرد.

همچنین برای بررسی این موضوع که شکر قهوه ای بهتر است یا سفید باید گفت که شکر قهوه ای نیز حاوی کالری کمتری نسبت به شکر سفید است ، اما تفاوت آن حداقل است. یک قاشق چایخوری (4 گرم) شکر قهوه ای 15 کالری را تأمین می کند ، در حالی که همان مقدار قند سفید 16.3 کالری دارد، به همین دلیل شکر سفید کالری بیشتری دارد. گذشته از این اختلافات جزئی ، آنها تقریبا از نظر تغذیه ای مشابه هستند. تفاوت اصلی آنها را میتوان از نظر سلیقه و رنگ در نظر گرفت.

به طور خلاصه میتوان گفت که شکر قهوه ای حاوی کمی مواد معدنی بیشتر و کالری کمتری نسبت به شکر سفید است. با این حال ، اختلافات تغذیه ای بین این دو ناچیز است. ولی میتوان به طور کلی از نظر تغذیه ای در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر است یا سفید، گفت که شکر قهوه ای کمی بهتر از شکر سفید است.

این مقاله رو از دست نده:  ملاس چست؟| کاربرد ملاس در صنایع غذایی

 

 

شکر قهوه ای بهتر است یا سفید
قند قهوه ای

 

 

 

 

تولید شکر قهوه ای

 

شکر در آب و هوای گرمسیری که در آن گیاهان نیشکر یا چغندرقند رشد می کنند تولید می شود. هر دو گیاه برای تولید شکر مراحل مشابهی را طی می کنند. با این حال، روش های مورد استفاده برای تبدیل آن به قند قهوه ای و سفید متفاوت است.

  • ابتدا، آب شکر از هر دو محصول استخراج، تصفیه و گرم می شود تا یک شربت غلیظ به نام ملاس تشکیل شود.
  • در مرحله بعد، قند متبلور برای تولید بلورهای قند سانتریفیوژ می شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که به سرعت می چرخد ​​تا بلورهای قند را از ملاس جدا کند.
  • سپس شکر سفید برای حذف هرگونه ملاس اضافی و ایجاد کریستاله ای کوچکتر فرآوری می شود. پس از آن ، از طریق یک سیستم تصفیه میشود تا شکر سفید تشکیل شود.

قند قهوه ای تصفیه شده مانند شکر سفید است که حاوی ملاس نیز می باشد. درواقع، شکر قهوه ای نسبت به شکر سفید کمتر مورد فرایند قرار می گیرد و اجازه داده می شود که در آن مقداری ملاس و رنگ طبیعی حاصل از آن حفظ شود.

به طور خلاصه میتوان گفت که شکر سفید از طریق یک فرآیند تصفیه تولید می شود که درطی فرآیند، شربت قهوه ای به نام ملاس از بین میرود. از طرف دیگر، شکر قهوه ای یا برای حفظ محتوای ملاس خود کمتر تحت فرایند قرار می گیرد یا با مخلوط کردن شکر سفید با ملاس تولید می شود. با توجه به فرایند تولید آن درمورد اینکه شکر قهوه ای بهتر است یا سفید میتوان گفته که تفاوت آنها تنها در وجود ملاس در شکر قهوه ای می باشد که هم باعث میشود شکر قهوه ای کمی از نظر مواد مغذی بهتر باشد هم اینکه رنگ آن تیره شود.

 

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید
شکر قهوه ای و شکر سفید

 

 

 

آشپزی با شکر قهوه ای (شیرینی با شکر قهوه ای)

 

شکر سفید و قهوه ای را می توان به روش های مختلفی در پخت و پخت و پز استفاده کرد. در حالی که بعضی اوقات آنها می توانند به صورت متناوب مورد استفاده قرار گیرند ، انجام این کار ممکن است بر رنگ ، طعم یا بافت محصول نهایی شما تأثیر بگذارد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100آمورش تکنولوژی قند با رتبه 2 کنکور

ملاس موجود در شکر قهوه ای رطوبت را حفظ می کند، بنابراین استفاده از آن باعث می شود کالاهای پخته شده نرم و در عین حال متراکم تر باشند.

به عنوان مثال ، شیرینی های با شکر قهوه ای مرطوب تر و متراکم تر خواهند بود، در حالی که شیرینی های ساخته شده با شکر سفید به میزان بیشتری پف میکند و باعث می شوند هوای بیشتری به داخل خمیر بیفتد و در نتیجه شیرینی مطلوبی حاصل شود.

به همین دلیل ، شکر سفید در تعدادی از محصولات پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد در مقابل، شکر قهوه ای برای کالاهای پخته شده متراکم مانند نان کدو سبز و کوکی های غنی استفاده می شود.

موارد دیگر استفاده از قند قهوه ای ممکن است شامل لعاب و سس های غنی مانند سس کباب باشد.

 

 

 

تفاوت شکر سفید و قهوه ای

 

تفاوت اصلی قند سفید و قهوه ای در طعم و رنگ آنها است. اگر از شکر قهوه ای به جای شکر سفید استفاده کنیم، روی رنگ غذاها تأثیر می گذارد، و به غذا یا محصول مورد نظر ما رنگ کارامل یا رنگ قهوه ای می بخشد. بنابراین، هر کدام را انتخاب کنید به نتیجه نهایی دلخواه شما بستگی دارد.

قند قهوه ای و سفید نیز دارای پروفایل های طعم بی نظیری هستند. شکر قهوه ای به دلیل داشتن ملاس اضافه شده دارای طعم عمیق، کارامل یا تافی مانند است. به همین دلیل در کیک های شکلاتی و کلوچه ها و همچنین کیک های میوه ای غنی به خوبی کار می کند.

از طرف دیگر، شکر سفید شیرین تر است، بنابراین می توانید کمتر از آن استفاده کنید تا به طعم دلخواه خود برسید. عطر و طعم خنثی آن باعث می شود که در پخت و پز، به خوبی در اسفنج های میوه و شیرینی های شیرین به کار برده شود.

به طور خلاصه میتوان گفته که شکر سفید و قهوه ای به طور مشابه در پخت و پز استفاده می شود. با این حال، قند قهوه ای حاوی ملاس است که این امر بر طعم و رنگ غذا تأثیر می گذارد.

این مقاله رو از دست نده:  کاربرد استویا در صنایع غذایی |مزایای استویا

 

 

 

شکر قهوه ای بهتر است یا سفید

 

این عنوان که شکر قهوه ای بهتر است یا سفید را دوباره تکرار کردم تا بالاخره در یک جمع بندی کلی بگوییم کدام یک را باید شما انتخاب کنید:

این که شکر سفید و یا قهوه ای را انتخاب کنید ، به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد زیرا طعم و رنگ تفاوت اصلی این دو است. اگرچه قند قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است، اما مقادیر این مواد معدنی به قدری اندک هستند که هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند.

نکته مهم این است که،گفته شده که قند عامل مهمی در بروز بیماریهای چاقی و علت اصلی بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است. به همین دلیل ، توصیه می شود کمتر از 5-10٪ کالری روزانه خود از قند اضافه شده مصرف کنید. با این حال، حتی این مقدار باید برای سلامتی  محدود شود.

در حالی که خوب است که از محصولات یا مواد غذایی حاوی قند شیرین لذت ببرید اما باید همه نوع قندها را در یک رژیم غذایی سالم محدود کنید. به طورکلی در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر است یا سفید باید گفت که هنگام انتخاب بین قند قهوه ای یا سفید، اولویت شخصی خود را مدنظر داشته باشید، زیرا آنها تأثیرات برابر بر سلامتی شما دارند.

 

 

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید
شکر قهوه ای

 

 

 

تشخیص شکر قهوه ای تقلبی

 

یک راه خیلی ساده و سریع برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی وجود دارد که در ادامه آن را توضیح میدهم:

  • برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی کافی است که مقداری از آن را در آب حل کنید
  • سپس بعد از حل کردن و ته نشین شدن شکر آب را در لیوان دیگر منتقل کنید
  • اگر مشاهده کردید که شکر ته نشین شده در لیوان اول سفید است و آب کاملا رنگی شده به این معناست که شکر قهوه ای تقلبی می باشد.

که از این راه تشخیص شکر قهوه ای تقلبی بسیار آسان خواهد بود.

 

منبع:

ترجمه شده از سایت www.healthline.com

 

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.