شکر قهوه ای بهتر یا سفید+تشخیص شکر قهوه ای تقلبی

شکر قهوه ای بهتر است یا سفید

شکر قهوه ای بهتر یا سفید؟ تشخیص شکر قهوه ای تقلبی به چه صورت است؟ شکر یک ماده طبیعی است که هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان را تشکیل داده است. در حالی که انواع بسیاری از شکر وجود دارد، شکر قهوه ای و سفید از محبوب ترین گونه ها هستند. در این مقاله درمورد اینکه شکر قهوه ای بهتر یا سفید صحبت می کنیم تا به شما کمک کند که تصمیم بگیرید، کدام یک را انتخاب کنید. همچنین در ادامه روش هایی را برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی بررسی می کنیم تا بتوانید مرغوب ترین نوع آن را تهیه کنید. با علم فود همراه باشید.

 

 

شکر قهوه ای بهتر یا سفید؟؟

با توجه به اینکه قند سفید و قهوه ای از محصولات یکسانی منشأ گرفته می شود ( نیشکر یا گیاه چغندرقند) به همین دلیل مشابه هستند. در حقیقت، بیشتر شکر قهوه ای ترکیبی از شکر و ملاس سفید است که نوعی شربت مشتق از شکر است. ملاس مسئول رنگ تیره آن است و ارزش غذایی آن را کمی افزایش می دهد.

اما در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر یا سفید باید گفت که قابل توجه ترین تفاوت غذایی بین این دو ، این است که شکر قهوه ای کمی کلسیم ، آهن و پتاسیم بیشتر دارد. اما به طور کلی گفته می شود، مقادیر این مواد معدنی موجود در قند قهوه ای ناچیز هستند، بنابراین منبع خوبی برای ویتامین ها یا مواد معدنی نیستند. یعنی نمی توان از آن به عنوان یک منبع برای مواد مغذی یاد کرد.

همچنین برای بررسی این موضوع که شکر قهوه ای بهتر یا سفید باید گفت که شکر قهوه ای نیز حاوی کالری کمتری نسبت به شکر سفید است ، اما تفاوت آن حداقل است. یک قاشق چایخوری (4 گرم) شکر قهوه ای 15 کالری را تأمین می کند ، در حالی که همان مقدار قند سفید 16.3 کالری دارد، به همین دلیل شکر سفید کالری بیشتری دارد. گذشته از این اختلافات جزئی ، آنها تقریبا از نظر تغذیه ای مشابه هستند. تفاوت اصلی آنها را میتوان از نظر سلیقه و رنگ در نظر گرفت.

به طور خلاصه میتوان گفت که شکر قهوه ای حاوی کمی مواد معدنی بیشتر و کالری کمتری نسبت به شکر سفید است. با این حال ، اختلافات تغذیه ای بین این دو ناچیز است. ولی میتوان به طور کلی از نظر تغذیه ای در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر یا سفید، گفت که شکر قهوه ای کمی بهتر از شکر سفید است اما تنها کمی!!

 

شکر قهوه ای بهتر است یا سفید

فرایند تولید شکر قهوه ای به چه صورت است؟

شکر در آب و هوای گرمسیری که در آن گیاهان نیشکر یا چغندرقند رشد می کنند تولید می شود. هر دو گیاه برای تولید شکر مراحل مشابهی را طی می کنند. با این حال، روش های مورد استفاده برای تبدیل آن به قند قهوه ای و سفید متفاوت است.

  • ابتدا، آب شکر از هر دو محصول استخراج، تصفیه و گرم می شود تا یک شربت غلیظ به نام ملاس تشکیل شود.
  • در مرحله بعد، قند متبلور برای تولید بلورهای قند سانتریفیوژ می شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که به سرعت می چرخد ​​تا بلورهای قند را از ملاس جدا کند.
  • سپس شکر سفید برای حذف هرگونه ملاس اضافی و ایجاد کریستاله ای کوچکتر فرآوری می شود. پس از آن ، از طریق یک سیستم تصفیه میشود تا شکر سفید تشکیل شود.
این مقاله رو از دست نده:  کاربرد استویا در صنایع غذایی+مزایای استویا

اصل مطلب!!

قند قهوه ای تصفیه شده مانند شکر سفید است که حاوی ملاس نیز می باشد. درواقع، شکر قهوه ای نسبت به شکر سفید کمتر مورد فرایند قرار می گیرد و اجازه داده می شود که در آن مقداری ملاس و رنگ طبیعی حاصل از آن حفظ شود.

به طور خلاصه میتوان گفت که شکر سفید از طریق یک فرآیند تصفیه تولید می شود که درطی فرآیند، شربت قهوه ای به نام ملاس از بین میرود. از طرف دیگر، شکر قهوه ای یا برای حفظ محتوای ملاس خود کمتر تحت فرایند قرار می گیرد یا با مخلوط کردن شکر سفید با ملاس تولید می شود. با توجه به فرایند تولید آن درمورد اینکه شکر قهوه ای بهتر یا سفید میتوان گفته که تفاوت آنها تنها در وجود ملاس در شکر قهوه ای می باشد که هم باعث میشود شکر قهوه ای کمی از نظر مواد مغذی بهتر باشد هم اینکه رنگ آن تیره شود.

 

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید

 

آشپزی با شکر قهوه ای (شیرینی با شکر قهوه ای)

شکر سفید و شکر قهوه ای را می توان به روش های مختلفی در پخت و پخت و پز استفاده کرد. در حالی که بعضی اوقات آنها می توانند به صورت متناوب مورد استفاده قرار گیرند ، انجام این کار ممکن است بر رنگ ، طعم یا بافت محصول نهایی شما تأثیر بگذارد. ملاس موجود در شکر قهوه ای رطوبت را حفظ می کند، بنابراین استفاده از آن باعث می شود کالاهای پخته شده نرم و در عین حال متراکم تر باشند.

به عنوان مثال ، شیرینی با شکر قهوه ای مرطوب تر و متراکم تر خواهد بود، در حالی که شیرینی های ساخته شده با شکر سفید به میزان بیشتری پف میکند و باعث می شوند هوای بیشتری به داخل خمیر بیفتد و در نتیجه شیرینی مطلوبی حاصل شود. به همین دلیل ، شکر سفید در تعدادی از محصولات پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد در مقابل، شکر قهوه ای برای کالاهای پخته شده متراکم مانند نان کدو سبز و کوکی های غنی استفاده می شود. موارد دیگر استفاده از قند قهوه ای ممکن است شامل لعاب و سس های غنی مانند سس کباب باشد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 آموزش تکنولوژی قند

 

 

تفاوت شکر سفید و شکرقهوه ای

تفاوت اصلی شکر سفید و شکر قهوه ای در طعم و رنگ آنها است. اگر از شکر قهوه ای به جای شکر سفید استفاده کنیم، روی رنگ غذاها تأثیر می گذارد، و به غذا یا محصول مورد نظر ما رنگ کارامل یا رنگ قهوه ای می بخشد. بنابراین، هر کدام را انتخاب کنید به نتیجه نهایی دلخواه شما بستگی دارد.

قند قهوه ای و سفید نیز دارای پروفایل های طعم بی نظیری هستند. شکر قهوه ای به دلیل داشتن ملاس اضافه شده دارای طعم عمیق، کارامل یا تافی مانند است. به همین دلیل در کیک های شکلاتی و کلوچه ها و همچنین کیک های میوه ای غنی به خوبی کار می کند.

از طرف دیگر، شکر سفید شیرین تر است، بنابراین می توانید کمتر از آن استفاده کنید تا به طعم دلخواه خود برسید. عطر و طعم خنثی آن باعث می شود که در پخت و پز، به خوبی در اسفنج های میوه و شیرینی های شیرین به کار برده شود.

به طور خلاصه میتوان گفته که شکر سفید و قهوه ای به طور مشابه در پخت و پز استفاده می شود. با این حال، قند قهوه ای حاوی ملاس است که این امر بر طعم و رنگ غذا تأثیر می گذارد.

 

 

 

در نهایت شکر قهوه ای بهتر یا سفید؟؟

این عنوان که شکر قهوه ای بهتر یا سفید را دوباره تکرار کردم تا بالاخره در یک جمع بندی کلی بگویم کدام یک را باید شما انتخاب کنید:

این که شکر سفید و یا قهوه ای را انتخاب کنید ، به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد زیرا طعم و رنگ تفاوت اصلی این دو است. اگرچه قند قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است، اما مقادیر این مواد معدنی به قدری اندک هستند که هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند.

نکته مهم این است که،گفته شده که قند عامل مهمی در بروز بیماریهای چاقی و علت اصلی بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است. به همین دلیل ، توصیه می شود کمتر از 5-10٪ کالری روزانه خود از قند اضافه شده مصرف کنید. با این حال، حتی این مقدار باید برای سلامتی  محدود شود.

در حالی که خوب است که از محصولات یا مواد غذایی حاوی قند شیرین لذت ببرید اما باید همه نوع قندها را در یک رژیم غذایی سالم محدود کنید. به طورکلی در پاسخ به این سوال که شکر قهوه ای بهتر یا سفید باید گفت که هنگام انتخاب بین قند قهوه ای یا سفید، اولویت شخصی خود را مدنظر داشته باشید، زیرا آنها تأثیرات برابر بر سلامتی شما دارند.

این مقاله رو از دست نده:  کاربرد استویا در صنایع غذایی+مزایای استویا

 

 

شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید

 

 

تشخیص شکر قهوه ای تقلبی به چه صورت است؟

یک راه خیلی ساده و سریع برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی وجود دارد که در ادامه آن را توضیح میدهم:

  • برای تشخیص شکر قهوه ای تقلبی کافی است که مقداری از آن را در آب حل کنید
  • سپس بعد از حل کردن و ته نشین شدن شکر آب را در لیوان دیگر منتقل کنید
  • اگر مشاهده کردید که شکر ته نشین شده در لیوان اول سفید است و آب کاملا رنگی شده به این معناست که شکر قهوه ای تقلبی می باشد.

که از این راه تشخیص شکر قهوه ای تقلبی بسیار آسان خواهد بود.

 

روش های تشخیص قند قهوه ای اصل

تشخیص قند قهوه‌ای اصل از نوع تقلبی که با رنگ و شکر سفید ساخته شده است می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. در اینجا چند روش برای شناسایی قند قهوه‌ای اصل از تقلبی را معرفی می‌کنیم:

بافت و رنگ: قند قهوه‌ای اصل معمولاً دارای رنگ یکنواخت و قهوه‌ای ملایم است و ممکن است کمی مرطوب باشد. اگر قند خیلی خشک و دارای رنگ غیر یکنواخت باشد، ممکن است تقلبی باشد.

مزه و بو: قند قهوه‌ای اصل دارای طعم و بوی ملایمی از ملاس است. اگر قند بوی قوی از کارامل یا بوی غیرطبیعی داشته باشد، ممکن است تقلبی باشد.

حل شدن در آب: قند قهوه‌ای اصل در آب به تدریج حل می‌شود و رنگ آب به طور یکنواخت قهوه‌ای می‌شود. اگر قند سریع حل شود و رنگ قهوه‌ای از خود به جا بگذارد، ممکن است نشانه‌ای از اضافه شدن رنگ به قند باشد.

رطوبت: قند قهوه‌ای اصل معمولاً کمی مرطوب است. اگر قند کاملاً خشک باشد، ممکن است تقلبی باشد.

بررسی اطلاعات بسته‌بندی: خرید از برندهای معتبر و بررسی اطلاعات روی بسته‌بندی می‌تواند کمک‌کننده باشد. مطمئن شوید که قند قهوه‌ای از ملاس طبیعی ساخته شده باشد و مواد افزودنی نداشته باشد.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید از روش‌های آزمایشگاهی استفاده کنید، اما روش‌های فوق می‌تواند به شما کمک کند تا به صورت اولیه قند قهوه‌ای اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

آزمایش میکروبی شیر

علم فود

 www.healthline.com

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 48

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی