کسب رتبه های تک رقمی کنکور ارشد صنایع غذایی 1403

انواع محصولات تراریخته کشاورزی و دامی

محصولات تراریخته

یکی از برجسته ترین دستاوردهای علم مهندسی ژنتیک ، تولید محصولات تراریخته است. امروزه با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به غذا و از طرفی عدم کفایت فراورده های کشاورزی سنتی در ارائه نیازهای غذایی به مردم، گرایش به سمت تولید و مصرف محصولات تراریخته افزایش یافته است. شاید یکی از سوالاتی این روزها برایتان پیش می آید این است که محصولات تراریخته یعنی چه؟ مزایا محصولات تراریخته چیست؟ معایب محصولات تراریخته چیست؟ برای پاسخ به این سوالات با علم فود همراه باشید.

 

محصولات تراریخته یعنی چی؟

محصولات تراریخته ( GMO) به محصولاتی گفته شده که با دستکاری ژنتیکی وضعیت آنها دچار تغییر شده باشد. نظیر: انتقال یک یا چند ژن که دارای ویژگی های جدید است مثل:

 • مقاومت در برابر ویروس ها
 • مقاومت در برابر خشکسالی
 • مقاومت در برابر سرما
 • مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها
 • مقاومت در برابر قارچ ها

محصولات تراریخته، گوجه تراریخته

چرا محصولات تراریخته؟

پیش بینی شده است که جمعیت کره زمین تا چند دهه آینده به نه میلیارد نفر برسد. درحال حاضر 10 کودک در هر دقیقه به علت گرسنگی از بین میرود. جهت تامین غذای این جمعیت روبه رشد در طول چهل سال آینده، میزان تولید محصولات باید افزایش یابد. درحالیکه زمین های قابل کشت و منابع آبی، سوخت های زیستی و شرایط محیطی مناسب و کافی نیستند. به همین دلیل استفاده از محصولات تراریخته علی رغم چالش های موجود یکی از راهکارهای درحال توسعه است.

هدف از تولید محصولات تراریخته محصولات کشاورزی، تولید پایدار و توسعه کشاورزی و به دنبال آن کمک به کاهش گرسنگی و رفع سوءتغذیه است. محصولات تراریخته نه تنها در افزایش کیفیت موثر بوده بلکه در تولید مواد دارویی از جمله واکسن ها نقش دارند.

کشور چین اولین تولید کننده تنباکو تراریخته و کشور آمریکا اولین کشوری بود که گوجه فرنگی را که به منظور تاخیر در رسیدن آن دستکاری ژنتیکی کرد و به دنبال آن تولید سایر محصولات تراریخته نظیر سویا و سپس ذرت و به ترتیب محصولات دیگری چون موز، پنبه، سیب، سیب زمینی، چغندر قند و گلابی ادامه یافته است.

کشور آمریکا بزرگترین تولید کننده محصولات تراریخته بوده است بطوری که با 73 میلیون هکتار سطح زیر کشت دارای جایگاه اول در تولید ذرت، سویا، پنبه، خربزه و محصولات دیگر است. بعد از آمریکا، آرژانتین، برزیل، هند و کانادا بیشترین تولید این محصولات را دارند. همه ی کشور های تولید کننده محصولات تراریخته ملزم به پیروی از قوانین و مقررات خاص این نوع محصولات هستند. در کشور ایران برنج به عنوان اولین محصول تراریخته تولید شده می باشد، اغلب محصولات تراریخته که در کشور ایران استفاده میشوند وارداتی هستند.

 

محصولات تراریخته

 

تراریخته و فروریخته

تراریخته

به فرایند تزریق یک ژن برون زاد (تراژن) به جانداران زنده اشاره دارد. به طوریکه جاندار ویژگی جدیدی پیدا میکند و آن را فرزندانش منتقل می کند.

فروریخته

در صورتی که ژنی از جاندار حذف شود به آن جاندار فروریخته گفته میشود.

 

محصولات کشاورزی و دامی تراریخته

دستکاری ژنتیکی بیشتر در گیاهان رایج هست، ابتدا در خارج از گیاه، DNA نوترکیب را آماده کرده و سپس به درون سلول های گیاه انتقال میدهند. گونه های حاصل از این دستکاری های ژنتیکی می توانند نسبت به گونه های طبیعی، محصول بیشتری تولید کرده و یا نوعی ماده مغذی که گونه طبیعی فاقد آن است را دارا باشند.

طیف وسیعی از مواد غذایی مثل انواع میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات و لبنیات، روغن و… به این روش تولید میشوند، در این رابطه بسیاری از محققان، مهندسی زنتیک را ابزاری مناسب برای مقابله با گرسنگی می دانند.

محصولات کشاورزی تراریخته و محصولات دامی تراریخته در گروه محصولات غلات (برنج، گندم، سیب زمینی)، دانه های روغنی (زیتون،سویا، کلزا، ذرت)، میوه ها(مرکبات، گلابی، سیب)، سبزیجات (گوجه فرنگی، چغندر قند، یونجه)، دام و طیور (تولید شیر با کیفیت، تولید الیاف با قابلیت جدا شدن توسط دست) طبقه بندی می شوند، که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

 

محصولات تراریخته مضر هستند یا مفید

گندم تراریخته

گندم در مناطق مختلف آب و هوایی کشت می شود، یکی از مسائلی که گندم تولیدی را تهدید می کند قارچ فوزاریوم و ارایزیف است که باعث ایجاد بیماری قارچی شده و از قدیمی ترین پاتوژن های گندم است. به همین دلیل از علم مهندسی ژنتیک به منظور تولید گندم تراریخته با مقاومت بالا در برابر قارچ ها استفاده می شود.

از اگروباکتریوم که حاوی دو ژن کیتیناز و گلوکاناز به منظور انتقال ژن استفاده می شود، این ژن های ضد قارچی پروتئین هایی که مربوط به بیماری زایی هستند را کد می کنند و در نتیجه دیواره سلول قارچ نامبرده را تخریب و سیستم دفاعی میزبان را تقویت میکند.

در نتیجه اثر افزودن دو ژن کیتیناز و گلوکاناز در گندم تراریخته، مقاومت گندم به بیماری های قارچی افزایش می یابد، گندم پایداری بهتری در برابر قارچ ها داشته، مانع از زرد شدن، قهوه ای شدن، سفیدک زدن، سیاهک زدن گندم می شود، باعث کاهش مصرف قارچ کش ها شده و سمیت کاهش می یابد.

محصولات تراریخته، گندم تراریخته

غلات تراریخته در غذای کودک

یکی از الزامات استاندارد ملی در تولید غذای کودکان برپایه غلات، ردیابی کردن ارگانیسم تغییر ژن یافته است. پایه غذای کودکان غلات است و با افزودن موادی مثل شیر و میوه تهیه میشود. یکی از اصلی ترین نگرانی مسئولین بهداشت و تغذیه کودکان احتمال وجود ارگانیسم تغییر ژن یافته در غذای کودکان است.

این مقاله رو از دست نده:  کاربرد پروبیوتیک ها در صنایع غذایی

از جمله معایب محصولات تراریخته غلات در غذای کودک می توان به حساسیت و واکنش آلرژیک است که ممکن است به دلیل تولید پروتئین نوترکیب ایجاد شود، مقاومت به آنتی بیوتیک ها، تغییر اسید آمینه، اسید چرب اشاره کرد.

 

کلزا تراریخته

کارایی انتقال ژن در کلزا پایین است. در نتیجه با توجه به میزان پایین درصد تراریختگی در این گیاه انتخاب روش درست انتقال ژن بسیار ضروریی است و باید بهینه باشد.از مهم ترین روش های انتقال ژن در کلزا می توان به انتقال ژن توسط قطعات ریشه، انتقال ژن توسط زیر لپه، انتقال ژن توسط برگهای لپه ای اشاره کرد. که انتقال ژن توسط برگ های لپه ای یک روش مناسب، ساده، ارزان و زمان کمتری برای آن صرف می شود.

 

ذرت تراریخته

فراوان ترین رنگدانه در طبیعت کاروتنوئیدها هستند و افزایش آن در غلات که غذای اصلی دام است مهم بوده. ذرت دارای آنزیم فایتوئین سنتتاز است که این آنزیم به عنوان آنزیم کلیدی شناخته شده و در سنتز کاروتنوئید ها موثر است. به کمک علم مهندسی ژنتیک ژن فایتوئین سنتتاز به برگ گیاه ذرت وارد می شود و نشانگر این است که سطح عمومی کاروتنوئید ها به شدت افزایش داشته و بیشتر مربوط به بتاکاروتن بوده است. از جمله مزایا محصولات تراریخته ذرت می توان به تولید ذرت فراسودمند که در رژیم غذایی دام و انسان هم به عنوان آنتی اکسیدان و هم پیشساز ویتامین A عمل میکند، اشاره کرد.

 

محصولات تراریخته

 

گلابی تراریخته

درختان میوه دار از جمله گلابی دارای نوعی بیماری به نام آتشک هستند و علاوه بر آن زمان رشد میوه گلابی طولانی است و حدود 5 تا 7 سال برای بالغ شدن گلابی زمان لازم است که از معایب محسوب می شود. در علم مهندسی ژنتیک به این نتیجه رسیده اند که انتقال ژن به گلابی در مقایسه با سایر میوه های دانه دار مانند سیب سخت تر بوده و موفقیت کمتری پیش رو داشته که علت آن، مشکل باززایی پس از تلقیح میباشد.

از جمله مزایا محصولات تراریخته گلابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت به بیماري آتشک
 • افزایش قابلیت ریشه زایی
 • کاهش زمان رشد

محصولات تراریخته، گلابی تراریخته

مرکبات تراریخته

شانکرباکتریایی مرکبات مهم ترین بیماری در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر است. گونه های این باکتری روی مرکبات ایجاد آلودگی می کند. علائم آن شامل زخم هایی با هاله آفتاب سوخته روی برگ و ساقه، تولید صمغ روی شاخه، تنه و گاه میوه و فرو رفتگی تنه درخت می باشد. از جمله مزایا محصولات تراریخته مرکبات می توان به  تولید مرکبات مقاوم به عوامل بیماری زا، توسط انتقال ژن کدکننده ژن کیتیناز و گلوکاناز که باعث افزایش مقاومت مرکبات نسبت به عوامل بیماریزا می شود اشاره کرد.

 

گوجه فرنگی تراریخته

گوجه فرنگی به علت داشتن انواع ویتامین ها، اسیدآمینه، قند و املاح معدنی نقش مهم در سلامت انسان دارد. از جمله مزایا محصولات تراریخته گوجه فرنگی  عبارت است از با انتقال ژن آنتی سنس به گوجه فرنگی طول دوره ماندگاری در گوجه فرنگی تراریخته دو برابر گوجه فرنگی غیر تراریخته افزایش میابد.

 

محصولات تراریخته

 

دام و طیور

در کشورهاي در حال توسعه به دامپروری کمتر پرداخته شده است و یکی از عواملی که باعث کاهش کارایی این صنعت شده است بیماری دام و طیور می باشد. برای جلوگیری از بیماری ها باید از واکسن و دارو استفاده شود که ممکن است استفاده از دارو و واکسن ها مشکلاتی از قبیل  اثر منفی بر روی دام، ایجاد مقاومت دام نسبت به داروها، تجمع متابولیت دارو در فراورده های حاصل از دام و طیور مانند گوشت، شیر، تخم مرغ را ایجاد کند.

بطورکلی هدف از تولید دام های تراریخته موارد زیر است :

 • تولید شیر با پروتئین مفید
 • بهبود ارزش درمانی و غذایی
 • رشد و بقا دام و انسان

 

محصولات تراریخته

 

مزایا محصولات تراریخته

افزایش عمر نگه داری محصول

محصولات تراریخته در مقابل تنش های زیستی مانند: آفات، بیماری ها، سموم و تنش های غیر زیستی مانند: سیل، شوری، درجه حرارت و خشکسالی مقاوم خواهند شد و به همین دلیل از مزایا محصولات تراریخته افزایش عمر و پایداری طول عمر آن ها می شود.

 

حفاظت از محیط زیست

از مزایا محصولات تراریخته افزایش کیفیت خاک، کاهش خسارت و فرسایش خاک و به حفظ ذخیره مواد آلی در خاك میباشد که از گرم شدن زمین میکاهد. چون گیاهان کربن دي اکسید بیشتري مصرف کرده و اکسیژن بیشتري به زمین برگردانده و باعث کاهش گرم شدن زمین و پدیده ي گلخانه اي می شود.

 

تولید محصولات فراسودمند

با انتقال ژن و یا تولید محصولات تراریخته می توان سطح برخی از اجزاي غذایی و یا زیست فعال ماده غذایی را افزایش داد و کمبود  ویتامین A و قدرت فراسودمندی محصول را بهبود بخشید. نظیر برنج تراریخته که حاوی مقداري ویتامین A است و کمبود این ویتامین را جبران میکند.

 

کاهش هزینه ها

از جمله مزایا محصولات تراریخته می توان به کاهش هزینه مصرف آفت کش ها و از طرفی کاهش هزینه کارگری اشاره کرد.

 

 

معایب محصولات تراریخته

 مقداری ناسازگاری با محیط زیست

فرار ژن یکی از مشکلات پیش روی و معایب محصولات تراریخته است که با ورود به محیط زیست مشکلاتی را از قبیل مقاوم شدن گونه های وحشی و غیره ایجاد میکند.

این مقاله رو از دست نده:  12 اصل غنی سازی مواد غذایی

 

تعارض اقتصادی

از معایب محصولات تراریخته گران بودن آنهاست. کشاورز از تولید این محصولات به سود قابل قبول خود میرسد، اما فروشنده به نفع خود محصول را گران تر میفروشد.

 

حساسیت زایی

یکی دیگر از معایب محصولات تراریخته حساسیت زایی آنها می باشد. به دلیل تولید پروتئین های نوترکیب در این محصولات، ممکن است وقتی وارد بدن انسان می شود برای بدن بیگانه باشد و باعث حساسیت و واکنش آلرژیک شود.

 

کاهش کارایی آنتی بیوتیک ها

یکی از معایب محصولات فراریخته این است که این محصولات به ویروس ها و باکتری ها مقاوم شده و کارایی آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد.

 

کاهش تنوع زیستی

از دیگر معایب محصولات تراریخته این است که با آسیب رساندن به آفات و حشرات باعث کاهش تنوع زیستی میشود. ممکن است موجودات مانند آفات، از گیاهان تراریخته یا گرده آن ها و یا باقیمانده این گیاهان در خاک تغذیه کنند و باعث مرگ آن ها شود یا اثر غیر مستقیم داشته باشد و باعث تغییر وزن آن ها و یا تغییر مدت زمان زنده ماندن آن ها شود.

 

بزرگترین شرکت تولید و عرضه کننده محصولات تراریخته

شرکت مونتسانو (شرکت آمریکایی)، بزرگترین شرکت تولید کننده بذر تراریخته در دنیا است که در ابتدا یک شرکت تولید کننده مواد شیمیایی مانند ساخارین و آلاینده های خطرناک بود و در حال حاضر عظیم ترین شرکت جهان در عرصه فناوری های زیستی است و نیز در کنار علف کش ها، گیاهانی تولید میکند که در مقابل این ترکیبات مقاوم اند.

شرکت-تولیدکننده-محصولات-تراریخته

بزرگترین کشورهای تولیدکننده محصولات تراریخته

در رتبه جهانی، آمریکا مقام اول، برزیل مقام دوم و آرژانتین مقام سوم تولید کنندگان محصولات تراریخته هستند. کشور آمریکا حدود 69درصد سهم تولید محصولات تراریخته را دارد و محصولاتی مانند ذرت، سویا، پنبه، کانولا، چغندرقند، یونجه، پاپایا و کدو را به صورت تراریخته تولید میکند. تحولات و پیشرفت های عمده در ایالات متحده آمریکا در سال 2015 در این زمینه صورت گرفته و تاییدیه 4 محصول تراریخته گرفته شد:

1.سیب با نام تجاری Arctic

2.سیب زمینی با نام تجاری innate

3.سالمون اصلاح شده به عنوان اولین محصول حیوانی تراریخته

4.تجاری سازی کانولا

 

سیب تراریخته

سیب تراریخته که با برش سیاه نمیشود بلکه رنگ انها زمانی تغییر می کند که واقعا فاسد شده باشد. در این محصول آنزیم اکسید پلی فنول که سبب تغییر رنگ در این میوه میشود، وجود ندارد زیرا ژن مسئول آن خاموش شده است.

 

سیب زمینی تراریخته

سیب زمینی مقاوم به قارچ بلایت یکی از محصولات تراریخته جدید آمریکا است که در سال 2015 تجاری سازی شد.

 

ماهی سالمون تراریخته

ماهی سالمون تراریخته که رشد سریع دارد و ژن هورمون رشد را از یک نوع ماهی دیگر دریافت کرده و به این قابلیت رشد سریعتر دست پیدا کرده است.

 

مرغ تراریخته

مرغ تراریخته یکی دیگر از محصولات تراریخته که تخم مرغ آن برای درمان یک بیماری نادر ولی کشنده انسانی که به علت نقص در آنزیم لیپاز لیزوزومی نامیده میشود کاربرد دارد دارد و در سال 2015 در آمریکا تایید شد.

 

گوجه فرنگی تراریخته

تولید گوجه فرنگی تراریخته که مقاوم به آفت مگس مینور است در موسسه فناوری ازمیر ترکیه تولید شد، مثال دیگری از محصولات تراریخته است.

 

لیست محصولات تراریخته در ایران

در ایران، محصولات تراریخته به صورت محدودی تولید و وارد بازار می‌شوند. لیست محصولات تراریخته در ایران به صورت زیر است:

1. ذرت تراریخته: یکی از محصولاتی که در ایران به صورت تراریخته کاشته می‌شود.
2. پنبه تراریخته: این محصول نیز با هدف افزایش مقاومت به آفات و کاهش استفاده از سموم کشاورزی تولید می‌شود.
3. سویا تراریخته: در برخی موارد واردات سویا تراریخته به ایران صورت می‌گیرد، هرچند تولید داخلی آن محدود است.

لازم به ذکر است که مصرف و تولید محصولات تراریخته در ایران تحت قوانین و مقررات خاصی انجام می‌شود و سازمان‌ها و نهادهای مختلفی بر این فرآیند نظارت دارند. برای اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، مراجعه به منابع رسمی مانند وزارت جهاد کشاورزی یا سازمان حفاظت محیط زیست توصیه می‌شود.

 

 

قوانین و مقررات محصولات تراریخته در ایران

قوانین و مقررات محصولات تراریخته در ایران توسط نهادها و سازمان‌های مختلف دولتی تنظیم و اجرا می‌شود. این قوانین به منظور اطمینان از ایمنی، سلامت و حفظ محیط زیست در مورد استفاده از محصولات تراریخته تدوین شده‌اند. برخی از مهم‌ترین قوانین و مقررات محصولات تراریخته در ایران در این زمینه عبارتند از:

قانون ایمنی زیستی:

این قانون در سال ۱۳۸۸ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد. هدف این قانون، تنظیم و کنترل فعالیت‌های مرتبط با موجودات زنده اصلاح‌شده ژنتیکی (تراریخته) به منظور حفظ سلامت انسان، حیوانات و گیاهان و حفاظت از محیط زیست است. این قانون شامل مقررات مربوط به واردات، صادرات، تولید، انتشار و استفاده از موجودات تراریخته می‌شود.

سازمان حفاظت محیط زیست:

این سازمان مسئول بررسی و ارزیابی تاثیرات زیست‌محیطی محصولات تراریخته است. برای واردات یا تولید هر محصول تراریخته، باید از این سازمان مجوز گرفت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

این وزارتخانه مسئول ارزیابی سلامت و ایمنی غذایی محصولات تراریخته است. محصولات تراریخته باید تحت آزمایش‌های مختلف قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که برای مصرف انسانی بی‌خطر هستند.

این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی هوشمند مواد غذایی

وزارت جهاد کشاورزی:

این وزارتخانه نیز در فرآیند تصویب و کنترل محصولات تراریخته نقش دارد. علاوه بر بررسی مسائل مرتبط با کشاورزی و محیط زیست، این وزارتخانه مسئول ترویج و آموزش کشاورزان در مورد استفاده صحیح از محصولات تراریخته است.

برچسب‌گذاری:

یکی از الزامات قانونی برای محصولات تراریخته در ایران، برچسب‌گذاری صحیح این محصولات است. باید به طور واضح مشخص شود که محصول تراریخته است تا مصرف‌کنندگان بتوانند با اطلاعات کامل تصمیم بگیرند.

مقررات واردات و صادرات:

واردات و صادرات محصولات تراریخته نیاز به مجوزهای خاصی دارد و باید مطابق با مقررات ملی و بین‌المللی انجام شود.

در مجموع، قوانین و مقررات محصولات تراریخته در ایران به منظور اطمینان از ایمنی و حفظ محیط زیست، تحت نظارت دقیق و با همکاری نهادهای مختلف اجرایی می‌شود.

 

لیست محصولات تراریخته در ایران، قوانین و مقررات محصولات تراریخته در ایران

تاثیرات محصولات تراریخته بر محیط زیست

محصولات تراریخته (GMOs) تأثیرات مختلفی بر محیط زیست دارند که می‌توان آنها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 تأثیر بر تنوع زیستی

الف. کاهش تنوع ژنتیکی:

با کاشت مداوم محصولات تراریخته مقاوم به آفات یا علف‌کش‌ها، تنوع ژنتیکی محصولات کشاورزی کاهش می‌یابد، زیرا کشاورزان تمایل دارند از یک نوع بذر استفاده کنند که بازدهی بیشتری دارد.

ب. اثرات غیرمستقیم بر گونه‌های غیرهدف:

محصولاتی که دارای ژن مقاومت به آفات هستند، می‌توانند بر گونه‌های غیرهدف، مانند حشرات مفید و سایر جانداران، تأثیر منفی بگذارند.

ج. رقابت با گونه‌های بومی:

 انتشار غیرکنترل شده ژن‌های تراریخته به گیاهان وحشی، می‌تواند موجب رقابت با گونه‌های بومی شده و توازن اکوسیستم را بر هم زند.

 

2. تأثیر بر خاک

الف. تغییرات در میکروفلور خاک:

بقایای گیاهان تراریخته می‌توانند ترکیب میکروارگانیسم‌های خاک را تغییر دهند، که این تغییرات ممکن است به تخریب خاک منجر شود.

ب. کاهش کیفیت خاک:

استفاده مکرر از علف‌کش‌های مرتبط با محصولات تراریخته می‌تواند به تخریب ساختار خاک و کاهش باروری آن منجر شود.

 

 3. تأثیر بر آفات و علف‌های هرز

الف. مقاومت آفات:

با استفاده طولانی مدت از محصولات تراریخته مقاوم به آفات، آفات ممکن است مقاوم شوند که مبارزه با آنها را سخت‌تر می‌کند.

ب. گسترش علف‌های هرز مقاوم:

استفاده گسترده از علف‌کش‌ها برای محصولات تراریخته می‌تواند موجب ظهور و گسترش علف‌های هرز مقاوم به علف‌کش‌ها شود.

 

 4. آلودگی ژنتیکی

الف. انتقال ژن:

انتقال ژن‌های تراریخته به گیاهان غیر تراریخته از طریق گرده‌افشانی می‌تواند منجر به آلودگی ژنتیکی شود.

ب. حفظ تنوع زراعی:

انتقال ژن‌های تراریخته به گیاهان زراعی سنتی می‌تواند به کاهش تنوع زراعی و تهدید امنیت غذایی منجر شود.

 

 5. تأثیر بر آب

الف. آلودگی منابع آبی:

استفاده گسترده از مواد شیمیایی مرتبط با محصولات تراریخته، مانند علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها، می‌تواند به آلودگی منابع آبی منجر شود.

ب. اثرات بر اکوسیستم‌های آبی:

مواد شیمیایی منتقل شده به منابع آبی می‌توانند بر اکوسیستم‌های آبی و جانداران آنها اثرات مخربی داشته باشند.

 

 6. تغییرات در مدیریت کشاورزی

الف. وابستگی به شرکت‌های تولید بذر:

کشاورزان به شرکت‌های بزرگ تولید کننده بذرهای تراریخته وابسته می‌شوند که می‌تواند هزینه‌های تولید را افزایش دهد و کنترل محلی بر کشاورزی را کاهش دهد.

 

ب. تغییر در الگوهای کشت:

استفاده از محصولات تراریخته می‌تواند الگوهای کشت را تغییر دهد و به مزارع یکپارچه و بزرگ‌تر منجر شود که ممکن است به تخریب زیستگاه‌ها و از بین رفتن تنوع طبیعی بینجامد.

با توجه به این موارد، محصولات تراریخته تأثیرات متعددی بر محیط زیست دارند که نیاز به ارزیابی دقیق و مدیریت مناسب برای کاهش اثرات منفی آنها ضروری است.

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین فنی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی ارائه شده و در بستر اپلیکشین قابل مشاهده می باشد، تمامی سرفصل های مهم غذا و دارو که مسئولین فنی صنایع غذایی در بدو ورود به کار باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره، گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی مشاهده آموزش کلیک کنید:

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی

کنترل کیفیت و آزمایشگاه مواد غذایی

آزمایشگاه مواد غذایی

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، آموزش آزمایشگاه های کنترل کیفیت محصولات غذایی را به صورت عملی و تحلیلی تهیه کرده است. برای آشنایی و ثبت نام در این دوره های آموزشی بر روی مشاهده دوره ها کلیک کنید. (بعد از گذراندن این دوره ها، امکان دریافت گواهی معتبر و مورد تایید سازمان غذا و دارو با امتیاز آموزشی وجود دارد).

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اینستاگرام علم فود

علم فود

مروري بر مزایا و معایب محصولات تراریخته و انواع محصولات تراریخته در صنایع غذایی

محصولات تراریخته یا دستکاری ژنتیکی

 محصولات تراریخته

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.6 / 5. تعداد رای: 59

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی