دستگاه بسته بندی توزین دار+بسته بندی حبوبات

دستگاه بسته بندی توزین دار

دستگاه بسته بندی توزین دار چیست و در خط تولید بسته بندی حبوبات به چه صورت عمل میکند؟ سلام به دوستان عزیز علم فودی ; خیلی خوشحال هستیم تا فرصتی پیش اومد که در مورد دستگاه بسته بندی توزین دار در صنایع غذایی صحبت کنیم،  همونطور که از اسم دستگاه مشخصه، اساس کار این دستگاه ها بر وزن کردن محصول و در قدم بعدی بسته بندی اون هست، در ادامه با علم فود همراه باشید.

دستگاه بسته بندی توزین دار

دستگاه بسته بندی توزین دار

دستگاه های بسته بندی توزین دار عموما برای بسته بندی مواد گرانولی مثل حبوبات، خشکبار، غلات، قند، شکر، چای، برنج، تافی، چیپس و پفک و…. در وزن های کم تا بسته بندی به صورت گونی وجود دارد. در اینجا هدف ما بررسی دستگاه های بسته بندی توزین دار در صنعت غذا با ظرفیت های بین 20 تا 2000 گرم می باشد که این دستگاه در خطوط تولید بسته بندی مانند بسته بندی حبوبات کاربرد دارد.

 

مخزن دستگاه بسته بندی توزین دار

شما برای آماده سازی محصول مانند حبوبات برای توزین و بسته بندی، نیاز دارید تا مواد خود را با استفاده از یک بالابر اتوماتیک یا غیر اتوماتیک و یا به صورت دستی به مخزن دستگاه بسته بندی توزین دار انتقال دهید، مخزن دستگاه بسته بندی توزین دار در بالای آن به قرار دارد که وظیفه آن ذخیره و انتقال مواد اولیه به ترازو های دیجیتال دستگاه بسته بندی توزین دار است، عمل انتقال مواد از مخزن به ترازو های دیجیتالی با استفاده از عمل لرزش یا ویبره انجام می شود، ظرفیت مخازن دستگاه های بسته بندی، با توجه به تعداد ترازو و سرعت بسته بندی متغیر است.

 

سیستم توزین

اساس کار دستگاه بسته بندی توزین دار، وزن کردن محصول با استفاده از ترازو های تعبیه شده در قسمت فوقانی دستگاه می باشد، دستگاه های بسته بندی بر اساس تعداد ترازو های توزین، نامگذاری می شوند مثلا دستگاه بسته بندی 4 توزین، که بیانگر وجود 4 ترازو دیجیتال در قسمت بالایی دستگاه می باشد.

تعداد ترازو ها بر اساس بودجه، نیاز و ظرفیت خط تولید شما می تواند متفاوت باشد که میتوان به انواع تک توزین، 2 توزین، 4 توزین، 6 توزین و دستگاه های مولتی هد که میتواند 10 یا بیشتر از 10 عدد ترازو داشته باشد، طبیعتا هرچه تعداد توزین ها بالاتر باشد، انتظار میرود که سرعت بسته بندی دستگاه بیشتر باشد مثلا به طور معمول دستگاه بسته بندی 4 توزین بین 15 تا 40 بسته در دقیقه میتواند تولید کند.

دستگاه بسته بندی مولتی هد

محل قرار گیری رول بسته بندی

شما بر اساس محصول خود نیاز دارید یک لفاف بسته بندی تهیه کنید تا محصول خود را درون آن قرار داده و به بازار عرضه کنید، لفاف بسته بندی در انواع مختلف سلفونی، ترسبافون صدفی، پلی‌استر، متالایز، فویل آلومینیوم و … می باشد. شما بعد از سفارش طرح بسته بندی خود، آنرا به صورت رول تحویل میگیرید، در قسمت پشتی دستگاه بسته بندی توزین دار، محلی برای قرارگیری رول بسته بندی تعبیه شده است که شما باید رول رو در آنجا قرار داده و لفاف بسته بندی را از مسیر های مشخص هدایت کنید تا به قسمت یقه و لوله بسته بندی برسد، فرآیند باز شدن و حرکت رول به سمت قسمت بسته بندی به صورت خودکار انجام میشود.

این مقاله رو از دست نده:  روغن پالم مفید است یا مضر؟؟

 

تاریخ زن حرارتی

شما نیاز دارید تا بعضی از اطلاعات لازم مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، قیمت محصول، سری ساخت و بعضی اطلاعات مورد نیاز محصول را به صورت روزانه و حتی ساعتی تغییر دهید، فلذا نمیتواند این اطلاعات را به صورت از پیش چاپ شده روی لفاف محصول خود درج کنید.

در اینجا شما نیاز به یک تاریخ زن حرارتی دارید تا اطلاعات متغییر محصول را بتوانید روی آن چاپ کنید، پس دستگاه تاریخ زن یک بخش مهم می باشد. شما میتوانید این فرایند را قبل از بسته بندی و یا بعد از بسته بندی انجام دهید.

قبل از بسته بندی با قرار دادن یک دستگاه تاریخ زن در مسیر عبور لفاف در دستگاه بسته بندی توزین دار می توانید اطلاعات را در قسمت مشخصی از دستگاه چاپ کنید. اگر میخواهید بعد از فرآیند بسته بندی این کار را انجام دهید، میتوانید یک جت پرینتر را بعد از دستگا قرار دهید تا عمل چاپ را برای شما انجام دهد.

 

قسمت لوله و یقه

دستگاه بسته بندی توزین دار در قسمت جلویی خود بخشی دارد که لفاف بسته بندی دور آن شکل داده می شود و قسمت های لبه پشتی بسته بندی در این بخش رو هم قرار میگیرد، این بهش دارای یک یقه و یک لوله است که با توجه به عرض بسته بندی شما اندازه آن هم میتواند تغییر کنید.

در قسمت یقه بسته بندی به صورت استوانه ای فرم میگیرد و قسمت هایی که باید به هم دوخته شود، در کنار هم قرار میگیرد، لوله هم باعث میشود که فرم بسته بندی حفظ شده و محصول از درون آن به بسته بندی منتقل شود، در اصل لفاف دور لوله را می پوشاند.

لوله و یقه دستگاه بسته بندی توزین دار

فک های حرارتی

به آخرین قسمت فرآیند بسته بندی دستگاه بسته بندی توزین دار رسیدیم، در این قسمت باید قسمت پستی بسته بندی ابتدا به وسیله فک های حرارتی ( المنت دار) به هم دوخته شود تا لفاف حالت یکپارچه استوانه ای به خود بگیرد، این عمل با استفاده از فک های عمودی دستگاه بسته بندی توزین دار انجام میشود.

حالا که بسته بندی به صورت یک پارچه شد وقت آن است تا قسمت انتهایی آن دوخته شود، در این قسمت با استفاده از فک های افقی در پائین ترین قسمت ، انتهای بسته بندی دوخته شده و با اعلام سیستم هوشمند دستگاه به بخش توزین ها، اولین ترازویی که به وزن تعیین شده رسید باشد باز می شود و از طریق مجرای مشخص و لوله انتهایی، محصول در بسته بندی قرار میگیرد، بعد از پایان فرآیند تخلیه ترازو، بسته بندی پائین تر رفته و به وسیله فک های افقی تعبیه شده، قسمت بالایی بسته بندی نیر دوخته میشود.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 خط تولید آدامس+فرمولاسیون آدامس

توجه کنید که در دستگاه بسته بندی توزین دار فک های افقی به صورت همزمان عمل کرده و قسمت بالایی بسته پر شده، و قسمت پائینی بسته بندی بالایی به صورت همزمان پر می شود و در وسط این دو فک حرارتی، یک تیغ تعبیه میشود که بسته بندی ها را از هم جدا میکند.

در اینجا فرآیند بسته بندی در دستگاه بسته بندی توزین دار به پایان رسیده و بسته بندی کامل و آماده از قسمت پائینی دستگاه به پائین می افتد. شما میتوانید در این قسمت یک نوار نقاله قرار دهید تا بسته بندی هایی که به پائین می افتد توسط آن جابجا شده و به جلو حرکت کند تا به میز بسته بندی کارتنی رسیده و توسط کارگران در کارتن قرار داده شود.

آموزش راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی، کارگاه بسته بندی حبوبات

اطلاعات تکمیلی دستگاه بسته بندی توزین دار

برق دستگاه بسته بندی توزین دار

شما میتوانید بر اساس سفارش خود، دستگاه با برق تک فاز و یا سه فاز تهیه کنید که با توجه به عملکرد دستگاه توصیه ما به شما تهیه دستگاه بسته بندی توزین دار 3 فاز می باشد تا راندمان و عملکرد دستگاه، کاهش پیدا نکند. این دستگاه به صورت میانگین بین 2 تا 4 کیلووات بر ساعت مصرف برق دارد.

 

سایر عملکرد های هوشمند دستگاه

  • چشم الکترونیک جهت تنظیم طول بسته
  • سیستم PID جهت تنظیم حرارت
  • سیستم کنترل ویبره از طریق HMI
  • سیستم PLC و HMI جهت کنترل عملکرد دستگاه (منوی چند زبانه)

سیستم تزریق گاز ازت

برای بعضی از مواد غذایی جهت حفظ کیفیت و افزایش شلف لایف محصول نیاز دارید تا در فرآیند بسته بندی، گاز ازت (N2) را به داخل بسته تزریق کنید، گاز ازت در بسته بندی چیپس الزامی می باشد زیرا با افزایش فضای درون بسته بندی از آسیب فیزیکی و خرد شدن محصول جلوگیری کرده و همچنین به واسطه خنثی و بی اثر بودن ازت، از واکنش روغن درون محصول با اکسیژن و ایجاد رنسیدیتی و فساد جلوگیری میکند.

گاز ازت(N2) یک گاز خنثی محسوب میگردد که واکنشی با محصول شما انجام نمیدهد. از گاز ازت در سایر محصولات با بسته بندی های مختلف استفاده میشود. مثلا روغن که بعد از عمل پرکردن محصول به داخل بطری تزریق میگردد. در بسته بندی های محصولاتی مثل خشکبار به واسطه ارزش بالای محصول و عمر کم، تزریق ازت توصیه میگردد. بسته بندی محصولاتی مانند حبوبات، لزوما نیاز به تزریق ازت ندارد.

دستگاه بسته بندی توزین دار، خط تولید بسته بندی حبوبات، بسته بندی خشکبار

عملکرد این سیستم به این صورت است که باید گاز ازت را به صورت سیلندر های کپسولی تهیه کرده و از طریق سیستم مانومتر به دستگاه متصل کنید. ( این سیستم به صورت جداگانه روی دستگاه قابل نصب می باشد) و در هنگام تخلیه محصول به داخل بسته بندی، توسط خود دستگاه بسته بندی توزین دار به صورت هوشمند، به داخل بسته بندی تزریق خواهد شد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 خط تولید ژله خوراکی

توصیه ما این است که این قابلیت را روی دستگاه های خود از ابتدا تعبیه کنید هرچند ممکن است به آن نیازی نداشته باشید در اینصورت شما میتوانید این قابلیت را غیر فعال کنید، اما ممکن است در زمانی خاص به بسته بندی محصولات خاص اقدام کنید که اگر دستگاه شما این قابلیت را نداشته باشد با محدودیت روبرو خواهید شد.

 

سیستم فرم پاکت زن

اگر شما دستگاه را به صورت عادی تهیه کنید، فرم بسته بندی آن به صورت بالشتی می باشد. اگر قصد شما این باشد که بسته بندی هایی با فرم های پاکتی و ایستاده به بازار عرضه کنید نیازمند آن هستید که سیستم فرم پاکت زن را روی دستگاه خود تعبیه کنید تا ظاهر بسته بندی زیبا تر و متفاوت تری را به بازار عرضه کنید.

دستگاه بسته بندی توزین دار اتوماتیک بدون دخالت دست و به صورت اتوماتیک با سیستم های کاملا هوشمند کار بسته بندی را برای شما انجام می دهد. عملکرد دستگاه بسته بندی توزین دار میتواند به صورت الکترومکانیک پنوماتیک باشد که تلفیقی از الکتروموتور ها و جک های پنوماتیکی باشد که به وسیله فشار باد ایجاد شده توسط کمپرسور جابجا میشود.

همچنین دستگاه بسته بندی توزین دار میتواند با مکانیزم پنوماتیک و با استفاده از جک های پنوماتیکی با فشار باد کار کند. در نهایت بسته بندی خارج شده از هر دو دستگاه یکی هست و انتخاب عملکرد تاثیر چندانی در محصول نهایی ندارد.

دستگاه های بسته بندی توزین دار با مکانیسم الکترومکانیک پنوماتیک به واسطه داشتن الکتروموتور بیشتر، قسمت بالاتری دارند. اما از نظر متخصصان ماشین آلات صنایع غذایی، عملکرد آنها بر دستگاه های پنوماتیک ارجحیت ندارد و شما میتوانید با هزینه کمتر، دستگاه های پنوماتیک را با عملکرد تقریبا یکسان تهیه کنید.

قیمت یک دستگاه بسته بندی توزین دار در نیمه دوم سال 1400 بین 140 میلیون تومان تا 200 میلون تومان بوده که اگر قصد تهیه این دستگاه ها را دارید میتوانید از ما مشاوره دریافت کرده و بعد از آن اقدام به خرید نمائید.برای دریافت مشاوره و خرید دستگاه در این لینک فرم پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

دوره آموزشی راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی

دوره آموزشی راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی، به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکیشن علم فود قابل مشاهده هست. در این دوره آموزشی به مباحث مهمی که باید در مورد راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی بدانید، پرداخته شده است. برای آشنایی با جزئیات سرفصل های دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

آموزش راه اندازی کارگاه بسته بندی مواد غذایی، کارگاه بسته بندی حبوبات

منبع

تیم تخصصی و مشاوران سایت علم فود

خرید دستگاه بسته بندی توزین دار از خارج کشور

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 57

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی