آزمون اندازه گیری نمک خیارشور

اندازه گیری نمک خیارشور به چه صورت است؟سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای آشنایی با نحوه اندازه گیری نمک خیارشور انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید?.

 

اندازه گیری نمک خیارشور

مواد موردنیاز برای اندازه گیری نمک خیارشور

1.آب مقطر

2.اسیدنیتریک غلیظ

3.نیترات نقره 0.1 نرمال

4.معرف فرو سولفات آمونيوم اشباع شده

5. نرمال 0.1 آمونيوم تيوسيانات

 

وسایل لازم اندازه گیری نمک خیارشور

1. ترازوی آزمایشگاهی با دقت 0.01 گرم

2. بالن اندازه گیری 100 میلی لیتری

3. بشر 50 میلی لیتری

4. پی پت 2 میلی لیتری

5.پی پت حجمی 25 میلی لیتری

6. قیف شیشه ای

7.پالایه کاغذی

8. هم زن شیشه ای

9.ارلن مایر 250 یا 500 میلی لیتری

دوره آموزشی متخصص آزمایشگاه مواد غذایی 

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره آزمایش های مهم شیمی مواد غذایی از جمله جدول تغذیه ای مواد غذایی که جزء آزمایشات مهم هستند به صورت کاملا عملی آموزش داده شده است. از مواردی که در دوره عملی آزمایشگاه شیمی آموزش داده شده میتوان به اندازه گیری پروتئین، چربی، قند، نمک، اسیدیته، خاکستر، دانسیته، رطوبت و آزمایشات مهم دیگر اشاره کرد.

همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

روش اندازه گیری نمک خیارشور

حدود 3 گرم از نمونه را به دقت در بشر 50 ميلي ليتری وزن كنيد. سپس به كمک هـم زن شيشه ای و آب مقطر، آزمايه را به يک بالن حجمی 100 ميلي ليتري بريزيد و به اندازه بسنده آب مقطـر بـه آن بيافزائيد تا حجم آن نزديك به 50 ميلي ليتر برسـد . محلـول را خـوب تكـان دهيـد ، سـپس بـه كمـك  پي پت، 2 ميلي ليتر اسيد نيتريك غليظ و 25 ميلي ليتر نيتـرات نقـره 0.1 نرمـال ، بـه محلـول بيافزائيـد .

  محلول نوشته شده در بالا را با آب مقطر به حجم 100 ميلي ليتر برسانيد و پـس از هـم زدن آن را از كاغـذ صافي بگذرانيد و 25 ميلي ليتر از محلول پالايش شده را با پي پت به ارلن 250 يا 500 ميلي ليتري بريزيـد و سپس 2 ميلي ليتر معرف فرو سولفات آمونيوم به آن افزوده، سپس بـا آمونيـوم تيوسـيانات 0.1 نرمـال تـا رسيدن به رنگ آجري روشن ، تيتر نماييد . درصد كلرورسديم را با استفاده از فرمول شـش بـه شـرح زيـر ، محاسبه كنيد :

فرمول-اندازه-گیری-نمک-خیارشور

 

s = درصد کلرور سدیم

N= میلی لیتر نیترات نقره

T = میلی لیتر تیوسیانات امونیوم مصرفی

W = وزن نمونه گرم

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اینستاگرام علم فود

 

 

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

مقالات سایت علم فود قابل کپی نیستند و در صورت نیاز به فایل متنی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به تهیه آن کنید، توضیحات زیر را با دقت بخوانید.

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

  • وارد لینک پرداخت شوید
  • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
  • ***در فرم پرداخت لینک مقاله مورد نظر خود را وارد نمائید*** (در صورت وارد نکردن لینک، هیچ فایلی برای شما ارسال نخواهد شد)
توجه کنید که فایل PDF همین مقاله برای شما ارسال خواهد شد. و هیچ محتوای بیشتری نسبت به این مقاله ارسال نخواهد شد. (این قابلیت برای کسانی است که نیاز به فایل محتوا جهت ارائه در دانشگاه یا مقالات دارند است)

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی