آزمون صافی غشایی در آزمایشات میکروبی

آزمون صافی غشایی در آزمایشات میکروبی

آزمون صافی غشایی را عملی یاد بگیرید. آزمون صافی غشایی در آزمایشات میکروبی چیست؟ چگونه با روش صافی غشایی یا فیلتراسیون غشایی، آزمون میکروبی انجام بدیم؟ آزمون صافی غشایی آب معدنی به چه صورت هست؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. در این مقاله از علم فود، قصد داریم روش صافی غشایی در آزمایشات میکروبی مواد غذایی را بررسی کنیم. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

صافی غشایی (فیلتراسیون غشایی) چیست؟

صافی غشایی، غشای نازک غیر رشته ای است که برای جداسازی میکروب ها از مایعات و گازها مورد استفاده قرار می گیرد. با کاربرد پمپ خلا یا فشار، ذرات بزرگتر از روزنه روی سطح آن باقی می ماند.

کیفیت صافی های غشایی یا فیلتراسیون غشایی از یک جنس به جنس دیگر یا حتی از یک سری ساخت به سری ساخت دیگر متفاوت است. بنابراین کنترل کیفیت به صورت منظم توصیه میشود.

 

شمارس کلستریدیوم پرفرنژنس در آب با روش صافی غشایی

در آزمون صافی غشایی، حجم مشخصی از نمونه یا رقت های تهیه شده از آن با استفاده از صافی غشایی با قطر منافذ 0.45 میکرومتر که برای باقی ماندن اسپورهای کلستریدیوم مناسب هست، صاف میشود. سپاس غشا در محیط کشت تریپتوز سولفیت سیکلوسرین آگار (وجود سیکلوسرین از رشد باسیلوس ها جلوگیری میکند) به صورت بی هوازی در دمای 44 درجه سانتی گراد به مدت 21 ساعت گرمخانه گذاری میشود.

کلستریدیوم پرفرنژنس معمولا کلنی هایی سیاه رنگ یا خاکستری تا زرد متمایل به قهوه ای ایجاد میکند که در نتیجه احیای سولفیت به سولفید از واکنش با نمک های آهن موجود در محیط می باشد.

این مقاله رو از دست نده:  آزمون های کنترل کیفی هل (آزمایشات هل)

کلنی های مشخص، شمارش شده و آزمون های تاییدی نیز انجام میشود. نتیجه به صورت کلنی شمارش شده در حجم نمونه محاسبه میشود. اگر تنها شمارش اسپورها لازم باشد، برای غیرفعال کردن باکتری رویشی، نمونه ابتدا در دمای 60 درجه سانتیگراد تیمار میشود.

آزمون صافی غشایی در آزمایشات میکروبی

تایید کلستریدیوم پرفرنژنس در روش صافی غشایی

توصیه میشود در روش صافی غشایی در آزمون آب، اگر تعداد کلنی ها یک تا 10 باشد، تمام کلنی ها برای تایید بررسی شوند. برای تعداد کلنی های بالاتر از 10، حداقل 10 کلنی به صورت تصادفی انتخاب شده و بررسی شوند. برای انجام تایید،همه 1 تا 10 کلنی و در موارد بیش از 10 کلنی، حداقل 10 کلنی انتخاب شده را روی آگار خون دار کشت دهید.

اگر این کار عملی نباشد، همه کلنی های شاخص روی صافی غشا باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر هم محیط کشت آگار خون دار در دسترس نبود،از کلمبیا آگار پایه با یک آگار غنی شده-مغذی دیگر (مثلا ترپتون سوی آگار) میتوانید استفاده کنید. پلیت ها را به صورت بی هوازی در دمای 36 درجه به مدت 21 ساعت گرمخانه گذاری کنید.

 

انجام آزمون فسفاتاز اسیدی

کلنی هایی که به صورت بی هوازی در پلیت های آگار خون دار یا نوترینت آگار رشد کردند را بر روی کاغذ صافی پخش کنید و روی کلنی ها، 2 تا 3 قطره معرف فسفاتاز اسیدی بریزید. ایجاد رنگ ارغوانی در طول 3 تا 4 دقیقه، مشخص کننده واکنش مثبت می باشد.

 

تفسیر مشاهده کلنی ها

کلستریدیوم پرفرنژنس، کلنی هایی با رنگ سیاه یا خاکستری تا زرد متمایل به قهوه ای بر روی محیط کشت تریپتون سوی آگار تولید میکند، حتی اگر کلنی ها کم رنگ باشند و همچنین آزمون فسفاتاز اسیدی آن ها مثبت باشد.

این مقاله رو از دست نده:  تست سواپ سطوح (تست سواپ در صنایع غذایی)

 

روش صافی غشایی در آزمون های میکروبی رو به صورت عملی یاد بگیرید

مجموعه علم فود به عنوان همکار آموزشی سازمان غذا و دارو، دو دوره آموزشی آزمایشگاه میکروب مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و مهارت محور در سایت علم فود ارائه میدهد. این دوره ها در آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی ضبط شده و آزمون های مهم و نکات مهم آزمایشات مواد غذایی در دوره آموزش داده شده است.

یکی از آزمون های آموزش داده شده در دوره میکروبی مواد غذایی، روش صافی غشایی می باشد. بعد از گذراندن دوره ها میتوانید، گواهینامه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز با مجموعا 10 امتیاز بازآموزی کسب کنید. برای آشنایی با دوره های کنترل کیفیت مواد غذایی بر روی ثبت نام و شروع یادگیری کلیک کنید:

دوره های تخصصی آزمایشگاه مواد غذایی

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین صنایع غذایی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکشین ارائه شده است تمامی مباحث مهمی که مسئولین صنایع غذایی در بدو ورود به واحد تولیدی باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز بازآموزی ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 محیط کشت vrba (وی آر بی آگار)

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه به سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.8 / 5. تعداد رای: 38

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی