آزمایش میکروبی آب به روش MPN

آزمایش میکروبی آب به روش MPN به چه صورت است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنونیم که علم فود رو برای یادگیری آزمایش میکروبی آب به روش MPN انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

آزمایش میکروبی آب به روش MPN

روش شمارش بیشترین تعداد احتمالی یکی از راه های شمارش میکروارگانیسم های موجود زنده در مواد غذایی است با این روش می‌توان گفت که غلظت و تراکم میکروارگانیسم ها در یک ماده غذایی مشخص می گردد. اصول روش مبتنی بر اساس نظریه احتمالات بوده و فرض بر این است که میکروارگانیسم ها با یک توزیع یکنواخت و به طور اتفاقی در نمونه ماده غذایی پخش شده‌اند .

این روش خصوصاً در مورد آن گروه مواد غذایی به کار می رود که احتمال وجود تعداد کمی میکروارگانیسم ( کمتر از ۱۰ عدد گرم ) در آن‌ها تخمین زده می‌شود . یکی از بهترین مثال هایی که در این مورد می توان ذکر نمود شمارش کلی فرم های آب ، فرآورده های شیر و سایر مواد غذایی با این روش است . آنجایی که در بعضی مواد غذایی جامد امکان توزیع یکنواخت ارگانیسم‌ها بسیار بعید است لذا این روش در مورد مواد غذایی مایع مخصوصاً آب دقت بیشتری دارد و به طور کلی روش MPN و نتایج به دست آمده از آن دارای دقت کمتری از روش استفاده از محیط های جامد مثل روش استاندارد کشت صفحه ای می باشد.

 

ابزار مورد نیاز برای آزمایش میکروبی آب به روش MPN

 • ظروف قابل سترون شدن و بزرگ
 • حلقه یا لوپ کشت
 • جای مخصوص قرار دادن لوله ها
 • شعله یا چراغ بنزن
 • میکروسکوپ با بزرگنمایی ۹۰۰
 • لام میکروسکوپ
 آزمایش میکروبی آب به روش MPN

مواد مورد نیاز برای آزمایش کیفیت میکروبی آب

 • آبگوشت یست گلوکز تریپتون
 • آبگوشت قلب خرد شده گوساله
 • آبگوشت سوی تریپتیکاز
 • آبگوشت مغزی
توصیه می شود که از هر محیط کشت یکسری لوله بدون وارد کردن نمونه غذایی در آن به منظور کنترل سترون بودن محیط در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر روش پنج لوله ای mpn ‏،استفاده قرار می گیرد، یک سری 5 تایی لوله تنها حاوی محیط کشت جهت کنترل باید در نظر گرفته شود.

روش mpn برای کدام دسته از مواد غذایی استفاده میگردد؟

این روش همان طور که گفته شد غالباً جهت مواد غذایی حاوی تعداد کم میکروارگانیسم به کار میرود بنابراین استفاده از نمونه با حجم زیاد متداول است . روش غالباً برای شمارش انواع بخصوصی از میکروارگانیسم ها به کار می رود که در این موارد از محیط های اختصاصی استفاده می شود . انواع باکتری هایی که با این روش شمارش می شوند شامل سالمونلا، استافیلوکوک ، کلی فرم ها ، کلیفرم های مدفوعی و اشرشیاکلی می باشند .

روش آزمایش میکروبی آب به روش MPN

در مرحله اول رقت سازی انجام میشود سپس نسبت ۱ قسمت به نمونه ۱۰ قسمت محیط کشت باید محفوظ بماند. مثلاً 10 گرم نمونه مورد استفاده قرار می گیرد ، باید آن را به ۱۰۰ میلی لیتر محیط کشت وارد کرد . روش های متداول روش سه یا پنج لوله ای است مثلاً اگر سه سری سه تایی لوله در نظر گرفته می شود ، این لوله حاوی نمونه در رقت های یک دهم ، یک صدم ، یک هزارم میباشند. لوله های کشت شده در  32درجه سانتی گراد به مدت ۴۸ ساعت قرار می گیرند. ممکن است گرمخانه گذاری در گرمخانه یا در حمام آب انجام شود.

آزمایش میکروبی آب به روش MPN رو به صوت کاملا عملی یاد بگیر

مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. در این دوره سعی شده چالش هایی احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه آزمایش میکروبی آب به روش MPN و هچنین سایر میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 شمارش اشرشیاکلی در مواد غذایی

دوره های تخصصی آزمایشگاه

دوره آزمایشگاه شیمی مواد غذایی

آموزش صفر تا صد آزمایشگاه شیمی مواد غذایی به صورت عملی در سایت علم فود به همراه گواهینامه معتبر آموزشی

دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی

دوره تخصصی آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی به همراه آموزش اصول تخصصی کار در آزمایشگاه مواد غذایی

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):
اینستاگرام علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه / 5. تعداد رای:

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

 • وارد لینک پرداخت شوید
 • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
 • ***در قسمت توضیحات لینک این مقاله به همراه عنوان آن را وارد نمائید*** ( شرکت مسئولیتی در قبال اشتباه وارد کردن عنوان مقاله و یا اطلاعات از جانب خریدار ندارد)
توجه کنید که هرآنچه در محتوای مقاله مورد نظر شما باشد برای ارسال خواهد شد: نه کمتر نه بیشتر!!

دقت کنید که فایل PDF این مقاله به آدرس ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میگردد، پس از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید.

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.