خشک کن پنوماتیک (پنوماتیک درایر)

Pneumatic-Dryer-خشک کن پنوماتیک

خشک کن پنوماتیک چیست؟ کاربرد خشک کن پنوماتیک چیست؟ عملکرد خشک کن پنوماتیک به چه صورت است؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنون که علم فود رو برای آشنایی با خشک کن پنوماتیک انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

کاربرد خشک کن پنوماتیکی چیست؟

یکی دیگر از انواع خشک کن های مواد غذایی، خشک کن پنوماتیکی است. یکی از سیستم های خشک کردن و کاهش رطوبت که بیشتر در مورد غلات و حبوبات مورد استفاده قرار می گیرد، خشک کن پنوماتیکی است. در خشک کن پنوماتیکی، برای خشک کردن مواد غذایی از جریان هوای گرم که دارای سرعت نسبتاً بالایی است استفاده میشود.

با این تفاوت که ماده ی غذایی باید قابلیت تعلیق در جریان هوا را داشته باشد لذا کاربرد آن محدود به مواد غذایی با اندازه ی ریز خواهد بود. این خشک کن ها ظرفیت بالایی دارند و برای خشک کردن نهایی پودر شیر تخم مرغ آرد و مواد پودری و همچنین برای کاهش رطوبت دانه های روغنی مانند سویا قبل از فرآیند خرد کردن در کارخانه های روغن کشی کاربرد دارند.

خشک کن پنوماتیکی، پنوماتیک درایر

عملکرد خشک کن پنوماتیکی به چه صورت است؟

یکی از ویژگی های این نوع خشک کن های صنایع غذایی، مدت زمان تماس نسبتاً کوتاه بين هوای گرم و مواد ذرات (1 تا 60 ثانیه) در بخش خشک کردن استن. از آنجا که سطح تماس جریان هوا با ماده غذایی بسیار زیاد است، معمولا عمل خشک کردن به صورت کامل صورت میگیرد. سطح بزرگ برای انتقال حرارت و جرم همچنین ضریب انتقال حرارت و جرم بالا که در این سیستم ها اتفاق می افتد منجر به سرعت خشک شدن بالا و در نتیجه ظرفیت خشک شدن بالا میشود.

این خشک کن ها به شکل کانال های عمودی یا افقی هستند که ماده ی غذایی با رطوبت کمتر از ۴۰ درصد به همراه جریان هوا وارد آنها میشوند کانالها عایق بندی شده هستند تا از اتلاف حرارتی جلوگیری شود. طول کانال متناسب با زمان خشک کردن است. از آنجا که بعضی از ذرات در اثر خشک شدن بسیار سبک میشوند، لذا وجود یک سیکلون برای جدا کردن این ذرات که در هوا باقی مانده اند ضروری است.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100خط تولید ماست در کارخانه

 

مزایای کاربرد خشک کن پنوماتیکی در صنایع غذایی چیست؟

مزیت های استفاده از خشک کن پنوماتیکی در صنایع غذایی شامل موارد زیر است:

1.خشک کردن در دمای پایین انجام می شود، از این رو مصرف انرژی بالایی را فراهم می کند.

2. اثربخشی خشک کردن بالا و هزینه های انرژی کم

3. خشک کردن مداوم را می توان در زمان کوتاه به دست آورد.

4.خشک کن های فلاش پنوماتیکی می توانند با ظرفیت بسیار بالا و در فضای بسیار کم عمل کنند.

5. خشک کن فلاش پنوماتیکی ظرفیت تبخیر بالایی را ارائه می دهد.

6. خشک کن پنوماتیکی دارای فن های خنک کننده با حجم و فشار بالا است.

 

خشک کن های صنعتی، خشک کن های مواد غذایی، خشک کن پنوماتیکی، پنوماتیک درایر

خشک کن پنوماتیکی با نقاله پنوماتیکی چه تفاوتی دارد؟

در نقاله پنوماتیکی از نیروی باد برای انتقال مواد به نقاط مختلف استفاده میشود. حسن آن این است که که میتوان محصول را میتوان در تمام جهات انتقال داد. برای مثال در آسیاب و سیلو استفاده میشود. در سیلوها برای انتقال از یک نقطه به چند نقطه یا از چند نقطه به یک نقطه توسط نیروی مکش استفاده میشود. اساس عملکرد خشک کن پنوماتیکی و نقاله پنوماتیکی یکی است از این جهت که برای هر دو از هوا استفاده میشود. اما در خشک کن پنوماتیکی از هوای داغ و در نقاله پنوماتیکی چون هدف فقط انتقال مواد غذایی است از هوا با دمای معتدل استفاده میشود.

 

کاربرد خشک کن پنوماتیکی در خشک کردن نشاسته کاساوا

مناسب ترین نوع خشک کن صنایع غذایی برای خشک کردن کاساوا، خشک کن پنوماتیکی می باشد که به عنوان خشک کن فلاش نیز شناخته می شود. در بسیاری از کشورهای گرمسیری از خشک کن های پنوماتیکی برای فراوری کاساوا استفاده می شود. سرعت تبخیر بالا و در نتیجه زمان خشک شدن کوتاه توسط این نوع خشک کن ارائه می شود. در این خشک کن با استفاده از دمای هوای بالا و دستیابی به سطوح بالاتری از بهره وری انرژی، بدون گرم شدن بیش از حد مواد یا به خطر انداختن کیفیت، محصول خشک میشود.

 

اجزای خشک کن پنوماتیکی چیست؟

اجزای اصلی خشک کن پنوماتیکی مشعل، مبدل حرارتی، فیدر، دمنده، مجرای خشک کن و جداکننده سیکلون هستند.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 خط تولید دمنوش های گیاهی

مشعل

مشعل ها در خشک کن پنوماتیکی وسایلی هستند که سوخت را برای تولید گرما می سوزانند. گرمای حاصل از احتراق برای گرم کردن هوا از طریق مبدل حرارتی استفاده می شود در خشک کن های پنوماتیکی، مشعل باید با ترموستات کنترل شود که اجازه می دهد دمای هوای خشک شدن را تنظیم کنید. خشک پنوماتیکی که مشعلش با ترموستات کنترل نمیشود را نخرید.

 

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی وسایلی هستند که گرما را از گازهای حاصل از احتراق به هوای خشک کننده منتقل می کنند. انواع مختلفی از مبدل‌های حرارتی در فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین نوع مبدل‌های حرارتی دو لوله و حرارت پوسته و لوله هستند.
مبدل های حرارتی دو لوله ای ساده ترین نوع هستند و از دو لوله متحدالمرکز تشکیل شده اند.

سطح انتقال حرارت محدودی دارند و در نتیجه راندمان کمتری دارند. مبدل های حرارتی پوسته و لوله از دسته ای از لوله های موازی تشکیل شده اند که در یک پوسته محصور شده اند. این پیکربندی اجازه می دهد تا سطح انتقال حرارت گسترده ای داشته باشد و در نتیجه کارایی بالاتری را ارائه می دهد. توجه کنید که در خرید خشک کن پنوماتیکی، خشک کن با مبدل حرارتی پوسته و لوله را به جای یک مبدل حرارتی دو لوله انتخاب کنید.

اجزای دستگاه خشک کن پنوماتیکی، عملکرد دستگتاه خشک کن پنوماتیکی

فیدر یا تغذیه کننده

فیدرها وسایلی هستند که مواد را با سرعت کنترل شده و مشخص وارد خشک کن پنوماتیکی می کنند. برای خشک کن پنوماتیکی، فیدر باید پراکندگی خوبی از مواد را در جریان هوا ایجاد کند. قبل از خرید خشک کن پنوماتیکی به موارد زیر در مورد قسمت تغذیه کننده دقت کنید:

  • خشک کن پنوماتیکی که فیدر پیچ دارد نخرید.
  • اگر شیب دیواره های قیف فیدر کمتر از 75 درجه است، خشک کن نخرید.
  • اگر قطعات فیدر در تماس مستقیم با ماده غذایی هستند، خشک کن را نخرید.

 

فن در خشک کن پنوماتیکی

در خشک کردن پنوماتیک از فن های سانتریفیوژ برای القای هوا استفاده می شود. سه طرح پروانه اصلی برای فن های گریز از مرکز وجود دارد: منحنی جلو، منحنی به عقب و تیغه مستقیم. پروانه های تیغه مستقیم استحکام بیشتری دارند، می توانند دمای بالا  و ذرات موجود در جریان هوا را تحمل کنند. به همین دلیل در خشک کن هایی که فشار مثبت دارند، دمنده باید از پروانه تیغه مستقیم استفاده کند.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 خط تولید آب پرتقال

 

مجرای خشک کن پنوماتیک

مجرای خشک کردن جایی است که مواد غذایی مرطوب خشک می شود. جریان هوای گرم شده مسئول انتقال و خشک کردن مواد غذایی است. مجرای خشک کن باید دارای طول کافی برای تامین زمان برای دستیابی به رطوبت مطلوب باشد. مجرای خشک کن با طول غیراستاندارد منجر به بهروه وری کم میشود. مجرای خشک کن باید با عایق حرارتی محصور شود و تمام قسمت های آن در تماس مستقیم با ماده غذایی باید از فولاد ضد زنگ از درجه مواد غذایی ساخته شده باشد.

 

سیکلون ها

سیکلون ها دستگاه هایی هستند که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، ذرات را از جریان هوا جدا می کنند. سیکلون ها در فرآیندهای صنعتی متنوع و در خشک کن های پنوماتیکی وجود دارند. دانه های خشک شده در پایین جمع می شوند و هوا از بالا خارج می شود. این هوا ممکن است همچنان حاوی ذرات کوچک باشد و سیکلون دوم می تواند به جداسازی بیشتر آنها کمک کند. گاهی بعضی از خشک کن های پنوماتیکی، 3 سیکلون دارند.

 

دوره بدو استخدام مسئولین فنی صنایع غذایی

در دوره بدو استخدام مسئولین صنایع غذایی که در سایت علم فود به صورت ویدیویی و در بستر اپلیکشین ارائه شده است تمامی مباحث مهمی که مسئولین صنایع غذایی در بدو ورود به واحد تولیدی باید بدانند آموزش داده شده است. بعد از گذراندن دوره گواهی مورد تایید سازمان غذا و دارو با ۵ امتیاز بازآموزی ارائه میشود. برای آشنایی با دوره بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی مسئول فنی

دوست عزیز علم فودی، با مراجعه و عضویت در سایت علم فود میتونی به کلی مقاله در زمینه صنایع غذایی و دوره های تخصصی صنایع غذایی دسترسی داشته باشی، کافیه روی لینک زیر کلیک کنی:

سایت علم فود

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4 / 5. تعداد رای: 4

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

  • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
  • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
  • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
  • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی