صفر تا 100آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی

آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی

اصول مهندسی صنایع غذایی چیست؟ چگونه درس اصول مهندسی صنایع غذایی را برای کنکور بخوانم؟ سلام به شما دوست عزیز علم فودی. ممنون که علم فود رو برای پیدا کردن پاسخ سوال هایتان درمورد آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با علم فود همراه باشید.

 

اصول مهندسی صنایع غذایی کنکور صنایع غذایی

معمولا درس اصول مهندسی صنایع غذایی، یکی از دروسی است که دانشجویان برای مطالعه‌ی آن در کنکور ارشد و دکتری صنایع غذایی به مشکل برمی خورند. دلیل آن نیز این می باشد که در دانشگاه با حجم زیاد و متنوعی از مسائل در درس اصول مهندسی صنایع غذایی مواجه میشوند و اصولا برای فرار از حل مسائل، این درس را برای کنکور ارشد صنایع غذایی حذف میکنند.

اما نکته ای که به آن باید توجه کنیم این است که سوالات درس اصول مهندسی صنایع غذایی برای کنکور بیشتر به صورت مفهمومی بیان میشود. همینطور مسائل مطرح شده در کنکور به صورتی می باشد که مانند دانشگاه نیاز به حل طولانی مسئله نمی باشد. در نتیجه اصلا نباید از این درس فرار کنید و آن را برای کنکور ارشد و دکتری صنایع غذایی کنار بگذارید. زیرا دادن جواب درست به سوالات درس اصول مهندسی در کنکور صنایع غذایی باعث میشود، شما نسبت به سایر شرکت کنندگان شانس بیشتری برای کسب رتبه های عالی را داشته باشید.

 

 

چگونه درس اصول مهندسی صنایع غذایی را برای کنکور مطالعه کنم؟

برای مطالعه درس اصول مهندسی صنایع غذایی، کتاب های مختلفی وجود دارد که میتوانید برای کنکور ارشد صنایع غذایی مطالعه کنید. اما معمولا دانشجویان با کمی مطالعه، به دلیل متوجه نشدن بعضی از مفاهیم و حجم زیاد آن، این درس را به راحتی کنار میگذارند و از آن برای کنکور ارشد و دکتری صرف نظر میکنند.

این مقاله رو از دست نده:  برای ارشد صنایع غذایی چی بخونم؟

 مجموعه علم فود برای اولین بار یک دوره آموزشی تخصصی کنکور ارشد صنایع غذایی را آماده کرده است که این دوره تخصصی شامل 12درس تخصصی صنایع غذایی به همراه تحلیل سوالات کنکور ارشد صنایع غذایی از سال 1390 تا 1402 می باشد. یکی از دروس دوره جامع، درس اصول مهندسی صنایع غذایی است. درس اصول مهندسی صنایع غذایی کنکور ارشد و دکتری در دوره جامع تخصصی علم فود به مدت 11 ساعت تهیه شده است.

در این 11 ساعت، مجموعه مطالبی آموزش داده شده است که به همراه دیدن دوره تحلیل سوالات کنکور در سایت علم فود برای زدن 10 سوال اصول مهندسی صنایع غذایی در کنکور ارشد کافی می باشد. همچنین در آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی نزدیک به 50 مسئله تحلیل، حل و بررسی شده است. برای آشنایی به دوره آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی، بر روی عکس زیر کلیک کنید:

دوره تخصصی اصول مهندسی صنایع غذایی

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوه جامع کنکور ارشد صنایع غذایی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

بهترین منایع کنکور ارشد صنایع غذایی

 

نگاهی بر درس اصول مهندسی صنایع غذایی

از اصلی ترین مباحثی که در درس اصول مهندسی صنایع غذایی می خوانیم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

موازنه جرم در صنایع غذایی

یکی از مهم ترین مباحث در درس اصول مهندسی، بحث موازنه جرم است. در پک تخصصی کنکور ارشد صنایع غذایی علم فود، آنچه که شما نیاز است برای حل مسائل موازنه جرم کنکور بدانید، توضیح داده شده است.

 

مکانیک سیالات در صنایع غذایی

یکی دیگر مباحث تخصصی در درس اصول مهندسی صنایع غذایی، مبحث مکانیک سیالات در صنایع غذایی است. در این درس موضوعاتی از قبیل رفتار جریان سیالات در لوله ها، اصطکاک سیالات در لوله ها، موازنه انرژی و معادله برنولی، کاویتاسیون، انواع پمپ ها و…. مورد بررسی قرار می گیرد.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا100 آموزش تکنولوژی غلات

 

انتقال حرارت در صنایع غذایی

مبحث انتقال حرارت یکی مباحث مهم در درس اصول مهندسی صنایع غذایی است. که بیشتر حجم مسائل در درس اصول مهندسی مربوط به بخش انتقال حرارت می باشد. البته حل مسئله به این صورت در دانشگاه است و در کنکور مسئله های انتقال حرارت بیشتر به صورت مفهومی مطرح میشود. پس لازم است مفاهیم اتقال حرارت به خوبی یاد گرفته شود. در آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی علم فود تمام مفاهیم مهم انتقال حرارت در صنایع غذایی که برای کنکور مورد نیاز هست، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

سایکرومتری در صنایع غذایی

مبحث سایکرومتری به مطالعه هوا و بخار آب و ویژگی های آن پرداخته است. اگر بخواهم برای اهمیت مطالعه هوا مثالی بزنم، باید به خشک کن ها اشاره کنم. همانطور که در آموزش اصول نگهداری موادغذایی به طور کامل انواع خشک کن ها را در صنایع غذایی بررسی کردیم، ویژگی های هوایی که وارد خشک کن میگردد و یا از آن خارج میشود، بسیار اهمیت دارد و در کیفیت فرآیند خشک شدن مواد غذایی تاثیر گذار است. مبحث سایکرومتری را  نیز در آموزش اصول مهندسی صنایع غذایی به طور کامل بررسی کردیم.

 

رتبه های برتر کنکور ارشد صنایع غذایی1401 و 1402

در سال 1401 رتبه های دانشجویان دوره جامع آزمون ارشد صنایع غذایی علم فود به صورت زیر بود:

 • رتبه 5 صنایع غذایی گرایش کنترل کیفیت
 • رتبه 2 بهداشت ایمنی مواد غذایی
 • رتبه 13 مهندسی صنایع غذایی
 • رتبه 22 مهندسی صنایع غذایی
 • رتبه 55 مهندسی صنایع غذایی

در سال 1402 رتبه های دانشجویان دوره جامع آزمون ارشد صنایع غذایی علم فود به صورت زیر بود:

 • رتبه 3 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 16 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 33 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 40 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 53 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 57 آزمون ارشد صنایع غذایی
این مقاله رو از دست نده:  خشک کردن انجمادی + روش کار با دستگاه فریز درایر

 

برای مشاهده نمونه های تدریس دوره جامع ارشد صنایع غذایی میتوانید به سایت علم فود مراجعه کنید و یا عضو پیج اینستاگرام علم فود آکادمی شوید:

پوستر اینستاگرام علم فود آکادمی

 

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.9 / 5. تعداد رای: 72

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

3 پاسخ

 1. سلام. دوره اصول مهندسی خیلی خوب بود. کلا در این درس ضعیف بودم اما این دوره خیلی مفید بود.

 2. سلام این دوره خیلی به من برای کنکور کمک کرد. کاش دوره های دیگه تون هم ثبت نام میکردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی