تقلب در آرد|تقلب در نان| تقلب در ماکارونی

به دلیل اینکه مواد غذایی همواره مصرف کنندگان زیادی دارند، برخی از سودجویان برای بهره بیشتر، تقلباتی در مواد غذایی انجام میدهند که از این راه سلامت مردم راه به خطر می اندازند. یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی بین اقشار مختلف جامعه، فراورده های غلات ازجمله نان و ماکارونی میباشد. که ماده اولیه و پایه این فراورده ها آرد است. در این پست از علم فود می خواهیم درمورد تقلب در نان، تقلب در ماکارونی و تقلب در آرد صحبت کنیم. با علم فود همراه باشید.

 

 

تقلب در آرد

آرد گندم پایه تولید بسیاری از فرآورده های غلات ازجمله نان،ماکارونی، کیک و بیسکویت است. آرد گندم کامل سرشار از ویتامین های B1 ، B3 و B5 است و حاوی مقدار زیادی فیبر است. به علاوه، آرد گندم دارای شاخص گلیسمی پایین است، به این معنی که برای افراد دیابتی ایده آل است.اما با وجود بعضی از مواد غذایی تقلبی در بازار از جمله غلات، انتخاب خالص ترین شکل آرد گندم ممکن است دشوار باشد.

 

 

3 راه آسان برای تشخیص تقلب در آرد

استفاده از یک لیوان آب

موثرترین روش برای شناسایی آرد تقلبی یک لیوان آب است. یکی از موارد تقلب در آرد بیشتر بودن سبوس از خود آرد است. بله، از طریق یک لیوان آب می توانید بفهمید آرد خانه شما تقلبی است یا خیر. برای آزمایش این تقلب در آرد، می توانید مقداری آرد را در یک لیوان آب بریزید و بررسی کنید که آیا سبوس روی آن شناور است یا خیر. اگر متوجه شدید سبوس گندم بیشتر از خود گندم در آرد وجود دارد، آرد را انتخاب نکنید.

این مقاله رو از دست نده:  هر آنچه که باید در مورد تقلب در ادویه جات بدانید

آزمایش با آبلیمو

درسته آب لیمو ! برای این کار، باید یک قاشق آرد برداشته و لیمو را درون آن فشار دهید، یعنی چند قطره اضافه کنید و از مخلوط شدن خمیر اطمینان حاصل کنید. اگر قطرات آب لیمو شروع به ایجاد حباب در خمیر کرد، این حباب ها به دلیل وجود خاک رس در آرد است که در هنگام تماس با ابلیمو تشکیل میشوند. به این ترتیب می توانید خیلی سریع این نوع تقلب در آرد نگهداری شده در خانه خود را تشخیص دهید.

 

استفاده از هیدروکلریک اسید

جدا از این دو روش ، یک روش ساده دیگر نیز وجود دارد که از طریق آن می توان تقلب در آرد را تشخیص داد. افزودن پودر گچ یکی دیگر از موارد تقلب در آرد است. با افزودن مقداری اسید کلریدریک رقیق به نمونه در لوله آزمایش می توانید وجود پودر گچ را بررسی کنید. در صورتی که مشاهده کردید بعد از افزودن اسید کلریدریک، آرد شروع به جوشیدن نمود، نشان از وجود پودر گچ در آرد است.

 

تقلب در آرد
ارد سفید گندم

 

 

 

تقلب در نان

مواردی که در مورد تقلب در آرد در قسمت بالا گفتیم می توانند جزء موارد تقلب در نان هم باشند زیرا ماده اولیه و اصلی تولید نان آرد می باشد. در ادامه موارد دیگری از تقلبات در آرد را بررسی می کنیم:

افزودن نشاسته به آرد

افزودن مواد نشاسته ای مانند نشاسته سیب زمینی و برنج به آرد نان از موارد تقلب در نان است. دلیل این تقلب برای این است که خمیر آب بیشتری جذب نماید.

این مقاله رو از دست نده:  10 راه سریع تشخیص انواع تقلب در شیر و لبنیات

افزودن سایر آردها

افزودن آردهای دیگر مانند آرد جو، ذرت به آرد گندم هم نوعی تقلب در نان محسوب میشود.

استفاده از آردهای کهنه

در آردهای کهنه به دلیل فساد و اکسید شدن چربی، میزان اسیدیته افزایش می یابد. گاهی متقلبین برای خنثی کردن این اسیدیته، مقداری جوش شیرین یا همان بی کربنات سدیم به آرد اضافه می کنند. این امر باعث پوشاندن فساد در آرد میشود. البته این ترکیبات گاهی برای کمک به عمل آمدن خمیر اضافه می گردد.

در مقاله تقلبات در شیر و لبنیات نیز گفتیم که افزودن جوش شیرین باعث خنثی کردن اسیدهای تولیدشده توسط میکروب ها میگردد و باعث میشود فساد شیر پنهان بماند.

استفاده از زاج برای سفید کردن سطح نان

در بعضی از مناطق نان های سفید طرفداران بیشتری دارند به همین دلیل بعضی از متقلبین مقداری زاج سفید(سولفات مس) به آردهای تیره اضافه می کنند.

 

تقلب در نان

 

 

تقلب در ماکارونی

استفاده از آردهای نامناسب و تقلبی

همانطور که در بالا اشاره کردیم افزودن هر یک از این آردهای تقلبی میتواند منجر به تولید ماکارونی با کیفیت نامطلوب شود.

افزودن مواد رنگی به خمیر ماکارونی

زرد بودن ماکارونی توجه خیلی از مصرف کنندگان را جلب میکند. برخی از متقلبین که مواد اولیه نامرغوب استفاده می کنند باعث بد رنگ شدن یا کم رنگ شدن محصول نهایی میشوند که برای پوشاندن این عیب مواد رنگی خوراکی به خمیر ماکارونی اضافه میکنند که از موارد تقلب در ماکارونی است.

 

 

منابع:

3 Easy Ways To Identify Adulterated Wheat Flour – Onlymyhealth

How to know if your atta or wheat flour is pure | TheHealthSite

این مقاله رو از دست نده:  سریعترین راه های تشخیص تقلب در عسل

تقلبات مورد استفاده در صنایع غذایی و روشهای شناسایی آنها

 

علم فود

علم فود در شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *