تا 700 هزار تومان تخفیف برای دوره های منتخب

جشنواره بـهاره علم فود

روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

صفر تا 100خط تولید کمپوت گیلاس

راه اندازی خط تولید کمپوت گیلاس به چه صورت است؟ کمپوت ها یکی از انواع محصولات کنسروی هستند. کمپوت کردن میوه ها باعث میشود که هم مدت زمان نگهداری افزایش یابد هم اینکه میوه ها را به صورت کمپوت شده در فصول دیگر نیز استفاده کرد. امروزه در صنعت غذا انواع کمپوت ها مانند کمپوت سیب، کمپوت گلابی، کمپوت گیلاس و … تولید میشود. در این پست از علم فود قصد داریم درمورد خط تولید کمپوت گیلاس صحبت کنیم. با علم فود همراه باشید.

مشاوره راه اندازی خط تولید کمپوت میوه

خط تولید کمپوت گیلاس

انتخاب ماده اولیه

هریک از مواد اولیه مصرفی در کنسروسازی باید از کیفیت متناسب با محصول نهایی قرار داشته باشند. به طورمثال درمورد میوه ها و سبزیجات باید به ویژگی هایی مانند واریته، رنگ، بافت، میزان رسیدگی، وضعیت ظاهری، آفت زدگی، وجود ناخالصی ها، صدمات مکانیکی و … توجه نمود. میوه ها از لحاظ بلوغ یا رسیدن کامل باید در شرایطی باشد که به عطر، طعم و رنگ مطلوب رسیده باشد اما در عین حال دچار رسیدگی بیش ازحد و له شدگی نشده باشد.

در مرحله اول از خط تولید کمپوت گیلاس باید ماده اولیه مناسب را انتخاب کرد. در ایران بیشتر از گیلاس سیاه برای تهیه کمپوت استفاده می شود. برداشت محصول به صورت دستی و با روش های مکانیکی صورت می گیرد که دانه ها به طور کامل رسیده باشند تا رنگ و طعم مطلوب حاصل شود. گیلاس معمولا به صورت بشکه هایی که در آنها از دی اکسید گوگرد جهت نگهداری استفاده می شود وارد کارخانه می شود. اگر هدف تولید کمپوت گیلاس باشد باید تمام دی اکسید گوگرد خارج شود چون باعث بروز خوردگی شدید در قوطی خواهد شد.

خط تولید کمپوت گیلاس

 

غوطه ور کردن در آب سرد

انجام این مرحله در خط تولید کمپوت گیلاس الزامی نمی باشد. هدف از انجام آن عبارت است از:

 • سرد کردن و جلوگیری از کپک زدن دانه ها
 • سفت شدن و جلوگیری از آسیب های بافتی در هنگام خارج کردن هسته ها ۔

هر چقدر آب سردتر باشد برای این منظور مناسب تر است. برای یکنواختی دما و جلوگیری از افزایش آن در طول زمان غوطه ور کردن گیلاس در آب سرد، باید جریان ملایم آب سرد از ته تانک برقرار گردد.

این مقاله رو از دست نده:  دانلود چک لیست gmp صنایع غذایی

خط تولید کمپوت گیلاس

 

دم گیری

بعضی میوه ها و سبزیجات دارای قسمت هایی مانند پوست، هسته،دم، غلاف، ساقه و … هستند که باید پیش از ورود به خط تولید از نمونه جدا شوند. برای این منظور میتوان هم از روش های دستی و هم از روش های دستگاهی استفاده کرد که روش دستگاهی به دلایلی مانند کاهش هزینه کارگری، کاهش ضایعات، ظرافت بیشتر و … مدنظر است.

در این مرحله از خط تولید کمپوت گیلاس عمل دم گیری توسط دستگاه Sternmer انجام می شود. دم میوه ها توسط غلطک هایی که در خلاف جهت هم می چرخند برداشته شده سپس قبل از این که قوطی ها پر شوند بازرسی و درجه بندی می شوند.

هسته گیری

بعضی کنسروها از میوه های هسته گیری شده تهیه میشوند.در کارگاه های کوچک این کار بصورت دستی انجام میشود اما دستگاه تخصصی آن عموما شامل استوانه ای است که سطح آن سوراخ هایی به اندازه محصول دارد. نمونه ها طوری در این سوراخ ها قرار می گیرند که کاملا از هم جدا شوند و در هر منفذ فقط یک نمونه قرار می گیرد.

پس از استقرار نمونه ها، میله هایی از بالا وارد بافت شده و هسته را با فشار خارج میکنند و هسته از منفذ عبور کرده و به داخل استوانه می افتد. سپس با حرکت دورانی استوانه، نمونه ها از روی سطح به ظرف پایینی منتقل میشود.

درجه بندی و بازرسی

پس از تمیز شدن محصول و پیش از ورود آنها به بخش فرآوری اصلی، لازم است محصولات از لحاظ ویژگی های فیزیکی و کیفی جداسازی شوند. درکل درجه بندی و سوا کردن عموما ویژگی های زیر را در بر میگیرد:

 • اندازه و شکل
 • رسیدگی
 • بافت
 • وزن
 • رنگ
 • پاکیزگی

گیلاس های با قطر 2cm مناسب ترین میباشند. انجام این مرحله در خط تولید کمپوت گیلاس برای به دست آوردن فرآوردهای سالم و یکنواخت ضروری می باشد چون غلظت شربت و زمان فرایند تابعی از اندازه دانه ها است. کاربرد شربت غليظ در مواردی که مناسب نباشد موجب چروک خوردگی سطح و شیرینی زیاد محصول و مزه نامطلوب می شود.

پر کردن

غلظت شريت مصرفی در ایران برای تولید کمپوت گیلاس حدود 20 -16 برای شربت رقیق و حدود 25 – 21 برای شربت غليظ می باشد. در مواردی که امکان پاره شدن پوسته وجود داشته باشد برای سفت کردن آن حدود %1 کلرور کلسیم به شربت اضافه میشود. در هر صورت غلظت شربت باید در حدی باشد که دانه های گیلاس در زمان فرآیند دمایی و نگهداری فرآورده حالت طبیعی خود را حفظ کرده و دچار پلاسیدگی و پژمردگی نشوند.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 راه اندازی خط تولید تخمه آفتاب گردان

در خط تولید کمپوت گیلاس معمولا دانه ها را به صورت دستی در قوطی قرار می دهند ولی برای قوطی های کوچکتر می توان به صورت اتوماتیک هم پر کرد. دمای شربت اضافه شده باید در حد نقطه جوش باشد.

 • برای پر کردن از قوطی های لاک دار نوع R استفاده می شود زیرا محصول آنتوسیانین دار می باشد. گاهی قبل از پر کردن دانه ها در بسته عمل بلانچینگ صورت می گیرد تا دانه ها کمی جمع شده و پر کردن یکنواخت تر شود. عمل بلانچینگ در آب گرم اما نه در حال جوش انجام می گیرد که ضمنأ موجب می شود که از چروکیدگی و پاره شدن پوسته طی فرآیند دمایی جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از نرم شدن گیلاس به آب بلانچر، هیدروکسید کلسیم اضافه می کنند.

اگزاستینگ

از آنجایی که پوست گیلاس لطیف می باشد بنابراین هنگام عمل اگزاستینگ در مورد این فرآورده که اولین فرایند دمایی آن نیز میباشد باید از دمایی پایین تر و زمان طولانی تر استفاده کرد. چون هر چه دانه درشت تر باشد دارای سطح کمتری است. هنگام فرآیند حرارتی آب زیر پوسته تبخیر شده و بخار حاصل، پوسته را در معرض فشار قرار می دهد که موجب ترکیدن آن می شود. بنابراین در خط تولید کمپوت گیلاس از دمای 85 تا 90 درجه سلسیوس به مدت 17-15 دقیقه استفاده می کنند که زمان بسیار بیشتری نسبت به محصولات دیگر می باشد.

اهداف اگزاستینگ:

 • بالا بردن دمای محتوی قوطی قبل از فرایند دمایی و رساندن آن به حدود 70 تا 75 درجه سلسیوس
 • خروج حباب های هوا و گاز و تامین خلاء لازم پس از بسته بندی
 • تعادل فشار اسمزی داخل و خارج دانه ها
 • جلوگیری از چروکیده شدن سطح و پاره شدن آنها

درب بندی

فرآیند حرارتی

به سبب pH پایین تر از 4.5، کمپوت گیلاس نیز مانند سایر کمپوت ها در آب جوش فرآیند میشود.

این مقاله رو از دست نده:  صفر تا 100 تولید پنیر پیتزا + فرمولاسیون پنیرپیتزا

چرا دریافت مشاوره در زمینه فرمولاسیون و راه اندازی خط تولید دارای اهمیت است؟

صنایع غذایی از جمله صنایع گسترده با طیف وسیعی از محصولات غذایی است. اگر قصد راه اندازی خط تولید دارید، قطعا باید بدانید چه محصولی قرار هست تولید کنید و این انتخاب محصول نیز وابستگی زیادی به شرایط منطقه از جمله دسترسی به مواد اولیه و بازار فروش، آب و هوا و  غیره دارد.

در کنار تمام این عوامل باید بدانید که چگونه خط تولید راه اندازی کنید و با دستگاه ها، چینش خط تولید و فرمولاسیون محصولی که قصد تولید آن را دارید آشنا باشید. در واقع باید با مسیر درست تولید آشنا باشید در غیر اینصورت مدتی بعد از شروع به دلیل نداشتن مزیت رقابتی در بازار، بالا بودن هزینه های تولید، افزایش ضایعات به دلیل پایین بودن کیفیت محصول با شکست مواجه خواهید شد.

به قول معروف کار را باید به کارددان سپرد. بنابراین اگر قصد ورود به صنعت غذا را دارید و یا اینکه درحال حاضر در صنعت غذا مشغول به فعالیت هستید اما قصد دارید تا فرمولاسیون و کیفیت محصولتان بهبود یابد، از ظرفیت تولیدتان استفاده و محصولی جدید اضافه کنید و یا مشکلات خط تولید را حل کنید می توانید از مشاوره متخصصان مجرب مجموعه علم فود بهره ببرید. علم فود در کنار شماست تا بتوانید محصولی با کیفیت تولید کنید، هزینه های تولید را کاهش دهید و ارزش افزوده در جامعه ایجاد کنید.

علم فود در زمینه فرمولاسیون و بهبود کیفیت محصول و راه اندازی خط تولید محصول مورد نظرتان از تهیه دستگاه های مورد نیاز خط تولید تا راه اندازی و پخش و فروش محصول و معرفی و آموزش نیروهای انسانی متخصص به صنعت شما کمک میکند.

مشاوره راه اندازی خط تولید کمپوت میوه

 

دوست عزیز علم فودی اگر می خوای از دوره های تخصصی که علم فود برگزار میکنه باخبر بشی و کلی مطلب علمی در زمینه صنایع غذایی یاد بگیری علم فود رو در اینستاگرام هم دنبال کن (کافیه روی عکس زیر کلیک کنی تا وارد پیج علم فود بشی):

اینستاگرام علم فود

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 1.7 / 5. تعداد رای: 3

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

مقالات سایت علم فود قابل کپی نیستند و در صورت نیاز به فایل متنی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به تهیه آن کنید، توضیحات زیر را با دقت بخوانید.

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

 • وارد لینک پرداخت شوید
 • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
 • ***در فرم پرداخت لینک مقاله مورد نظر خود را وارد نمائید*** (در صورت وارد نکردن لینک، هیچ فایلی برای شما ارسال نخواهد شد)
توجه کنید که فایل PDF همین مقاله برای شما ارسال خواهد شد. و هیچ محتوای بیشتری نسبت به این مقاله ارسال نخواهد شد. (این قابلیت برای کسانی است که نیاز به فایل محتوا جهت ارائه در دانشگاه یا مقالات دارند است)

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی