بسته بندی هوشمند مواد غذایی

انواع بسته بندی هوشمند مواد غذایی کدام است؟ بسته بندی هوشمند چیست؟ سلام خدمت شما دوست عزیز علم فودی🌹. ممنونیم که علم فود رو برای پیدا کردن جواب سوالتون در مورد بسته بندی هوشمند مواد غذایی انتخاب کردید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

بسته بندی هوشمند در صنایع غذایی

همانطورکه می دانید، بسته بندی یکی از راه های اصلی برای حفظ کیفیت محصولات غذایی در زمان حمل و نقل، انبارداری و  استفاده مصرف کننده است و خرابی و فساد محصول را به تاخیر می‌اندازد. استفاده از شیوه‌های نوین بسته‌بندی در صنایع غذایی مانند بسته بندی هوشمند مواد غذایی می‌تواند موجب تنوع محصولات تولیدی، کاهش آلودگی و افزایش ماندگاری شود.

بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی جدیدترین فناوری در زمینه بسته بندی مواد غذایی است. این نوع بسته‌بندی ها به دلیل داشتن شناساگرهایمخصوص، می‌توانند شرایط محیطی و تغییرات در ماده غذایی را تشخیص دهند و به وسیله این نشانگرها اطلاعاتی درباره کیفیت و سالم یا ناسالم بودن غذا در اختیار مصرف کننده قرار دهند. در این مطلب قصد داریم به تعریف بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی، انواع آن و نشانگرهای مورد استفاده در بسته‌بندی هوشمند بپردازیم.

 

بسته بندی هوشمند در صنایع غذایی

 

تعریف بسته‌بندی هوشمند

بسته‌بندی هوشمند نوعی از بسته بندی در صنایع غذایی است که وضعیت مواد غذایی بسته بندی شده یا محیط اطراف مواد غذایی را نشان می‌دهند . به معنای وسیع تر، بسته بندی هوشمند مواد غذایی شامل ارتباطات سیستم بسته بندی از طریق نظارت بر تغییرات محیط داخلی و خارجی و برقراری شرایط مواد غذایی بسته بندی شده می‌باشد.

بسته بندی هوشمند مواد غذایی به طور مستقیم برای افزایش طول عمر مواد غذایی عمل نمی کند، بلکه اطلاعاتی درمورد کیفیت غذا به ذینفعان زنجیره های عرضه مواد غذایی ارائه می‌دهد. برای مثال یک سیستم بسته بندی هوشمند میتواند به مصرف کننده تازگی یا منقضی شدن ماده غذایی را نشان دهد و از این طریق به مصرف کننده و یا تولید کننده اطلاع رسانی نماید.

کاربرد بسته بندی هوشمند ضبط، تشخیص، سنجش، ردیابی، ارائه اطلاعات، بهبود کیفیت و هشدار دادن مشکلات داخلی یا خارجی محصول می‌باشد. این بسته بندی ها علاوه بر به تاخیر انداختن عوامل محیطی موثر بر مواد غذایی، روشی پویاتر را برای نگهداری محصول به کار می‌گیرند.

این مقاله رو از دست نده:  5 تکنیک جدید بسته بندی نان و شیرینی

بسته بندی هوشمند برای حفاظت از محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد تا اثرات ناخوشایند شرایط محیطی خارجی مانند گرما، نور، حضور یا عدم وجود رطوبت، فشار، میکروارگانیسم ها، انتشار گازها و غیره مورد محافظت قرار گیرد. همچنین برای مصرف کننده سهولت استفاده و صرفه جویی در وقت،راحتی و تولید محصولات در اندازه و اشکال مختلف را فراهم می‌کند.

 

بسته بندی هوشمند میوه ها در صنعت غذا

یک نگاه کلی به انواع بسته بندی هوشمند

 

انواع بسته بندی هوشمند مواد غذایی

 

انواع سیستم‌های بسته‌بندی هوشمند مواد غذایی

 سیستم‌های بسته‌بندی جاذب اکسیژن

امروزه فناوری بسته بندی فعال که برای مواد غذایی بیشتر استفاده می‌شود،سیستم بازدارنده اکسیژن است. همانطور که میدانید حضور اکسیژن در بسته بندی باعث تشدید اکسیداسیون مواد غذایی می‌شود. اکسیژن باعث رشد میکروب های هوازی شده که این کار باعث ایجاد بوی بد، تغییر رنگ و آسیب های تغذیه ای و کاهش عمر مفید غذا می شود.

پس نتیجه می گیریم سطح اکسیژن باید در بسته های مواد غذایی کنترل شود. غذاهای حساس به اکسیژن را در بسته بندی مپ (MAP) یا بسته بندی تحت خلا نیز می توان بسته بندی کرد. اما در این گونه بسته بندی ها اکسیژن کامل حذف نمی شود. اما در بسته بندی هوشمند مواد غذایی، پس از بسته بندی، اکسیژن باقی مانده در سیستم جذب می‌شود و مقدار اکسیژن به حداقل می‌رسد.

 

بسته‌بندی آنتی باکتریال

بسته بندی ضدمیکروبی در صنایع غذایی، یک نوع بسته‌بندی فعال است که در آن هدف،کاهش،مهار و یا به تعویق انداختن رشد میکروارگانیسم‌هایی که ممکن است در مواد غذایی بسته بندی شده وجود داشته باشد. برای تولید این بسته بندی ها می توان از مواد ضد میکروبی طبیعی مانند عصاره گیاهان استفاده کرد.

مواد ضدمیکروبی طبیعی( عصاره گیاهان)

 • دارچین
 • هویج
 • میخک
 • آویشن
 • رزماری
 • پونه
 • سیب زمینی
 • پیاز
 • سیر
 • خردل

همچنین می‌توانیم از مواد تولید شده از فعالیت قارچی و باکتریایی مانند پلی پپتید نایسین و باکتری‌های مختلف در تولید بسته بندی ضدمیکروبی استفاده کنیم.

این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی مپ در صنایع غذایی

 

بسته‌بندی کنترل کننده رطوبت

یکی ازعوامل فساد غذا ، وجود رطوبت مواد غذایی می باشد. در بسته بندی هوشمند مواد غذایی، هدف از تنظیم کننده رطوبت ، کاهش فعالیت آب برای جلوگیری از رشد میکروبی در محصول می‌باشد. برای کنترل رطوبت مواد غذایی از پدهای جذب کننده رطوبت، ورقها استفاده می‌شود.

 

بسته‌بندی های جاذب اتیلن

اتیلن یک هورمون رشد طبیعی گیاهی است. این هورمون، سرعت تنفس میوه ها و سبزیجات را افزایش می‌دهد. اتیلن باعث رسیدن میوه ها، نرم شدن سبزیجات می شود. وجود اتیلن سبب زرد شدن سبزیجات، پوسیدگی کاهو و تأثیرات مضر بر عمر مفیده بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات می شود. کربن فعال ادغام شده با بسته بندی با استفاده از کاتالیست‌های فلزی  مختلف می تواند،اتیلن را حذف نماید.

 

انواع دیگر بسته‌بندی‌های هوشمند

 • بسته بندی تنظیم ورود و خروج گازها به بسته مواد غذایی
 • بسته بندی آزاد کننده سولفور دی اکسید
 • بسته بندی آزاد کننده اتانول و بخارآب
 • بسته بندی حساس و نشانگر به تغییرات میکروبی و بیوشیمیایی غذاها

بسته بندی هوشمند برای گوشت

شاخص های مورد استفاده در بسته بندی هوشمند مواد غذایی

نشانگرها:

هدف آن ها ایجاد راحتی بیشتر و اطلاع رسانی به مصرف کنندگان در مورد کیفیت مواد غذایی است.

نشانگرهای دما-زمان

دما عامل مهمی برای کیفیت و ایمنی غذایی در طول توزیع و ذخیره سازی است. دشواری کنترل و نظارت بر دمای محصولات مواد غذایی پیش بینی عمر مفید انها را مشکل کرده است. این شناساگرها مشخص می‍‍‍سازند که آیا محصول از زمان تولید و در طی انبارداری و توزیع و در فروشگاه های خرده فروشی و حتی پس از خرید توسط مصرف کننده نهایی، در معرض دماهایی قرار گرفته است که از جنبه کیفیت، سلامتی و ایمنی درغذا تغییر به وجود آورده باشد.

 

نشانگرهای تشخیص غلظت گاز

این نشانگرها  به شکل برچسب داخل بسته بندی قرار می گیرند تا تغییرات در محیط داخل را نمایش دهند. اغلب افراد، نشانگرهای تشخیص غلظت گاز را برای بررسی غلظت اکسیژن و دی اکسیدکربن می‌شناسند. از این نشانگر ها برای اطمینان از عدم وجود منافذ در بسته بندی‌های با اتمسفر ویژه مثل بسته بندی مپ استفاده می شود.

این مقاله رو از دست نده:  بسته بندی در صنایع غذایی | انواع بسته بندی مواد غذایی

 

نشانگرهای تشخیص تازگی

این نشانگرها نظارت بر کیفیت محصولات غذایی در طول ذخیره سازی و حمل و نقل را انجام می دهند. از بین رفتن تازگی ممکن است به علت قرار گرفتن در معرض شرایط مخرب و یا اتمام طول عمر مفید می باشد. این نشانگرها اطلاعات کافی درباره کیفیت محصول با توجه به رشد میکروبی تغییرات شیمیایی نشان میدهند.

برای مثال ، از شاخص های سولفید هیدروژن می توان برای تعیین کیفیت محصولات گوشتی استفاده کرد. سولفید هیدروژن که از طریق ماتریس گوشت آزاد می شود با رنگ میوگلوبین ارتباط دارد که به عنوان ویژگی کیفی برای محصولات گوشت در نظر گرفته می شود. شاخص های دیگر تشخیص تازگی نسبت به سایر متابولیت های میکروبی نظیر اتانول ، دی استیل و دی اکسید کربن مبتنی هستند.

 

حامل داده و اطلاعات مواد غذایی

برای اهداف ذخیره سازی ، توزیع و ردیابی در نظر گرفته شده است. این دسته شامل بارکد ها و برچسبهای تشخیص فرکانس رادیویی می باشد.

بارکدها

بارکدها ارزانترین و رایج ترین شکل حامل های اطلاعاتی میباشند. بنابراین در فروشگاه های خواروبار، برای تسهیل کنترل موجودی کالا، سفارش دوباره موجودی انبار و وارسی، فراگیر شده اند.

برچسب های تشخیص فرکانس رادیویی

سیستم شناساگرهای فرکانس رادیویی این توانایی را دارد که به طورکامل مبدا و مقصد و تمامی اطلاعات مربوط به تولید و سازنده را مشخص می‌شوند

دوست عزیز علم فودی، شما میتونید علم فود رو در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام هم دنبال کنید😊.

آدرس پیج اینستاگرام علم فود : [email protected]

پیج اینستاگرام علم فود | بسته بندی هوشمند مواد غذایی

منابع :

بسته‌بندی هوشمند در مواد غذایی
مروری بر بسته‌بندی‌های هوشمند در صنایع غذایی: انواع، ویژگی ها و کاربردها

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 1 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

به فایل این مقاله احتیاج داری؟

مقالات سایت علم فود قابل کپی نیستند و در صورت نیاز به فایل متنی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به تهیه آن کنید، توضیحات زیر را با دقت بخوانید.

برای تهیه فایل PDF این مقاله کافیه مراحل زیر رو انجام دهید:

 • وارد لینک پرداخت شوید
 • اطلاعات خودتون رو به صورت صحیح وارد کنید
 • ***در فرم پرداخت لینک مقاله مورد نظر خود را وارد نمائید*** (در صورت وارد نکردن لینک، هیچ فایلی برای شما ارسال نخواهد شد)
توجه کنید که فایل PDF همین مقاله برای شما ارسال خواهد شد. و هیچ محتوای بیشتری نسبت به این مقاله ارسال نخواهد شد. (این قابلیت برای کسانی است که نیاز به فایل محتوا جهت ارائه در دانشگاه یا مقالات دارند است)

با توجه به اینکه فرآیند ارسال به صورت دستی انجام میشود، ممکن است این فرآیند تا چند ساعت زمان بر باشد به همین جهت پس از پرداخت میتوانید از طریق آیکون پشتیبانی که در انتهای صفحه مشاهده میکنید، پیگیری های لازم را انجام دهید

سایر مقالات علم فود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیج اینستاگرام علم فود

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی