برای ارشد صنایع غذایی چی بخونم؟

قبولی ارشد صنایع غذایی

برای ارشد صنایع غذایی چی بخونم؟ چگونه برای کنکور ارشد صنایع غذایی درس بخوانیم؟ چجوری میتونم در کنکور ارشد صنایع غذایی، رتبه خیلی خوب بیارم؟ چجوری میتونم رتبه قبولی ارشد صنایع غذایی دانشگاه تهران رو به دست بیارم؟

برنامه ریزی برای کنکور ارشد صنایع غذایی1403

آنچه که واضح و مشخص است این است که برای کسب یک موفقیت و رسیدن به بهترین چیزها، باید برنامه ریزی و پشتکار داشته باشیم و به صورت خیلی هدفمند حرکت کنیم. به طورکلی برنامه ریزی کردن برای کنکور ارشد با کنکور کارشناسی متفاوت است. چرا که در کنکور ارشد، شما به احتمال زیاد قصد دارید رشته تخصصی خودتان را ادامه دهید و به دلیل اینکه تعداد شرکت کنندگان در آزمون نیز کمتر میشود، احتمال رتبه برتر شدن افزایش می یابد.

اما اینطور نیست که کسب رتبه تک رقمی در کنکور کارشناسی ارشد صنایع غذایی و یا دکتری به همین سادگی باشد. قطعا به مطالعه و برنامه ریزی درست نیاز دارد. خیلی از دوستان دنبال منابع متعدد برای مطالعه هستند و این باعث سردرگمی آن ها میشود. مثلا برای درس میکروبیولوژی مواد غذایی چندین منبع دارند. یا برای درس اصول مهندسی صنایع غذایی چندین کتاب را می خواهند مطالعه کنند و شاید این در نهایت باعث شود تا تمرکز شما برای مطالعه کمتر شود.

خیلی از افراد ، بعد از یک دوره زمانی کوتاهِ مطالعه، درس خواندن را کنار میگذارند و از شرکت در آزمون ارشد صرف نظر می کنند. یا برخی از داوطلبان می گویند که در کنکور ارشد صنایع غذایی شرکت کردم اما نتوانستم رتبه خوبی کسب کنم و یک دانشگاه خوب دولتی قبول شوم.

 

یادگیری مثل آب خوردن

رتبه لازم برای قبولی در ارشد صنایع غذایی

همانطور که میدانید مقطع ارشد برخلاف کارشناسی به میزان خیلی کمتری دانشجو می پذیرد. برای مثال اگر شما بخواهید ارشد صنایع غذایی دانشگاه تهران، آن هم در نوبت روزانه قبول شوید، باید رتبه تک رقمی بیاورید. دانشگاه تهران، بسته به ظرفیت ها گاهی در یک سال در دو گرایش و گاهی در یک سال در هر 4 گرایش دانشجو میپذیرد.

این مقاله رو از دست نده:  آموزش تکنولوژی روغن های خوراکی

برای مثال، سال 1398، دو گرایش مهندسی صنایع غذایی و گرایش بیوتکنولوژی ارائه شد. و در هر گرایش 4 دانشجو در نوبت روزانه و 4 دانشجو در نوبت شبانه پذیرش شدند. در سال 1397 هم دانشگاه تهران در دو گرایش فناوری مواد غذایی و شیمی مواد غذایی دانشجو پذیرفت.

در سال 1402 هم دانشگاه تهران (پردیس منابع طبیعی کرج)، در هر 4 گرایش ارشد صنایع غذایی دانشجو جذب کرد. در هر گرایش هم 4 نفر و همچنین در هر 4 گرایش شبانه هم دانشجو جذب کرد و در هر گرایش دو نفر. پردیس ابوریحان دانشگاه تهران نیز که در پاکدشت واقع شده تنها در گرایش صنایع غذایی هم روزانه و هم شبانه 4 دانشجو پذیرش کرد.

قبولی در دانشگاه دولتی بسته به ظرفیت دانشگاه ها می باشد. برای مثال در سال 1402 آخرین رتبه مجاز قبولی دانشگاه دولتی هم روزانه و شبانه رتبه 246 بود. همچنین در مورد دانشگاه های آزاد هم رتبه 249 آخرین رتبه مجاز بود. همانطور که اشاره کردیم عموما رتبه لازم برای قبولی در ارشد صنایع غذایی دانشگاه تهران بین رتبه 1 تا 25 می باشد (بسته به ظرفیت دانشگاه) که امکان پذیرش در نوبت روزانه این دانشگاه را برای شما فراهم می آورد.

برای ارشد صنایع غذایی چی بخونم؟ (منابع ارشد صنایع غذایی)

خب حالا قصد داریم به این سوال اصلی شما یعنی برای ارشد صنایع غذایی چی بخونم و یا معرفی منابع ارشد صنایع غذایی پاسخ دهیم. کاری که مجموعه علم فود انجام داده است، تهیه دوره آموزشی جامع از دروس تخصص صنایع غذایی می باشد. این دوره آموزشی شامل موارد زیر می باشد:

✔برای مشاهده قسمت هایی از دوره و آشنایی با نحوه تدریس میتوانید روی دروس زیر کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر وارد شوید

۱.میکروبیولوژی مواد غذایی

۲.اصول نگهداری مواد غذایی

۳.اصول مهندسی مواد غذایی

۴.طراحی کارخانجات صنایع غذایی

۵.شیمی مواد غذایی ۱

۶.شیمی مواد غذایی ۲

۷.تکنولوژی لبنیات

۸.تکنولوژی کنسرو

۹.تکنولوژی قند

۱۰.تکنولوژی روغن

این مقاله رو از دست نده:  28 اصل مهم gmp در صنایع غذایی

۱۱.تکنولوژی غلات

۱۲.زبان تخصصی صنایع غذایی

13. دوره تحلیل سوالات کنکور ارشد صنایع غذایی (سال 1390 تا 1402)

 

این دوره بیش از 100 ساعت آموزش است که شامل آموزش 12 درس تخصصی صنایع غذایی و تحلیل سوالات کنکور ارشد صنایع غذایی سال 1390 تا 1402 می باشد. در واقع مجموعه مطالبی است که برای کسب رتبه عالی در کنکور ارشد صنایع غذایی و همینطور کسب رتبه عالی در کنکور کنترل کیفیت مواد غذایی کافی می باشد.

در این دوره آموزشی ابتدا دروس آموزش داده شده و سپس به تحلیل سوالات کنکور پرداخته شده است. دانشجویان دوره جامع بعد از اتمام و تسلط بر دروس می توانند بعد از هر آزمون، تحلیل سوالات را ببیننند و نکات را یادداشت و دروس را مجددا مرور کنند. برای آشنایی با دوره جامع کنکور ارشد صنایع غذایی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

آموزش کنکور ارشد صنایع غذایی

رتبه های برتر کنکور ارشد صنایع غذایی1401 و 1402

در سال 1401 رتبه های دانشجویان دوره جامع آزمون ارشد صنایع غذایی علم فود به صورت زیر بود:

 • رتبه 5 صنایع غذایی گرایش کنترل کیفیت
 • رتبه 2 بهداشت ایمنی مواد غذایی
 • رتبه 13 مهندسی صنایع غذایی
 • رتبه 22 مهندسی صنایع غذایی
 • رتبه 55 مهندسی صنایع غذایی

در سال 1402 رتبه های دانشجویان دوره جامع آزمون ارشد صنایع غذایی علم فود به صورت زیر بود:

 • رتبه 3 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 16 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 33 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 40 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 53 آزمون ارشد صنایع غذایی
 • رتبه 57 آزمون ارشد صنایع غذایی

تعداد شرکت کنندگان ارشد صنایع غذایی

معمول تعداد شرکت کنندگان ارشد کنکور ارشد صنایع غذایی سالانه بین 3 تا 4 هزارنفر می باشد. به هرحال تعداد شرکت کنندگان در کنکور ارشد متغیر است اما به طور میانگین آزمون ارشد صنایع غذایی بین 3 تا 4 هزار شرکت کننده دارد.

رتبه‌های قبولی کارشناسی ارشد صنایع غذایی

در ادامه به دو نمونه از رتبه‌های قبولی کارشناسی ارشد صنایع غذایی و کارنامه قبولی در این رتبه ها اشاره میکنیم.

کارنامه رتبه 19 کنکور ارشد صنایع غذایی

کارنامه ارشد صنایع غذایی

کارنامه رتبه 41 کنکور ارشد صنایع غذایی

کارنامه نفارت برتر ارشد صنایع غذایی

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی صنایع غذایی

رشته صنایع غذایی در مقطع ارشد و دکتری 4 گرایش زیر را دارد:

 • گرایش مهندسی صنایع غذایی
 • گرایش بیوتکنولوژی
 • گرایش فناوری مواد غذایی
 • گرایش شیمی مواد غذایی
این مقاله رو از دست نده:  موفقیت در کنکور ارشد صنایع غذایی (رتبه برتر شو)

همانطور که اشاره کردیم هرساله دانشگاه ها ممکن است در دو مورد از این گرایش ها، در یک گرایش و یا در هر 4 گرایش ارشد صنایع غذایی پذیرش داشته باشند. برای مثال در سال 1398 دانشگاه تربیت مدرس تنها در گرایش فناوری مواد غذایی و دانشگاه تهران در گرایش مهندسی و بیوتکنولوژی، دانشجو پذیرش کرد. در مورد اینکه بعد از قبولی و کسب یک رتبه عالی کدام گرایش را انتخاب کنید اولا به این بستگی دارد که دانشگاه موردنظر شما که میتوانید با رتبه کسب شده در آن قبول شوید کدام گرایش ها را دارد و مورد بعدی، بحث علاقه شما هست.

بله علاقه شما مهم است. مثلا در گرایش مهندسی مباحث مهندسی و نرم افزارها از واحدهای درسی تخصصی این گرایش صنایع غذایی است. و زمانی هم که بخواهید پایان نامه کار کنید بیشتر در زمینه مسائل مرتبط به مهندس صنایع غذایی پژوهش خواهید کرد. یا در مورد رشته فناوری در مورد تکنولوژی های پیشرفته هر صنعت مطالعه خواهید کرد. اگر تمایل دارید در مورد هر کدام از گرایش های ارشد صنایع غذایی اطلاعات کسب کنید تا به این سوال شما که کدام گرایش صنایع غذایی بهتر است پاسخ داده شود، پیشنهاد میکنیم، مقاله گرایش های ارشد صنایع غذایی را مطالعه کنید.

 

برای آشنایی با آموزش دروس تخصصی صنایع غذایی میتوانید نمونه آموزش ها را هم در سایت علم فود و هم در پیج زیر مشاهده کنید. برای ورود به پیج علم فود آکادمی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

آموزش دروس تخصصی صنایع غذایی (علم فود آکادمی)

علم فود

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز دهید

میانگین رتبه 4.9 / 5. تعداد رای: 75

اولین نفری باشید که نظرتون رو ثبت میکنید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم فود در شبکه های اجتماعی

 • مطالب تخصصی در حوزه صنایع غذایی
 • آموزش های کاربردی و عملی آزمایشـات
 • بررسی چالش خـطوط تولید مواد غذایی
 • آموزش کنکـــــور ارشد صنــــــایع غذایی